Google rozpoczyna rejestracje domen „.ing”

Możesz teraz zarejestrować domeny .ing w ramach programu wczesnego dostępu, ale niektóre nie są tanie!

Domena „.ing”

W serwisie Google Registry uruchomiono wczesną rejestrację nową i naprawdę zabawną domenę najwyższego poziomu .ing do wykorzystania w internecie. Domyślam się, że już myślisz o niektórych domenach, które możesz kupić. Wydaje się jednak, że istnieje przede wszystkim po to, aby rzucić wyzwanie kreatywności użytkowników.

ilka marek już przyłączyło się do tej konwencji nazewnictwa, w tym Canva, Adobe Acrobat, a nawet Szwajcarskie Stowarzyszenie Firm Konsultingowo-Technicznych. Canva wybrała oczywiście domenę design.ing i draw.ing, natomiast Adobe Acrobat można odwiedzać zarówno pod adresem edit.ing oraz sign.ing. Szwajcarska organizacja wybrała suisse.ing – suisse to po francusku Szwajcar. Ta domena to głównie marketing wbudowany w adres URL — i właśnie o to chodzi.

Kiedy w sierpniu Google zapowiadało pojawienie się domeny .ing, wyrażono nadzieję, że „ludzie, firmy i marki będą mogły wyrażać siebie w zupełnie nowy sposób”. Domena rzeczywiście wymaga poważnej kreatywności i być może dlatego obecnie rejestracja kosztuje tak dużo.

GoDaddy to jeden z niewielu rejestratorów domen oferujących obecnie adresy w domenie .ing. Są dość drogie. Powiedzmy, że gdybym chciał kupić domenę writ.ing, rejestracja kosztowałaby mnie około 13.000 dolarów rocznie (ok. 55 tys. zł). Ale są też mniej rozchwytywane przykłady, które można kupić za ok. 195 USD (ok. 822 zł).

Fuck.ing kosztuje około 11.000 dolarów rocznie (ok. 46 tys. zł). Freak.ing jest znacznie tańszy i kosztuje 3900 dolarów rocznie (ok. 16,5 tys. zł). Smil.ing jest również dostępny dla dentysty z małego miasteczka i nie jest taki zły, bo kosztuje 455 dolarów rocznie (ok. 1900 zł). Z kolei th.ing kosztuje aż 38.999,99 USD rocznie (ok. 165 tys. zł) na GoDaddy. Ale są też takie za 129 999,99 USD (ok. 550 tys. zł)!

Zasady rejestracji domen „.ing”

Możesz teraz rejestrować domeny .ing w ramach wczesnego dostępu Google’a na get.ing, ale będziesz musiał uiścić „dodatkową jednorazową opłatę” – informuje we wpisie na blogu Christina Yeh z Google’a. Opłata ta będzie zmniejszana codziennie aż do 5 grudnia 2023 roku. Tego dnia o godzinie 16:00 UTC (południe ET) domeny .ing zostaną oficjalnie udostępnione publicznie.

Domeny dostępne w Google Registry
Domeny dostępne w Google Registry

Jak wynika z sierpniowego wpisu, Google pracuje również nad domeną najwyższego poziomu .meme — i ma być przeznaczona „dla kultury”. Obecnie rejestracja domeny .meme jest ograniczona. Wczesny dostęp do domeny .meme zostanie otwarty 28 listopada 2023 roku.

W Google Registry dostępne są też inne ciekawe końcówki domen takie jak .app .page .day .new czy .dev.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Keyword | Gizmodo | The Verge