Wyszukiwarka Google weryfikuje teraz pochodzenie grafik

Nowa opcja „O tej grafice” pokazuje, gdzie w sieci w przeszłości pojawił się dany obraz oraz w jaki sposób został opisany — ma to pomóc sprawdzić pochodzenie wyszukiwanych grafik.

Nowa funkcja - „O tej grafice” (About this image) w wyszukiwarce Google

Nowa opcja jest dostępna w menu z trzema kropkami w wynikach wyszukiwania obrazów. Google rozpoczyna wdrażanie nowego narzędzia About this image (O tej grafice), którego celem jest dostarczanie niezbędnych informacji ogólnych i kontekstu na temat obrazów znalezionych w wyszukiwarce Google. Ta funkcja została po raz pierwszy ogłoszona na konferencji programistów Google I/O w maju tego roku, a teraz jest udostępniana użytkownikom w języku angielskim na całym świecie.

Sprawdź też: Jak często Mapy Google aktualizują Street View?

Dostęp do tej funkcji można uzyskać przechodząc do menu z trzema kropkami ⋮ (szaszłykowego) wyświetlanego w wynikach wyszukiwania i w zakładce Grafice. Gigant wyszukiwania ogłasza także aktualizacje swojej inicjatywy Fact Check Explorer (Fact Check Tools Recents) i narzędzia do generowania wyszukiwania opartego na sztucznej inteligencji.

Narzędzie wyświetlające informacje „O tej grafice” (lub „O tym obrazie” – nie znamy jeszcze polskiego tłumaczenia tej opcji) ma na celu pokazanie pochodzenia obrazu, w tym jego metadanych (jeśli są dostępne), a także zapewnienie istotnego kontekstu opisującego sposób, w jaki był on opisywany przez serwisy informacyjne na przestrzeni czasu. Możesz więc zobaczyć, kiedy obraz został po raz pierwszy zindeksowany przez wyszukiwarkę Google, a metadane mogą zawierać szczegółowe informacje na temat tego, czy obraz został wygenerowany przez sztuczną inteligencję (AI) lub czy jest prawdziwy. Google oferuje już funkcję „O tym wyniku” w wersji Beta, która pomaga użytkownikom weryfikować źródła w wynikach wyszukiwania tekstowych na stronie głównej.

Udostępnienie tej opcji zbiega się w czasie z momentem rozpowszechniania ogromnej ilości dezinformacji na temat wojny Izrael-Hamas, często w formie niepowiązanych ze sobą obrazów wyrwanych z kontekstu. Jeśli ktoś szuka pochodzenia obrazu udostępnionego w mediach społecznościowych, pomysł jest taki, że narzędzie Google powinno pomóc mu w udzieleniu odpowiedzi.

Niestety w zapowiedzi tej funkcji nie ma wzmianki o możliwości wyszukiwania samego obrazu za pomocą Google Lens w celu uzyskania dostępu do funkcji „About this image”, którą Google ogłosiło na początku tego roku. Stwierdzono również, że narzędzie będzie dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy lub długim naciśnięciu obrazu w mobilnej przeglądarce Chrome lub poprzez „przesunięcie w górę w aplikacji Google, gdy jesteś na stronie i natkniesz się na obraz, o którym chcesz dowiedzieć się więcej .” Dodatkowe sposoby dostępu do narzędzia są wciąż w fazie rozwoju i testów —zostaną udostępnione w nadchodzących miesiącach.

Chociaż funkcja „About this image” może być pomocnym narzędziem, nadal zależy od tego, czy użytkownicy aktywnie podejmują kroki w celu zweryfikowania źródła obrazu. Ale jak widzieliśmy w ostatnich miesiącach, zbyt łatwo jest udostępniać w mediach społecznościowych wprowadzające w błąd obrazy lub angażować się w dyskusję na temat nieprawdziwych obrazów (np. papież w białej puchowej kurtce), nawet nie zastanawiając się, czy są one prawdziwe.

Na przykład zdjęcie „Hurricane Shark” cieszy się ogromną popularnością po huraganach od ponad dziesięciu lat, mimo że w wyszukiwarce najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania haseł odnoszących się do tego zdjęcia, wskazują, że jest ono fałszywe.

Oprócz informacji o zdjęciach/grafikach/obrazach Google wprowadziło także ulepszenia w Eksploratorze sprawdzania faktów. To narzędzie zostało uruchomione w wersji beta na początku lata i umożliwia wyszukiwanie informacji potwierdzających obraz poprzez przesłanie go lub wyszukiwanie przy użyciu jego adresu URL. Choć jest wciąż w fazie beta, Google poinformowało, że udostępnia nowy interfejs API, który ma pomóc weryfikatorom faktów i dziennikarzom zintegrować Fact Check Explorer z większą liczbą narzędzi.

„O tej grafice” (About this image) w wyszukiwarce Google - weryfikacja. obrazów
„O tej grafice” (About this image) w wyszukiwarce Google – weryfikacja. obrazów

Wreszcie Google zapowiedziało, że eksperymentuje również z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji, aby oferować więcej informacji o źródłach internetowych w ramach opartego na sztucznej inteligencji narzędzia wyszukiwania generującego.

„O tym obrazie” ma na celu pokazanie, jak stary jest obraz i zapewnienie szerszego kontekstu. Obraz: Google

Te wygenerowane przez sztuczną inteligencję opisy zostaną wyświetlone w narzędziu „O tym wyniku” i mają na celu uzupełnienie, gdy istniejące źródła, takie jak Wikipedia lub Graf wiedzy Google, nie zawierają informacji w mniejszej witrynie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | The Verge