NASA ogłosiła, że próbki asteroidów zawierają wodę i węgiel — to interesujące!

Po wstępnej ocenie NASA ogłosiła, że ​​próbki asteroidy pobrane przez sondę OSIRIS-REx z planetoidy Bennu są bogate zarówno w wodę, jak i węgiel — „elementy budulcowe życia na Ziemi”.

Widok z zewnątrz kolektora próbek OSIRIS-REx. Próbkę materiału z asteroidy Bennu można zobaczyć pośrodku, po prawej stronie. We wstępnej analizie tego materiału naukowcy znaleźli dowody na obecność zarówno węgla, jak i wody. Większość próbki znajduje się wewnątrz.
Widok z zewnątrz kolektora próbek OSIRIS-REx. Próbkę materiału z asteroidy Bennu można zobaczyć pośrodku, po prawej stronie. We wstępnej analizie tego materiału naukowcy znaleźli dowody na obecność zarówno węgla, jak i wody. Większość próbki znajduje się wewnątrz. | fot. NASA — Erika Blumenfeld i Joseph Aebersold

Badania potwierdzają teorię, że skały kosmiczne, takie jak Bennu, uderzające w Ziemię na przestrzeni tysiącleci, mogły odegrać ważną rolę w rozwoju życia na naszej planecie. Próbki, jak widać na nowo opublikowanym zdjęciu przedstawiającym zewnętrzną część kolektora próbek statku kosmicznego, zawierają bogate w węgiel, uwodnione minerały ilaste, przy czym węgiel stanowi około pięciu procent masy.

„Próbka OSIRIS-REx to największa bogata w węgiel próbka asteroidy, jaką kiedykolwiek dostarczono na Ziemię, i pomoże naukowcom zbadać pochodzenie życia na naszej planecie dla przyszłych pokoleń” – powiedział administrator NASA Bill Nelson.

Wysłany na orbitę w 2016 roku OSIRIS-REx dotarł do asteroidy o średnicy 550 metrów po dwóch latach przemierzania Układu Słonecznego. W 2020 roku jej system zbierania próbek o nazwie Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism (TAGSAM) zbadał powierzchnię asteroidy, zbierając szacunkowo 8,8 uncji (około 250 g) materiału.

W zeszłym miesiącu cenny ładunek statku kosmicznego wylądował na pustyni w Utah. Od tego czasu naukowcy zagłębiają się w wyniki i przeglądają próbki w czystym laboratorium. Sonda kosmiczna OSIRIS-REx kieruje się obecnie do innej asteroidy, zwanej Apophis.

Nowe doniesienia stanowią ekscytującą, choć wczesną wskazówkę, że misja odniosła już ogromny sukces. Tak naprawdę naukowcom nie udało się jeszcze rozbić samego TAGSAM-a, po tym jak znaleźli w pojemniku mnóstwo próbek, co spowalniało trwającą analizę.

„Dane uzyskane dotychczas podczas misji w połączeniu z próbkami, które dopiero teraz możemy zobaczyć, to dopiero początek bogactwa wiedzy, jakiego możemy oczekiwać od OSIRIS-REx” – powiedziała Eileen Stansbery, główna naukowiec z Johnson Space Center.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NASA | Futurism