Xiaomi HyperOS zastąpi nakładkę MIUI

Chiński producent elektroniki Xiaomi rezygnuje z nakładki MIUI i zamiast niej wprowadza nowy system o nazwie Xiaomi HyperOS.

Xiaomi HyperOS (logo)

Xiaomi zastępuje swoją nakłdkę na Androida — MIUI nowym systemem operacyjnym o nazwie HyperOS. Na początek zostanie on wprowadzony na rynek wraz z serią Xiaomi 14, potencjalnie w listopadzie lub grudniu tego roku, będzie także dostępny na telefonach Xiaomi sprzedawanych na całym świecie. Xiaomi pracuje nad HyperOS od 2017 roku i ma zapewniać „Super wydajność, płynność i łączność” dzięki zupełnie nowej architekturze. Globalne wdrożenie HyperOS zaplanowano na 2024 rok.

Przeczytaj też: Opaska Xiaomi Mi Band 8 już z polskim interfejsem!

Xiaomi produkuje świetne telefony z Androidem, oferujące imponujący sprzęt z dobrą specyfikacją aparatu. Jednak poza Chinami telefony firmy nie odniosły tak dużego sukcesu, jak powinny. Jednym z kluczowych powodów jest MIUI — autorska nakładka Xiaomi na Androida. Zaczęło się od naśladownictwa systemu iOS i choć od tego czasu MIUI ewoluowało, wielu użytkowników nadal uważa ją za zbyt nachalną i ciężką. Xiaomi jest teraz gotowe porzucić MIUI, wprowadzając swój nowy system operacyjny oparty na Androidzie — Xiaomi HyperOS.

Xiaomi nie pokazało jeszcze podglądu systemu HyperOS. W ramach zapowiedzi ujawniono jedynie, że system operacyjny zostanie oficjalnie uruchomiony wraz z serią Xiaomi 14, która niedawno wyciekła w renderach. Plotki sugerują, że seria zadebiutuje w listopadzie lub grudniu tego roku i będzie wykorzystywać nadchodzący chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Nakłądka nie będzie dostępna wyłącznie w Chinach i będzie działać także na telefonach Xiaomi sprzedawanych na całym świecie.

Dyrektor generalny Xiaomi Lei Jun, napisał we wpisie na Weibo, że firma pracuje nad HyperOS od 2017 roku. We wpisie na X globalny wiceprezes firmy Alvin potwierdził, że HyperOS będzie stopniowo zastępował MIUI nową nakładką oferującą „Hyper wydajność, płynność i łączność między smartfonami x AIoT.” Pozornie ma „całkowicie nową, przepisaną architekturę”. Globalnie HyperOS będzie udostępniany przez cały rok 2024.

Ogłoszenie HyperOS oznacza koniec rozwoju MIUI i chociaż nakłądka może otrzymać poprawki bezpieczeństwa w dającej się przewidzieć przyszłości, nie spodziewaj się, że pojawi się MIUI 15.

MIUI to jeden z najstarszych ROM-ów na Androida. Początkowo wypuszczono go jako niestandardowa nakładka dla wybranych smartfonów z systemem Android w sierpniu 2010 roku, zanim firma zaczęła używać jej na swoich urządzeniach. Chociaż MIUI można w dużym stopniu dostosowywać i oferuje wiele funkcji, wrażenia jakie zapewnia, różnią się od standardowego Androida. Pomimo lat aktualizacji MIUI nadal wygląda jak kopia systemu iOS firmy Apple, co było częstym punktem zwrotnym dla wielu użytkowników.

Ciekawie będzie zobaczyć, jaki kierunek projektowania obierze Xiaomi w HyperOS: czy będzie wyglądać jak standardowy Android, czy będzie inspirowany ColorOS i OxygenOS firmy BBK. Nowa nakładka zapewni także firmie Xiaomi możliwość usprawnienia procesu aktualizacji i zapewnia znacznie szybszego wdrażania przyszłych aktualizacji systemu operacyjnego Android na swoich urządzeniach.

W tym roku Xiaomi stało się pierwszym producentem smartfonów, który wprowadził stabilny system Android 14 na swoje flagowe urządzenia, pokonując takie firmy jak Samsung i OnePlus. Był to jednak wyjątek, ponieważ w przeszłości firmie wprowadzanie najnowszej wersji Androida na urządzenia premium zajmowało około 4–6 miesięcy, a nawet dłużej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Xiaomi | Android Police