Współpraca Google Cloud i Grupy Polsat Plus ku zrównoważonej przyszłości

Podczas dzisiejszej konferencji Google Cloud Summit Poland, Google Cloud ogłosił strategiczne partnerstwo z Grupą Polsat Plus — ma ono na celu wspieranie strategii zrównoważonego rozwoju i realizacji celów transformacji cyfrowej grupy.

Partnerstwo Google Cloud i Grupy Polsat Plus

Google podpisze swoją pierwszą umowę na zakup energii elektrycznej w Polsce z Grupą Polsat Plus.  Grupa wykorzysta wysoko wydajną, skalowalną i bezpieczną infrastrukturę opartą na chmurze Google Cloud. Pozwoli jej to rozwijać swoją działalność i długoterminowy program innowacji. Grupa Polsat Plus, której głównym udziałowcem jest Zygmunt Solorz, jest jedną z największych polskich firm i wiodącą grupą medialno-telekomunikacyjną w regionie. Obsługuje około 6 milionów klientów kontraktowych B2B i B2C – świadczy łącznie ponad 20 milionów usług.

Zobacz też: Region Google Cloud w Warszawie już działa

W ramach strategii Grupa inwestuje w nowe, odnawialne źródła czystej energii. W 2024 r. zainstalowana moc czystej energii wyniesie około 330 MW. W 2025 roku będzie to 740 MW, w tym projekty farm wiatrowych na lądzie o łącznej mocy blisko 300 MW. Inne projekty obejmują farmy słoneczne (fotowoltaiczne) o łącznej docelowej mocy 340 MW. W Strategii 2023+ docelowa moc zainstalowana zielonej energii wynosi 1000 MW. Według szacunków te działania pomogą zmniejszyć emisję CO2 w polskiej gospodarce o ponad 2 miliony ton rocznie. Ważnym elementem sektora czystej energii są również działania Grupy Polsat Plus związane z rozwojem gospodarki wodorowej w Polsce.

W miarę przyspieszenia w Polsce transformacji energetycznej i odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej, infrastruktura chmurowa i technologie, takie jak uczenie maszynowe (ML) i sztuczna inteligencja (AI), odgrywają ważną rolę w skuteczniejszym wprowadzaniu innowacji na przyszłość. 

Google podpisał umowę z Grupą Polsat Plus na 50 megawatów (MW) energii z farmy wiatrowej Przyrów, której właścicielami są Grupa Polsat Plus oraz ZE PAK – jedna z największych grup energetycznych, w których głównym udziałowcem jest również Zygmunt Solorz. To istotny krok w stronę dekarbonizacji polskiego systemu elektroenergetycznego i działalności Google Cloud w jego ramach. Obecne prognozy wskazują, że po uruchomieniu ta umowa zakupu energii (PPA) pomoże biurom i centrom danych Google w Polsce osiągnąć 80% bezemisyjnej energii w 2025 roku.

Migracja do chmury dla zrównoważonego wzrostu i innowacji

Aby wspierać swój rozwój i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów, Grupa Polsat Plus migruje swoją lokalną infrastrukturę IT do Google Cloud. Ten ruch nie tylko zwiększy wydajność operacji Grupy Polsat Plus, ale także umożliwi szybsze innowacje w zespołach. Jednym z najważniejszych celów jest stworzenie kultury napędzanej danymi i zidentyfikowanie nowych obszarów wydajności w operacjach Grupy Polsat Plus. Proces migracji do Google Cloud będzie nadzorowany przez jedną z doświadczonych chmurowych spółek Grupy i wieloletniego partnera Google, Oktawave.

W ramach tego partnerstwa Grupa Polsat Plus planuje również zmodernizować swoje aplikacje i przenieść je do Google Cloud. Pomoże to zapewnić użytkownikom najlepszą możliwą obsługę klienta w oparciu o dane, obniżyć koszty, łatwiej skalować działalność i wprowadzać innowacje na przyszłość. Aktualnie strategiczne obciążenia są przechowywane w różnych silosach danych, ale zostaną one skonsolidowane w chmurze, ułatwiając dostęp i analizę z różnych źródeł.

Ponadto, Grupa Polsat Plus w ramach strategicznej współpracy przeszkoli swój personel IT w zakresie najnowszych innowacji technologicznych Google Cloud, ze szczególnym uwzględnieniem ML i AI. Pozwoli to firmie w pełni wykorzystać moc chmury obliczeniowej, uzyskać głębszy wgląd w dane i napędzać dalsze innowacje.

Wpływ na energię odnawialną

Google dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto we wszystkich swoich operacjach. Jednym z założeń w ramach tego celu jest stałe działanie w oparciu o energię bezemisyjną. W ciągu ostatnich sześciu lat Google wyrównał 100% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną zakupami energii ze źródeł odnawialnych. 

Partnerstwo Google Cloud i Grupy Polsat Plus
Partnerstwo Google Cloud i Grupy Polsat Plus

Aby pomóc w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju operacyjnego, Google zawiera długoterminowe umowy, na podstawie których jest dostarczana do sieci dodatkowa czysta energia. Dostawcy energii, tacy jak farmy wiatrowe i firmy zajmujące się energią słoneczną, mogą  dekarbonizować sieci energetyczne i umożliwiać dopasowanie energii elektrycznej zużywanej przez regiony chmury i biura Google do lokalnych, bezemisyjnych źródeł energii co godzinę.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Grupa Polsat Plus