Apple planuje wyposażyć MacBooki w wewnętrzne modemy komórkowe

Według Marka Gurmana z Bloomberga Apple ostatecznie planuje zbudować własny, niestandardowy modem komórkowy w modelach MacBooków, które mogą pojawić się najwcześniej w 2028 roku.

MacBook pro z 2023 roku (widok z przodu)

Apple podobno pracuje nad własnym modemem od 2018 roku, chcąc odejść od komponentu Qualcomma stosowanego obecnie w iPhone’ach. Ramy czasowe na uruchomienie modemu przesunęły się kilkakrotnie i obecnie oczekuje się, że będzie gotowy około 2026 roku, a Gurman dowiaduje się teraz, że Apple planuje, aby czip pojawił się także w innych urządzeniach Apple’a w przyszłości – np. w Macbookach.

Sprawdź też: 12,9-calowy iPad Air ma pojawić się na początku 2024 roku

W swoim najnowszym biuletynie Power On Gurman twierdzi, że aspiracje Apple’a w zakresie technologii niestandardowej obejmują integrację wewnętrznego modemu z układem SoC (system-on-a-chip), co ostatecznie doprowadzi do wprowadzenia na rynek MacBooków z wbudowaną łącznością komórkową.

Gurman twierdzi, że Apple „prawdopodobnie będzie potrzebować dwóch lub trzech dodatkowych lat, aby umieścić ten czip w komórkowych wersjach Apple Watcha i iPada – a także komputera Mac, gdy część zostanie zintegrowana z firmowym systemem typu SoC.

Firma Apple rozważała w przeszłości możliwość opracowania MacBooków wyposażonych w łączność komórkową — MacBooka Air z łącznością 3G, ale były dyrektor generalny Steve Jobs powiedział w 2008 roku, że Apple zdecydował się tego nie robić, ponieważ zajmowałby on zbyt dużo miejsca w obudowie. Zintegrowany SoC rozwiązałby ten problem.

W najnowszym biuletynie Gurmana wskazano również, że niektóre z innych bieżących wewnętrznych projektów Apple’a dotyczących chipów obejmują czujniki aparatu, baterie, połączony układ Wi-Fi i Bluetooth, który ostatecznie zastąpi części firmy Broadcom, wyświetlacze Micro-LED do urządzeń Apple’a oraz nieinwazyjny system monitorowania poziomu glukozy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Bloomberg | MacRumors