Te metki RFID nadają się do recyklingu i są magiczne!

Papierowe znaczniki RFID od PulpaTronics są wytwarzane przy całkowitym wyeliminowaniu metalu w ich składzie.

PulpaTronics - zrównoważone metki RFID

Pasywne znaczniki RFID, takie jak te dołączane do produktów w sklepach w celu ułatwienia realizacji transakcji, są zazwyczaj produkowane przy użyciu mieszanki metalu i obwodów tworzących główne części znacznika: mikrochip i równie mikroskopijną antenę. Bity te współpracują ze sobą, przechowując i przekazując informacje do pobliskiego czytnika RFID, a ich produkcja masowa jest przyzwoicie tania, a koszt materiałów wynosi zaledwie około 0,10 dolara za znacznik (według Międzynarodowego Stowarzyszenia Zarządzających Aktywami Technologii Informatycznych w 2021 roku).

Mimo to koszty brutto wydobycia i produkcji dużych ilości metalu i komponentów obwodów sumują się z biegiem czasu, a ze względu na charakter tych materiałów, nie ma co zrobić ze zwykłymi pasywnymi znacznikami RFID – no cóż, poza koszem na śmieci – gdy już zostaną zużyte, czyli zdjęte z produktów.

Według firmy PulpaTronics, twórcy rewolucyjnego projektu papierowych znaczników RFID pochodzących w całości z recyklingu, rocznie produkuje się ponad 12 miliardów znaczników RFID, często do celów jednorazowego użytku, po czym trafiają one na wysypiska śmieci.

Założony przez grupę czterech studentów Dyson School of Design Engineering w Imperial College w Londynie zespół PulpaTronics (Chloe So, Barna Soma Biro, Rui Ma, Jingyan Chen) już robi furorę (i zdobywając wiele nagród w dziedzinie zrównoważonego projektowania) za swój genialny projekt papierowych znaczników RFID, który całkowicie eliminuje metal z procesu produkcyjnego.

PulpaTronics - zrównoważone metki RFID
PulpaTronics – zrównoważone metki RFID

Tagi RFID firmy PulpaTronics do całkowicie papierowych etykiet przechowują informacje geometrycznie, wykorzystując laser do odciskania „przewodzącej warstwy materiału węglowego” bezpośrednio na materiałach papierowych pochodzących z recyklingu lub ze śmieci. Według organizacji James Dyson Award zespół eksperymentował także z innymi materiałami, takimi jak drewno i korek, zanim ostatecznie wylądował na papierze.

Rezultat: projekt znacznika RFID, który jest dwukrotnie tańszy w produkcji masowej niż inne znaczniki RFID, a jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia emisji CO₂ o 70%.

Interesujące w projekcie zespołu jest to, że udało mu się na nowo wynaleźć każdą część znacznika RFID, w tym anteny, bez użycia metalu. Po raz kolejny to wszystko jest tylko papierem z odrobiną kalki naszkicowanej na wierzchu — geometryczny kształt warstwy węgla nadaje projektowi znacznika RFID przewodność i zdolność do przekazywania informacji do pobliskiego czytnika.

Jeśli nowy projekt znacznika od PulpaTronics wejdzie do masowej produkcji, najwyraźniej mogłoby to zaoszczędzić „20 mln kilogramów CO₂ rocznie” na 100.000 artykułów wykorzystujących ten projekt. W każdym razie jest to wymierne zwycięstwo inżynierii zrównoważonej – kolejny dowód na to, że możliwe jest zastąpienie metalu i innych rzadkich i niedegradowalnych materiałów łatwo dostępnymi alternatywami.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PulpaTronics | Yanko Design