Ponad połowa populacji Ziemi korzysta obecnie ze smartfonów

Z najnowszego badania stowarzyszenia GSM Association dotyczącego korzystania z internetu mobilnego na całym świecie wynika, że ponad połowa światowej populacji posiada obecnie co najmniej jeden smartfon.

57% populacji na świecie korzysta z internetu mobilnego (2023 rok)
57% populacji na świecie korzysta z internetu mobilnego (2023 rok)

Szacuje się, że cztery miliardy z tych osób korzysta z mobilnej transmisji danych na tych urządzeniach, choć setki milionów nadal korzysta z alternatywnych urządzeń mobilnych. Stwierdzono również, że od 2015 roku gwałtownie spadła liczba osób pozbawionych dostępu do łączności mobilnej. Powszechnie uważa się, że całkowita liczba ludzi na Ziemi osiągnęła 8 miliardów na koniec 2022 roku – obecnie według stowarzyszenia GSM Association (GSMA) 54% tych osób (czyli 4,3 miliarda) korzystało w tym samym czasie ze smartfona.

Osoby te znacząco przyczyniły się do szacunkowej liczby osób posiadających dostęp do internetu mobilnego (3G, 4G lub 5G) na koniec 2022 roku: 4,6 miliarda, czyli 57% światowej populacji. Na ten wzrost wykorzystania, w porównaniu z 35% w 2015 roku, przyczynił się prawdopodobnie spadek liczby osób dotkniętych brakiem zasięgu na całym świecie: 5% w porównaniu z 18% około 7 lat temu.

Z drugiej strony liczby te nie są stałe we wszystkich regionach: na przykład do końca 2022 roku 85% wszystkich mieszkańców Ameryki Północnej korzystało z internetu mobilnego w porównaniu z 58% w 2015 roku, podczas gdy odsetek ten wzrósł z 20% do 44% w ciągu 7 lat w Azji Południowej.

Stan mobilnej łączności internetowej w 2023 roku na świecie
Stan mobilnej łączności internetowej w 2023 roku na świecie

Publikując kluczowe ustalenia swojego najnowszego raportu, GSMA nie wprowadziło jednak rozróżnienia między na przykład urządzeniami z Androidem i iOS-em. Z drugiej jednak strony stwierdzono, że nie wszyscy, którzy mają łączność mobilną, przeszli jeszcze na smartfony, ponieważ pod koniec 2022 roku 600 milionów osób, czyli około 8% populacji, nadal korzystało z telefonów komórkowych z internetem.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: GSMA | NotebookCheck