Amazon udostępnia Map View – cyfrową mapę inteligentnego domu

Nowa opcja Map View w aplikacji Alexa jest już dostępny w publicznej wersji zapoznawczej – dodaje wizualny sposób zarządzania i kontrolowania inteligentnymi urządzeniami w domu.

Map View w aplikacji Alexa firmy Amazon

Nowa opcja Map View w aplikacji Alexa firmy Amazon powinna nieco ułatwić zarządzanie urządzeniami w aplikacji. Dzięki niej, osoby posiadające kilkadziesiąt żarówek i innych urządzeń dla smart home, wreszcie mogą pożegnać się z przewijaniem niekończącej się listy urządzeń o nazwach „Pierwszy czujnik ruchu” lub „Czwarte światło” w aplikacji Amazon Alexa. Kontroler inteligentnego domu otrzymuje opcję nowego interfejsu użytkownika — w widoku mapy domu o nazwie Map View.

Sprawdź też: Jak zaktualizować oprogramowanie głośnika Echo?

Nowy interfejs mapy, który został udostępniony 14 listopada 2023 roku w publicznej wersji zapoznawczej, umożliwia utworzenie cyfrowej wersji planu piętra domu i przypięcie urządzeń podłączonych do usługi Alexa w każdym pokoju. „Teraz masz jedno miejsce, w którym możesz szybko sprawdzić stan wszystkiego, zobaczyć, które Echo odtwarza muzykę, sprawdzić temperaturę, sprawdzić, czy światła są włączone, czy wyłączone, a wszystkim można sterować z poziomu mapy” – mówi Charlie French, dyrektor Amazona ds. inteligentnego domu.

Map View to nowe doświadczenie w aplikacji Alexa, które zapewnia prosty sposób przeglądania, zarządzania i kontrolowania podłączonych inteligentnych urządzeń domowych z poziomu jednego interfejsu. Dzięki niemu w mgnieniu oka zwizualizujesz cały swój inteligentny dom. Koniec z koniecznością zapamiętywania nazw urządzeń. Będziesz mógł szybko wchodzić w interakcję ze swoimi urządzeniami i sterować nimi, na przykład włączać i wyłączać światła oraz szybko sprawdzać, czy drzwi są zamknięte – z dowolnego miejsca.

Funkcja Map View, ogłoszona po raz pierwszy na jesiennej konferencji sprzętowej Amazona we wrześniu, jest dostępna jako opcja i jeśli zapisałeś się, aby otrzymywać powiadomienia, powinieneś otrzymać e-mail z możliwością wypróbowania tej funkcji jeszcze w tym tygodniu – zapewnia French. Podgląd jest obecnie zamknięty, więc jeśli przegapiłeś zapis, będziesz musiał poczekać, aż Amazon ponownie go otworzy.

Interfejs zostanie najpierw uruchomiony w aplikacji mobilnej Alexa, a na początku 2024 roku pojawi się w nowym kontrolerze inteligentnego domu Echo Hub. Urządzenie to ma zostać wprowadzone na rynek jeszcze w tym roku.

Po samodzielnym utworzeniu mapy powinno być możliwe przeciąganie i upuszczanie urządzeń do każdego pokoju oraz sterowanie nimi za pomocą aplikacji. Według Frencha mapę wystarczy zbudować tylko raz, ale urządzenia można dodawać i usuwać w dowolnym momencie.

French twierdzi, że Map View będzie działać z większością urządzeń, które można podłączyć do Alexy, w tym z oświetleniem, inteligentnymi gniazdkami, termostatami, kompatybilnymi kamerami i urządzeniami Echo. Można tam regulować jasność światła, włączać i wyłączać je, regulować termostat, zwiększać głośność na urządzeniu Echo i oglądać podgląd na żywo z kamery na mapie. Można także sterować wieloma urządzeniami jednocześnie za pomocą opcji „wszystko włączone/wszystko wyłączone” dla każdego pomieszczenia.

Jak skonfigurować Map View w aplikacji Alexa?

