Kapsuła OSIRIS-REx z próbkami asteroidy już wróciła

Po dwuipółletniej wędrówce astralnej i siedmiu latach od startu, sonda OSIRIS- REx od NASA przywiozła próbki asteroid na Ziemię.

Kapsuła powrotna z misji NASA OSIRIS-REx
Kapsuła powrotna z misji NASA OSIRIS-REx | fot. NASA, Keegan Barber

W niedzielę 24 września 2023 roku o godzinie 10:52 czasu wschodniego kapsuła powrotna OSIRIS-REx przewożąca 8,8 uncji (250 g) próbek skał i gleby z asteroidy Bennu bezpiecznie wylądowała ze spadochronem na poligonie testowo-szkoleniowym Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w Utah, oddalonym o 129 km na południowy zachód od Salt Lake City.

Ze względu na obawę, że kapsuła mogła zostać uszkodzona w wyniku uderzenia, a atmosfera ziemska mogłaby zacząć przedostawać się do wnętrza i zanieczyszczać próbkę, w ramach dobrze przećwiczonej akcji na miejsce przybyła ekipa ratownicza. W ciągu półtorej godziny kapsuła została zabrana helikopterem i przetransportowana do tymczasowego sterylnego pomieszczenia w hangarze. Tam poddano ją przepłukiwaniu azotem, co polega na wprowadzeniu ciągłego przepływu gazu obojętnego do kapsuły w celu wypłukania wszelkich potencjalnych zanieczyszczeń.

Wystrzelony 8 września 2016 roku ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie na szczycie rakiety nośnej Atlas V, misja OSIRIS-REx była pierwszą amerykańską próbą pobrania próbek z asteroidy. 3 grudnia 2018 roku sonda dotarła do asteroidy 101955 Bennu o średnicy 490 m (1610 stóp). 20 października 2020 roku, po szeroko zakrojonych badaniach, sonda OSIRIS-REx wylądowała na asteroidzie typu touch-and-go, gdzie ramię próbne sondy zabrało na pokład ładunek naukowy.

10 maja 2021 roku kapsuła powrotna z próbkami została wysłana w stronę Ziemi, podczas gdy główny statek kosmiczny wszedł na orbitę wokół Słońca.

Według NASA nieotwarty pojemnik zostanie przeniesiony do samolotu i przewieziony w poniedziałek do centrum kosmicznego Johnson Space Center w Houston.

Schemat budowy kapsuły powrotnej OSIRIS-REx  przewożącej próbki z asteroidy Bennu
Schemat budowy kapsuły powrotnej OSIRIS-REx przewożącej próbki z asteroidy Bennu | fot. Lockhead Martin

Gratulujemy zespołowi OSIRIS-REx fantastycznej misji – pierwszej w historii amerykańskiej misji powrotu próbki z asteroidy – która pogłębi nasze zrozumienie pochodzenia naszego Układu Słonecznego i jego powstawania. Nie wspominając o tym, że Bennu jest potencjalnie niebezpieczną asteroidą i to, czego dowiemy się z próbki, pomoże nam lepiej zrozumieć typy asteroid, które mogą nadejść w naszą stronę. Wraz z OSIRIS-REx wystrzelenie Psyche (sic!) nastąpi za kilka tygodni. Rocznica DART i pierwsze podejście Lucy do asteroidy w listopadzie, Jesień Asteroidów trwa pełną parą. Te misje po raz kolejny udowadniają, że NASA robi wielkie rzeczy. Rzeczy, które nas inspirują i jednoczą. Rzeczy, które nie pokazują, że nic nie jest poza naszym zasięgiem, gdy pracujemy razem.

– powiedział administrator NASA Bill Nelson

Poniższy film przedstawia historyczne lądowanie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NASA | New Atlas