Powiadomienia o COVID-19 pojawią się w dzisiejszym iOS 13.7

Apple wypuści dziś aktualizację systemu iOS 13.7 z nowym wbudowanym systemem natychmiastowych powiadomień o narażeniu na kontakt z osobą zakażoną koronawirusem (COVID-19).

Powiadomienia o narażeniu na COVID-19 w systemie iOS 13.7

Dzięki dzisiejszemu wydaniu uaktualnienia mobilnego systemu operacyjnego iOS 13.7 organy zdrowia publicznego na całym świecie będą mogły wdrażać śledzenie ekspozycji na koronawirusa bez konieczności projektowania własnych aplikacji, Wszystko dzięki planowanemu już wcześniej wspólnemu rozszerzeniu systemów iOS i Android przez firmy Apple i Google. Firma Apple ogłosiła, że ​​dziś udostępni publicznie uaktualnienie iOS 13.7, w tym znaczne rozszerzenie platformy powiadamiania o narażeniu na COVID-19.

Kiedy Apple i Google ogłosiły współpracę nad interfejsem API powiadamiania o narażeniu na COVID-19 na początku pandemii, firmy szczegółowo opisały dwie fazy technologii. Pierwsza faza, która pojawiła się w systemie iOS 13.5 i wymagała, aby użytkownicy najpierw pobrali aplikację od swojego organu zdrowia publicznego (w Polsce była to aplikacja ProteGo), aby wyrazić zgodę na powiadomienia o ekspozycji.

W tym czasie Apple i Google zasugerowały również, że pracują nad drugą fazą, która zmniejszyłaby zależność od organów zdrowia publicznego i wdrożyłaby większość technologii powiadamiania o narażeniu na COVID-19 bezpośrednio w systemach iOS i Android. To właśnie ogłaszają dzisiaj Google i Apple, ale z kilkoma zmianami w porównaniu z tym, czego początkowo oczekiwano.

iOS 13.7 + Natychmiastowe Powiadomienia o Ekspozycji

Podstawą nowego systemu powiadomień o ekspozycji (oryg. Exposure Notifications Express) jest iOS 13.7, który Apple udostępni dziś wszystkim posiadaczom iPhone’ów. Jednak organy zdrowia publicznego nadal muszą przystąpić do tego systemu.

W przypadku organów ds. zdrowia publicznego proces przyjmowania Exposure Notifications Express jest znacznie uproszczony w porównaniu z przyjęciem interfejsu Exposure Notification API. Organy zdrowia publicznego po prostu wypełniają plik konfiguracyjny, który zawiera ich nazwę, logo, kryteria wyzwalania powiadomienia o narażeniu oraz informacje i protokół, który jest wyświetlany użytkownikom po narażeniu na kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Apple i Google ponoszą znacznie większą odpowiedzialność za system ekspresowych powiadomień o narażeniu na COVID-19. Firmy twierdzą, że wykorzystają informacje dostarczone przez organy zdrowia publicznego, aby zaoferować w pełni działające systemy powiadamiania o narażeniu w imieniu organów zdrowia publicznego bezpośrednio zintegrowane z iOS 13.7.

Organy zdrowia publicznego nadal mają pełną kontrolę nad systemem, mimo że nie muszą opracowywać własnej aplikacji. Obejmuje to kontrolowanie sposobu wyzwalania powiadomień, jakie następne kroki należy podjąć oraz wskazówki dla osób potencjalnie narażonych na kontakt.

COVID-19 Exposure Notifications Express w iOS 13.7

Zmiany w iOS 13.7

Użytkownicy będą mogli włączyć powiadomienia o narażeniu na COVID-19 bezpośrednio w aplikacji Ustawienia na swoim iPhonie. Proces jest bardzo prosty, i wymaga kilku kliknięć – w tym zaakceptowanie warunków agencji zdrowia publicznego. Użytkownicy będą również mogli wyrazić zgodę na otrzymywanie powiadomień push, gdy ich lokalny organ zdrowia publicznego wykryje, że dana osoba była narażona na zakażenie.

Po włączeniu powiadomień o narażeniu w aplikacji Ustawienia Twój iPhone zacznie monitorować Twoją lokalizację za pomocą Bluetootha, aby rejestrować możliwe narażenia, dzięki czemu możesz zostać powiadomiony o potencjalnym narażeniu na COVID-19 na podstawie wytycznych określonych przez lokalny organ zdrowia publicznego.

Apple i Google mają nadzieję, że to rozszerzenie systemu Exposure Notifications Express radykalnie zwiększy jego adopcję, zarówno przez użytkowników, jak i organy zdrowia publicznego. Pierwszymi organami zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych, które przyjęły system Exposure Notification Express, będą Maryland, Nevada, Wirginia i Waszyngton.

W stanach, które mają już samodzielną aplikację korzystającą z COVID-19 Exposure Notification API, aplikacje te mogą nadal istnieć i działać samodzielnie. Obecnie Apple i Google twierdzą, że 25 stanów i terytoriów, reprezentujących ponad 55% populacji, bada różne rozwiązania systemu powiadomień o narażeniu.

Jak będzie w Polsce? Dowiemy się już niebawem.

Apple i Google podkreślają, że wszystkie pierwotne zabezpieczenia prywatności w Exposure Notification API również zostaną rozszerzone o ekspresowe powiadomienia o ekspozycji. Użytkownicy muszą jawnie włączyć powiadomienia o ekspozycji, nic nie jest domyślnie włączone. Żadne dane o lokalizacji nie są udostępniane, a system nie udostępnia Twojej tożsamości innym użytkownikom, firmie Apple ani Google. Całe dopasowanie odbywa się na urządzeniu, a użytkownicy mają pełną kontrolę nad tym, czy chcą zgłosić pozytywny test.

iOS 13.7 zostanie udostępniony wszystkim użytkownikom iPhone’a dzisiaj o 19.00.

źródło: Apple | Google | 9TO5Mac