Aby skonfigurować widok mapy, potrzebujesz kompatybilnego urządzenia z systemem iOS wyposażonego w lidar (modele iPhone’a Pro i Max: iPhone 12 i nowsze lub iPad Pro czwartej generacji lub nowszy). Po skonfigurowaniu dostęp do mapy można uzyskać na dowolnym urządzeniu z systemem iOS, a urządzenia można dowolnie dodawać i usuwać. Firma szacuje, że skonfigurowanie początkowej mapy powinno zająć około jednej minuty na pokój i jedną minutę na 10 urządzeń.

Ekrany widoku Map View w aplikacji Alexa firmy Amazon
Ekrany widoku Map View w aplikacji Alexa firmy Amazon

Sama część skanowania przestrzeni powinna być tak prosta jak nagrywanie filmu wideo — po prostu trzymasz iPhone’a i spacerujesz, a iPhone mapuje każdy pokój. Problemem może być dopasowanie każdego pokoju do pozostałych w celu stworzenia mapy, jeśli nie masz odrębnych drzwi, które byłyby granicą pomieszczeń.

Nie musisz skanować każdego pomieszczenia w domu i możesz wybrać, które urządzenia zostaną uwzględnione. Aplikacja Alexa nie pobiera jednak automatycznie wszystkich gadżetów inteligentnego domu na podstawie tworzonych przez Ciebie pomieszczeń, co byłoby łatwiejsze w konfiguracji tej funkcji.

Pomysł przeskanowania całego domu i przesłania go na serwery Amazona słusznie może przestraszyć osoby dbające o prywatność. Ale jeśli już w pełni korzystasz z Alexy i masz dziesiątki urządzeń, wygląda na to, że ten interfejs sterowania będzie dużym ulepszeniem w porównaniu z obecną metodą przewijania długiej listy w aplikacji.

Oczywiście według Amazona, mapa Twojego domu jest szyfrowana i bezpiecznie przechowywana w chmurze firmy Amazon. Obrazy domu na żywo rejestrowane na iPhonie w celu utworzenia mapy są przetwarzane lokalnie na Twoim urządzeniu i nie są przechowywane.

Aplikację mobilną Alexa pobierzesz ze sklepów App Store i Google Play:

Najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ) dotyczące Map View

Kiedy widok mapy Map View w aplikacji Alexa będzie dostępny?

Widok mapy zostanie uruchomiony w aplikacji Alexa jeszcze w tym roku.

Jakie urządzenia będzie można obsługiwać w widoku Map View?

Funkcja pokaże większość urządzeń, które możesz podłączyć do Alexy, takich jak światła, wtyczki, kamery i termostaty.

Na jakich urządzeniach Map View będzie dostępne?

Map View będzie dostępny w aplikacji Alexa dla następujących zgodnych urządzeń z systemem iOS: iPhone 12 Pro i Pro Max, 13 Pro i Pro Max, 14 Pro i Pro Max, 15 Pro i Pro Max oraz iPad 4., 5. i 6. generacji urządzenia iPhone Plus (2020 lub nowsze).

Czy jest minimalna liczba urządzeń, których potrzebuję, aby móc korzystać z Map View?

Do korzystania z Map View potrzebne będzie tylko jedno urządzenie, które łączy się z usługą Alexa, ale widok mapy staje się bardziej przydatny w przypadku większej liczby urządzeń. Jeśli masz mniej urządzeń, map View może pomóc Ci w podjęciu decyzji o rozbudowie inteligentnego domu.

Czy będę mógł przyznać innej osobie (np. współlokatorowi lub członkowi rodziny) dostęp do Map View za pośrednictwem jej konta?

Nie, widok mapy klienta będzie dostępny tylko na urządzeniach z systemem iOS zalogowanych do aplikacji Alexa przy użyciu danych uwierzytelniających konta tego klienta.

Czym Map View będzie się różnić od widoku grup?

Map View zapewni wizualną reprezentację całego układu domu i umożliwi szybkie przeglądanie i sterowanie podłączonymi urządzeniami za pomocą kilku kliknięć, niezależnie od tego, czy są zgrupowane, czy nie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Amazon Map View | The Verge