Jak często Mapy Google aktualizują Street View?

Jak przestarzały lub aktualny jest widok Street View w Mapach Google w Twoim mieście? Sprawdź, jak często Google aktualizuje zdjęcia z widoku ulic.

Street View w Mapach Google (logo)

Street View zmienia sposób, w jaki postrzegamy lokalizacje na całym świecie. Dzięki obrazom 3D możemy śmiało planować nasze podróże. Usługa Street View firmy Google została uruchomiona w 2007 roku i początkowo obejmowała kilka wybranych miast w USA. Obecnie Google Street View obejmuje ponad 220 miliardów zdjęć w 100 krajach, aby udostępnić w Mapach Google widok 360 stopni, przedstawiających różne ulice i godne uwagi punkty orientacyjne.

Sprawdź także: 15 lat Street View i nowe funkcje!

Możesz wyświetlić Street View w Mapach Google, aby uzyskać wszystkie szczegółowe informacje na temat dowolnego miejsca (przy włączonej funkcji Street View). Pytanie jednak brzmi: jak często Mapy Google aktualizują Street View i kiedy można spodziewać się kolejnej aktualizacji? Wszystkie te informacje znajdziesz na każdym tablecie, telefonie i przeglądarce internetowej.

Street View łączy ze sobą miliardy zdjęć panoramicznych, aby odwzorować otoczenie w przestrzeni wirtualnej i zaprezentować je w Mapach Google. Treści Street View pochodzą z dwóch źródeł: dostarczają je pracownicy Google oraz współtwórcy. Dzięki ich połączonym staraniom ludzie na całym świecie mogą wirtualnie poznawać nowe miejsca.

Jak często aktualizowane są Street View?

Google jest niekonsekwentne, jeśli chodzi o aktualizację Street View. Wiąże się to z kosztem usługi. Wiele wydatków pochłania rozwój funkcji Street View, która pozwala na połączenie obrazów 3D wyświetlanych w Mapach Google. Aby zebrać wszystkie te dane, Google zatrudnia zespoły podróżujące pieszo, łodzią lub samochodem i rejestrujące zdjęcia za pomocą specjalnych kamer.

Codzienna aktualizacja Street View w Mapach Google staje się zbyt kosztowna. Miejsca, w których nie widać wielu zmian, np. obszary mieszkalne i małe obszary wiejskie, często są aktualizowane rzadziej. Możesz spodziewać się, że obszary wiejskie i mniej zaludnione będą otrzymywać aktualizację Street View raz na trzy lata. W gęsto zaludnionych miastach aktualizacje Street View pojawiają się częściej.

Oprócz tego możesz publicznie przeglądać zaplanowane wizyty zespołu Street View. A jeśli Twoje miasto lub ulica nie były aktualizowane od lat, rozważ zostanie zaufanym współtwórcą Street View.

Sprawdź miesięczny harmonogram pracy zespołu Street View

Niektóre obszary otrzymują więcej aktualizacji niż inne. Zależy to od tego, jak Google ocenia priorytetowy obszar, czyli od tego, jak zaludniony jest dany obszar i jak często Google rejestruje zmiany w tych miejscach. Jeśli jednak okaże się, że Mapy Google niewystarczająco często aktualizują Street View, możesz podjąć pewne kroki, aby sprawdzić zaplanowane wizyty zespołu Street View i dowiedzieć się, jak zostać współtwórcą.

Harmonogram zdjęć wykonywanych do Street View przez Google'a w Polsce, woj. mazowieckie (2023 rok)
Harmonogram zdjęć wykonywanych do Street View przez Google’a w Polsce, woj. mazowieckie (2023 rok)

Nie można jednak formalnie poprosić o aktualizacje Google Street View. Jeśli zauważysz w swojej okolicy problem ze Street View (bardzo nieaktualne lub nieprawidłowe zdjęcia), dotknij lub kliknij link Zgłoś problem, aby przesłać opinię do Google.

Jak sprawdzić, kiedy widok Street View był ostatnio aktualizowany?

Aby znaleźć widok Street View, musisz mieć zainstalowaną najnowszą aplikację Mapy Google na swoim urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie). Alternatywnie możesz zobaczyć Street View w witrynie Map Google na swoim komputerze.

  • Otwórz Mapy Google.
  • Kliknij lokalizację i ulicę.
  • Kliknij opcję Widok ulicy.
  • Znajdź sygnaturę czasową zdjęcia w lewym dolnym rogu.
Sygnatura czasowa zdjęć w Street View oraz przycisk Zgłoś problem
Sygnatura czasowa zdjęć w Street View oraz przycisk Zgłoś problem
  • Na urządzeniach mobilnych sygnatury czasowe Street View umieszczone są u góry.

Wybranie opcji Zobacz więcej dat powoduje wyświetlenie historii wszystkich zdjęć Street View przesłanych do Map Google.

Jak opublikować własne zdjęcia Street View?

Czasami po prostu nie masz szczęścia i być może w Twojej okolicy widok Street View nie był aktualizowany od lat. Jeśli znajdziesz taki widok, prześlij własne nagrania Street View za pomocą Street View Studio. Aby zdjęcia Street View zostały zatwierdzone, musisz przestrzegać zasad dotyczących treści przesyłanych przez użytkowników. Poniżej znajduje się krótka lista kontrolna, jak zacząć.

  • Kup aparat zgodny ze Street View (Insta360 Pro 2, GoPro Max, Insta360 Titan).
  • Jedź lub spaceruj z kamerą zgodną ze Street View zamontowaną na pojeździe, kasku lub statywie. Zobacz wymagania jakościowe.
  • Prześlij swoje zdjęcia 360° do Street View Studio.
Samochód Street View i Trekker
Samochód Street View i Trekker | fot. Google

Planuj swoje podróże ze Street View

Podróżowanie do nowych i nieznanych miejsc może wywołać niechciany niepokój, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien, dokąd się udać. Być może kierujesz się w okolice, które wydają się trudne do zlokalizowania na mapie, więc warto pobrać współrzędne z Map Google, aby upewnić się, że podążasz we właściwym kierunku.

A jeśli kiedykolwiek poczujesz się nieswojo podróżując po nowym (i dziwnym) terytorium, użyj urządzenia mobilnego z zainstalowanymi Mapami Google’a, aby udostępnić swoją lokalizację i powiadomić kogoś. Teraz podróżowanie nie musi być stresujące, ponieważ masz narzędzia ułatwiające nawigację i zidentyfikowanie miejsc dzięki Street View.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | Android Police