Ponad 100 lat temu Fleming wynalazł lampę próżniową!

Już minął wiek odkąd John Ambrose Fleming wynalazł w 1904 roku lampę próżniową, uważaną za jedno z najważniejszych osiągnięć w historii elektroniki.

Lampy próżniowe - John Ambrose Fleming, 1919
Lampy próżniowe | fot. John Ambrose Fleming, 1919

Tak, lampa próżniowa (dioda) to jedno z najważniejszych rozwiązań technologicznych w historii – jej powstanie datuje się na 16 listopada 1904 roku, wtedy to były pracownik Edisona, John Ambrose Fleming, opatentował w Wielkiej Brytanii pierwszą diodę próżniową (lampową). Ten wynalazek Fleminga położył podwaliny pod nowoczesne półprzewodniki i zaawansowaną technologię komputerową. Chociaż lampę próżniową w dużej mierze zastąpiono tranzystorami, nadal pozostaje ona niezbędna w niektórych urządzeniach i odegrała kluczową rolę w rozwoju inżynierii elektronicznej.

Sprawdź też: „The Things We Make” to nieznana historia wynalazków od katedr po puszki do napojów

Kiedy myślisz o wynalezieniu półprzewodników, na myśl przychodzą tak wpływowe produkty, jak Intel 4004. Jednak podwaliny pod wiele nowoczesnych technologii powstały na przestrzeni wielu stuleci i pojawiły się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

Dzisiaj warto wspomnieć o lampie próżniowej, prawdopodobnie jednym z najważniejszych wynalazków prowadzących do powstania współczesnego półprzewodnika. Mówi się, że Sir John Ambrose Fleming wynalazł diodę lampową w 1904 roku i cała zaawansowana technologia komputerowa została zbudowana na tym fundamentalnym przełomie. Nie wierzysz? Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) stwierdził nawet, że lampa próżniowa to „jedno z najważniejszych osiągnięć w historii elektroniki”.

Niestety, amerykański urząd patentowy unieważnił patent Fleminga na lampę próżniową, stwierdzając, że została ona już wynaleziona. Jednak naukowcy nadal uznają go za wynalazcę tej technologii i w 1929 roku otrzymał tytuł szlachecki za swój wkład. Zasada emisji termoelektrycznej, która jest podstawą lamp próżniowych, była znana i zrozumiana w tym czasie — eksperymentował z nią Thomas Edison, ale to Fleming był tym, który podobno umieścił ją w przełomowej formie lampy.

Opracowanie lampy próżniowej

Praca Fleminga rozpoczęła się od chęci ulepszenia transmisji fal radiowych, a później stała się kluczowa dla rozwoju radia, telewizji, radaru, nagrywania i odtwarzania dźwięku, dalekobieżnych sieci telefonicznych oraz komputerów analogowych i wczesnych cyfrowych.

Lampy elektronopromieniowe (CRT) są rodzajem lamp próżniowych i nadal pozostają podstawą monitorów i telewizorów przez dziesięciolecia po zastąpieniu lamp termionowych tranzystorami. Najprostszymi lampami próżniowymi opracowanymi przez Fleminga były diody, zwane także zaworami Fleminga, które zawierały podgrzewaną katodę i anodę emitującą elektrony.

Generator sygnału stacji radiowej zbudowany z lamp próżniowych
Generator sygnału stacji radiowej zbudowany z lamp próżniowych | fot. Narodowy Instytut Standardów i Technologii

Technologia ta szybko stała się podstawą obwodów elektronicznych w pierwszej połowie XX wieku i zastąpiła nadajniki iskrowe w radiach i komputerach mechanicznych. W zasadzie rozkręciło to cały przemysł „elektroniczny”, jaki znamy dzisiaj.

Lampy termionowe są nadal używane, np. w kuchenkach mikrofalowych i niektórych wzmacniaczach dźwięku. Zostały one zastąpione w większości innych kontekstów, ale mają swoje zastosowania i nadal udało im się przygotować grunt pod ogromną liczbę badań nad inżynierią elektroniczną w kolejnych latach.

Mimo że lampa próżniowa jest wynalazkiem nieznanym większości ludzi, jest to jeden z najważniejszych wynalazków ery nowożytnej. Bez tego era inżynierii elektronicznej mogłaby nie nastąpić tak, jak się wydarzyła i jak ją znamy dziś. Następnym razem, gdy będziesz korzystać z laptopa lub komputera PC, możesz w jakiś sposób podziękować Johnowi Ambrose Flemingowi.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: XDA Developers