Od 8 maja możesz zarejestrować domenę .app

Google rozpoczęło rejestrację domen .app, jednak możliwość rejestracji dla wszystkich zostanie otwarta we wtorek 8 maja 2018 r.

google - rejestracja domen .app (logo)

Trzy lata temu firma Google zapłaciła 25 mln USD za wyłączne prawa do domeny internetowej najwyższego poziomu .app. W końcu firma rozpoczęła rejestracje domen z rozszerzeniem .app w ramach programu Early Access, gdzie za dodatkową opłata można już zarezerwować domenę. Ogół społeczeństwa będzie musiał poczekać do 8 maja 2018, aby zarejestrować swoją nazwę, ale różne firmy kupiły już ponad 3000 nazw w domenie .app.

Oto harmonogram związany z rejestracją nazw w domenie .app:

  • 29 marca – 1 maja: właściciele znaków towarowych mogą rejestrować domeny .app (okres Sunrise).
  • 1 maja – 8 maja: każdy może zarejestrować dostępne domeny .app za dodatkową opłatą (tzw. Early Access).
  • od 8 maja: każdy może zarejestrować dostępne domeny .app (ogólna dostępność).

Zobacz także: Zmiana domeny Google nie będzie już dawać wyników z innego kraju

Niemal wszystkie popularne nazwy i frazy są już zarejestrowane w domenie .com, inne domeny najwyższego poziomu, takie jak .io i .fm stały się także coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Domena .app TLD firmy Google jest atrakcyjna nie tylko dlatego, że zawiera wiele niewykorzystanych fraz (przynajmniej na razie), ale także dlatego, że jest łatwa do zapamiętania.

Google get.app

Co ciekawe, witryny w domenie .app muszą korzystać z protokołu HTTPS, który według Google pomoże sprawić, że cały ruch w internecie będzie serwowany w bezpiecznym połączeniu SSL.

Google uruchomiło specjalną stronę internetową get.app, aby ułatwić wyszukiwanie dostępnych domen. Od 8 maja, każdy będzie mógł kupić własną domenę z rozszerzeniem .app w cenie około 20 USD rocznie.

źródła: Apple Insider via Google Developers – Introducing .app, a more secure home for apps on the web