Przeprojektowana aplikacja Alexa wyświetla widok Map View

Amazon wyświetla podgląd funkcji inteligentnego domu Map View, ale wyłącznie pod systemem iOS w przeprojektowanej aplikacji Alexa.

Przeprojektowana aplikacja mobilna „Alexa” firmy Amazon (grudzień 2023)
Przeprojektowana aplikacja mobilna „Alexa” firmy Amazon (grudzień 2023)

W miarę jak Amazon chce na nowo zdefiniować swoje centrum inteligentnego domu, w aplikacji mobilnej Alexa pojawia się kilka nowych funkcji. Firma zaczęła udostępniać przeprojektowaną aplikację Alexa, na urządzenia z systemami Android i iOS, z uproszczonym widokiem z trzema zakładkami i nowymi funkcjami. W aplikacji na iPhone’a i iPada zaczyna wyświetlać się funkcja widoku mapy domu „Map View”, który pozwala stworzyć cyfrowy plan piętra domu i umożliwia łatwy dostęp do podłączonych inteligentnych urządzeń domowych. Amazon rozpoczyna wdrażanie nowej, przeprojektowanej aplikacji Alexa, ale funkcja Map View dostępna jest na razie tylko dla użytkowników z USA.

Według Amazona nowo przeprojektowana aplikacja inteligentnego domu jest łatwiejsza w obsłudze, ponieważ w dolnym rzędzie znajdują się zakładki Home (Strona główna), Devices (Urządzenia) i More (Więcej). Aktualizacja aplikacji wprowadza też kilka nowych funkcji, które ułatwią użytkownikom korzystanie z inteligentnego domu, począwszy od widoku mapy Map View.

Dzięki temu użytkownicy mogą stworzyć cyfrową wersję planu piętra swojego domu i przypisać na niej dowolne podłączone inteligentne urządzenie. Ma to ułatwić właścicielom domów sterowanie urządzeniami bez przewijania listy — szczególnie jeśli urządzeń jest bardzo dużo, na przykład żarówek.

Niestety, Map View jest dostępny najpierw dla wybranej grupy klientów w USA posiadających urządzenia z systemem iOS, które obsługują w aparacie funkcję Lidar. Nie ma informacji o tym, kiedy i czy w ogóle Amazon planuje wprowadzić tę funkcję na urządzenia z Androidem, ani kiedy pojawi się ona dla użytkowników z innych regionów, w tym w Polsce.

Przeprojektowana aplikacja Alexa wprowadza „Map View”

Ulepszone karty aktywności zapewniają wgląd w chronologicznie ułożone informacje, nadchodzące alarmy i wszelkie wcześniej ustawione przypomnienia. Amazon twierdzi, że te karty aktywności są w ten sposób ułożone, aby uniknąć nadmiernego zaśmiecania strony głównej.

Migawki z kamer do monitoringu są dostępne w ramach najnowszych zmian wizualnych aplikacji dla subskrybentów usługi Amazon Ring Protect. Firma twierdzi, że „wkrótce” użytkownicy będą mogli przeglądać do sześciu zdjęć wykonanych przez podłączone kamery Ring w zakładce Favorites (Ulubione) w aplikacji.

Widok mapy (Map View) w aplikacji Alexa firmy Amazon
Widok mapy (Map View) w aplikacji Alexa firmy Amazon

Ponadto w tej aktualizacji wprowadzono pewne zmiany poprawiające jakość obsługi czatu i kontroli wyszukiwania Alexy. W przypadku tej pierwszej zmiany Amazon wyjaśnia, że użytkownicy zobaczą teraz nową, stale pływającą niebieską ikonę czatu u dołu wyświetlacza telefonu.

Dotknięcie ikony spowoduje wyświetlenie interfejsu informacji Alexy wyposażonego w odpowiedzi wizualne i gotowe podpowiedzi do konwersacji.

Elementy sterujące wyszukiwaniem dają użytkownikom wybór wyświetlania podłączonych urządzeń w aplikacji w formie listy lub widoku mapy Map View. Ponadto strona urządzenia oferuje opcje sortowania, takie jak typ urządzenia, nowe lub stare, alfabetycznie, nazwa urządzenia i słowa kluczowe.

Amazon przypomina o dwóch funkcjach, które dodano w tym roku do aplikacji Alexa, takich jak pasek skrótów na stronie głównej. Jest to dostosowywalna obrotowa karuzela u góry strony głównej aplikacji, która wyświetla listy zakupów, alarmy i polecenia dla urządzenia. Użytkownicy mogą także uzyskać informację o stanie urządzeń w swoim domu.

Aplikacja ogranicza aktualizacje statusu do 20 lub mniej podłączonych urządzeń. Amazon rozszerzy jednak wsparcie w „nadchodzących miesiącach”.

W odnowionej sekcji Favorites (Ulubione) na stronie głównej aplikacji wyświetlane są najczęściej używane obsługiwane urządzenia. Amazon wyróżnia swoje urządzenia Echo, światła, gniazdka, przełączniki, zamki, kamery, termostaty i czujniki temperatury jako kwalifikujące się do wyświetlenia w ulubionych. Warto pamiętać o wsparciu Amazona dla nowego standardu Matter, dzięki któremu użytkownicy mogą sparować obsługiwane urządzenia z aplikacją Alexa.

Dodatkowo w tej sekcji pojawią się listy rzeczy do zrobienia i zakupów oraz ostatnio odtwarzana muzyka.

Pod rzędem Ulubionych znajduje się kilka reklam produktów firmy Amazon, które są mniejsze, co prawdopodobnie czyni je mniej inwazyjnymi w porównaniu z wcześniejszym projektem aplikacji.

Użytkownicy mogą już dziś pobrać lub zaktualizować aplikację Alexa na Androida i iOS-a.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Amazon | Android Central