Z systemu Android znikają powiadomienia o narażeniu na COVID-19

Google właśnie usunęło ustawienia powiadomień o narażeniu na kontakt z wirusem SARS-CoV-2 pod systemem operacyjnym Androidzie.

Powiadomienia o narażeniu na COVID-19 pod systemem Android

W szczytowym okresie pandemii COVID-19 do systemów Android i iOS dodano „Powiadomienia o narażeniu”, aby pomóc użytkownikom dowiedzieć się, czy byli narażeni na wirusa — teraz ta funkcja znika. W 2020 rok Google i Apple wspólnie pracowały nad szybkim wprowadzeniem powiadomień o narażeniu na Covid-19, które było kompatybilne między systemami Android i iOS.

Dzięki Bluetooth telefony mogły śledzić, kiedy znajdują się blisko siebie, a następnie za pomocą aplikacji użytkownicy, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność wirusa Covid-19, mogli anonimowo informować każdą osobę, którą widzieli w miejscu publicznym. Ta funkcja została wprowadzona na Androida w maju 2020 r.

Teoretycznie był to fantastyczny pomysł, ale spotkał się z ostrym sceptycyzmem (podobnie jak wiele inicjatyw związanych z COVID-19) ogółu społeczeństwa, a także ucierpiał z powodu wyjątkowo powolnego wdrażania aplikacji niezbędnych do zapobiegania w poszczególnych stanach, w praktyce czyniąc tę sieć niezbyt użyteczną.

Teraz Google usunął ustawienia powiadomień o narażeniu na wirusa COVID-19 z Androida.

Zmiana została po raz pierwszy dostrzeżona w wersji beta w połowie października, ale serwis 9to5Google teraz potwierdza, że została usunięta w wersji stabilnej, co oznacza, że ​​nie powinna już być widoczna dla praktycznie wszystkich użytkowników Androida.

Zmiana została wprowadzona wraz z najnowszą aktualizacją Usług Google Play, ale po raz pierwszy pojawiła się w Usługach Play 23.42 (aktualna wersja to 23.43). Wcześniej ustawienia dotyczące COVID-19 pojawiały się w obszarze Ustawienia ➔ Google, ale w tym momencie po prostu zniknęły.

Ma to sens – w rzeczywistości jest już trochę za późno – ponieważ stan zagrożenia zdrowia związany z pandemią Covid-19 dobiegł końca (chociaż choroba utrzymuje się), a większość stanów USA najwyraźniej i tak zaprzestała działalności w zakresie powiadomień o narażeniu.

W maju Apple powiadomił użytkowników iPhone’a, że ​​mogą wyłączyć powiadomienia o narażeniu i usunąć dane.

Z czysto inżynierskiego punktu widzenia ta funkcja i jej wdrożenie były niesamowite, zwłaszcza biorąc pod uwagę tempo, w jakim ją opracowywano. Jednak powolne i mylące wdrożenie doprowadziło do minimalnego wdrożenia – mało kto otrzymał powiadomienie o narażeniu przez całą pandemię.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Google