Inżynieria genetyczna w lasach pozwoli ocalić klimat?

Stworzono pierwszy na świecie genetycznie zmodyfikowany las: „superdrzewa”, które pochłaniają więcej CO₂ i chłodzą klimat — rodzą się pytania dotyczące ingerencji w naturę.

Drzewo w lesie
obraz wygenerowany przez Bing AI

Aby chronić środowisko, naukowcy z Doliny Krzemowej stworzyli drzewa, które, jak się uważa, pochłaniają więcej CO₂ z powietrza niż zwykłe drzewa. Te topole, reklamowane jako przyjazne dla środowiska, zostały uznane za pierwszy zmodyfikowany genetycznie las na świecie. Eksperci w dziedzinie zdrowia lasów i fotosyntezy wyrazili jednak swoje wątpliwości co do projektu i takiej ingerencji w naturę.

Sprawdź też: Tarcza z pyłu księżycowego może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi na Ziemi

Naukowcy z Living Carbon, startupu z Doliny Krzemowej, stworzyli drzewa, które pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla. Ich celem jest ochłodzenie Ziemi poprzez łagodzenie emisji gazów cieplarnianych w atmosferze. Patrick Mellor, paleobiolog i dyrektor ds. technologii w firmie biotechnologicznej, wierzy, że fotosynteza może uratować świat.

Dzieje się tak dlatego, że rośliny do wzrostu potrzebują między innymi światła słonecznego, wody i dwutlenku węgla. Odbywa się to w celu wytworzenia energii i budowy masy roślinnej, która podwaja się jako magazyn węgla. Misją zespołu Patricka Mellora jest stworzenie drzew, które rosną szybciej, wiążą więcej CO₂ i są odporne na gnicie, zapobiegając w ten sposób emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Proces polega na przemianie substancji w cukier i tlen.

Pierwsze sadzenie topoli „wzmocnionych fotosyntezą” miało miejsce w lasach Georgii w lutym 2023 roku. Jest to pierwszy obszar leśny w USA, w którym uprawiane są drzewa genetycznie zmodyfikowane.

Skuteczność zwiększonej zdolności usuwania CO₂ przez rośliny jest nadal przedmiotem dyskusji. Wpływ na rodzime drzewa i potencjalne rozprzestrzenianie się genów pozostaje niepewny. Warto zauważyć, że genetyk drzew Steve Strauss z Oregon State University popiera ten pogląd. Startup sprzedaje obecnie swoje wstępne kredyty węglowe konsumentom indywidualnym, umożliwiając im redukcję własnej emisji gazów cieplarnianych. Później kredyty będą dostępne także dla większych firm.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: MIT Technology Review | Notebookcheck