„Special Ops: Lioness” łamie wszelkie zasady kinematografii – i to chyba działa!

Nowa seria Taylora Sheridana „Special Ops: Lioness” to thriller wojskowy, który już w pierwszych minutach wyróżnia się na tle innych seriali akcji, natychmiast przyciągając widza stylem wizualnym.

Special Ops: Lioness - serial 2023

Serial Special Ops: Lioness przyjmuje podejście do reportażu, które gromadzi wszystkie elementy niezbędne do opowiedzenia historii, ale przedstawia je w niekonwencjonalny sposób. W rękach Camerona nawet standardowa scena dialogu między dwojgiem aktorów ma dodatkową dynamikę i energię, która wynika po prostu z szukania niekonwencjonalnych kątów lub zmieniania ogniskowych w sposób, który może wydawać się sprzeczny z intuicją.

Co ciekawe, to właśnie przeciwstawienie się standardowym reportażom sprawia, że Special Ops: Lioness jest tak wciągający — oko jest stale zaangażowane w sposób, który sprawia, że widz staje się aktywnym uczestnikiem akcji, nie pozwalając mu popaść w spokojny, komfortowy stan.

Za każdym ujęciem kryje się również precyzja i jasna intencja, która wynika nie tylko z wizualnej metodologii Paula Camerona, ale także z edyktu wydanego przez Sheridana dotyczącego scenariusza.

Twórcą serialu Special Ops: Lioness jest nominowany do Oscara® Taylor Sheridan. Ten inspirowany prawdziwym amerykańskim programem wojskowym serial śledzi życie Joe (Zoe Saldaña), która próbuje pogodzić swoje życie osobiste z zawodem agentki CIA w wojnie z terroryzmem. Program Lioness, nadzorowany przez Kaitlyn Meade (Nicole Kidman) i Donalda Westfielda (Michael Kelly), rekrutuje Cruz (Laysla De Oliveira), agresywną żołnierkę piechoty morskiej, aby wraz z Joe inwigilowała świat szarych eminencji państwowego terroryzmu w ramach wysiłków CIA mających na celu udaremnienie kolejnego 9/11.​

„Na początku dowiedzieliśmy się, że scenariuszem była Biblia” – powiedział Cameron. „Pomysł polegał na tym, aby nakręcić dokładnie to co w scenariuszu, co początkowo wydawało mi się nieco restrykcyjne. Ale tak naprawdę wydawało mi się to wyzwalające, ponieważ często na planie jest wiele dyskusji i różnic, a aktorzy znajdą coś, co zmienia akcję – wtedy musisz wrócić i nakręcić to jeszcze raz. W tym przypadku nie, będziemy strzelać do linii. Będziemy kręcić akcję.”

Chociaż aktorzy nadal mieli możliwość skontaktowania się z Sheridanem przez telefon, aby w razie potrzeby zmienić zdanie tu i ówdzie, rozpoczęcie od perspektywy, że scenariusz jest niezmienną całością, umożliwiło Cameronowi wybór wizualnego punktu widzenia i trzymanie się go – coś co jest niezbędne w świecie transmisji strumieniowej, gdzie harmonogramy i pieniądze są bardziej napięte niż w przypadku filmów studyjnych.

„Doceniam to, że mogłem się tak skupić na przygotowaniach i występach w tak wymagającym harmonogramie” – powiedział Cameron, zauważając, że harmonogramy transmisji strumieniowych nie zapewniają luksusu poświęcania dużej ilości czasu na znalezienie punktu widzenia danej sceny na planie.

Serial Special Ops: Lioness można już oglądać w Polsce w serwisie SkyShowtime – nowe odcinki dodawane będa w poniedziałki:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: SkyShowtime | IndieWire