„The Things We Make” to nieznana historia wynalazków od katedr po puszki do napojów

Dlaczego nikt nie zna Hirama Maxima, wynalazcy żarówki? Opracowanie pierwszego elektrycznego oświetlenia wymagało pracy zespołowej i lekkiego szpiegostwa przemysłowego.

Książka „The Things We Make: The Unknown History of Invention from Cathedrals to Soda Cans”  dr. Billa Hammacka na biurku

Jedynym szczegółem, który jest często pomijany we współczesnych mitach założycieli, jest to, czy rzeczony potomek kapitalistycznego sukcesu rzeczywiście wynalazł rzecz, z której jest znany. Elon Musk nie wynalazł pojazdów elektrycznych, ale jako pierwszy z powodzeniem wprowadził je na rynek amerykański. Tak też wkład Thomasa Edisona w pojawienie się zelektryfikowanego oświetlenia może być przesadzony.

W swojej najnowszej książce pt. The Things We Make: The Unknown History of Invention from Cathedrals to Soda Cans dr Bill Hammack opowiada między innymi historię Hirama Maxima, niepokonanego inżyniera i wynalazcy, którego nowatorska metoda produkcji włókien sprawiłaby, że stałby się powszechnie znany — gdyby Edison podobno nie dokonał „czystej kradzieży” swojej rewolucyjnej technologii.

Od tysiącleci ludzie używali jednej prostej metody rozwiązywania problemów. Niezależnie od tego, czy chodzi o sadzenie roślin, budowanie drapaczy chmur, wywoływanie zdjęć czy projektowanie pierwszego mikroczipa, wszyscy twórcy wykonują te same kroki, aby osiągnąć postęp. Ale ta potężna metoda, „metoda inżynierska”, jest prawie ukrytym procesem, o którym niewielu z nas słyszało – nie mówiąc już o zrozumieniu – ale który wpływa na każdy aspekt naszego życia.

Bill Hammack, nagrodzony przez Carla Sagana profesor inżynierii i popularny „The Engineer Guy” na YouTubie, przez całe życie pasjonował się rzeczami, które tworzymy i sposobami ich wytwarzania. Teraz po raz pierwszy ujawnia niewidzialne metodę kryjące się za każdym wynalazkiem i zabiera nas w niesamowitą podróż po tym, jak ludzie zbudowali świat, który znamy dzisiaj.

Od wielkich kamiennych łuków średniowiecznych katedr po przyziemną współczesną puszkę po napojach, Hammack wyjaśnia złotą zasadę, która leży u podstaw każdej nowej techniki budowlanej, każdego postępu technologicznego i każdego kreatywnego rozwiązania, które przybliża nas o krok do lepszego, bardziej funkcjonalnego świata. Opisując stulecia i kultury, Hammack oferuje fascynującą perspektywę tego, jak ludzie opracowują rozwiązania w świecie pełnym problemów.

Ten tytuł jest idealny dla czytelników Adama Granta i Simona Winchestera, The Things We Make to wciągająca analiza metody, która popycha ludzkość do przodu, zwrócenie uwagi na osiągnięcia z przeszłości i celebracja potencjału naszej przyszłości, który zmieni sposób, w jaki widzimy otaczający nas świat.

Póki co nie mamy informacji, czy i kiedy książka pojawi się w polskim przekładzie.

Informacje o książce:
tytuł: The Things We Make: The Unknown History of Invention from Cathedrals to Soda Cans
autor: Bill Hammack
wydawnictwo: Sourcebooks
język: angielski
liczba stron: 272
data wydania: 31 marca 2023 r.
ISBN-10: 1728215757
ISBN-13: 978-1728215754
wymiary: 5,75 ✕ 0,93 ✕ 8,5 cali

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: opis wydawcy | Engadget