Jak wyłączyć opcję „Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko” pod macOS?

Nowa wersja systemu macOS Sonoma dodaje opcję „Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko” — na szczęście łatwo można to wyłączyć, sprawdź jak to zrobić?

macOS Sonoma 14.0 - logo (ikona systemu)

We wtorek Apple udostępniło publicznie nową wersję systemu macOS Sonoma 14.0, a aktualizacja wprowadza wiele nowych funkcji – w tym kilka mniejszych. Jedną z rzeczy, którą użytkownicy prawdopodobnie zauważyli od razu po zainstalowaniu aktualizacji, jest nowa opcja „Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko”, która jest domyślnie włączona i, jak sama nazwa wskazuje, ukrywa wszystkie okna po kliknięciu w pulpit (w tapetę).

Jeśli denerwuje Cię ta nowa funkcja, nie martw się, istnieje szybki sposób na jej wyłączenie.

macOS zawsze miał skróty umożliwiające szybkie pokazanie pulpitu, dzięki czemu można było łatwo uzyskać dostęp do znajdujących się tam plików lub po prostu rzucić okiem na piękną tapetę (a macOS Sonoma ma na prawdę spektakularne tła!). Możesz na przykład nacisnąć klawisze Command + F3 na klawiaturze lub po prostu użyć gestu na gładziku, aby odsłonić Pulpit, gdy na ekranie znajdujące się dużo pootwieranych okien różnych aplikacji.

Przeczytaj też: Apple udostępniło szczegółową listę funkcji iOS 17 i macOS Sonoma

Aby jednak niektórym użytkownikom było jeszcze łatwiej, macOS Sonoma umożliwia odsłonięcie Pulpitu jednym kliknięciem dowolnej części tapety. Jednak niektórzy użytkownicy, z przyzwyczajenia, korzystają z tej funkcji przez cały czas, mimo że nie chcą tego, co czyni ją bardzo irytującą.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku, oto jak wyłączyć opcję „Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko” pod systemem macOS:

  • Otwórz Ustawienia systemowe…
  • Kliknij w bocznym menu Biurko i Dock
  • Zjedź do sekcji Biurko i Stage Manager
Ustawienia opcji „Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko” - Zawsze
Ustawienia opcji „Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko” – Zawsze
  • Przy pozycji Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko na liście rozwijanej zamień opcję Zawsze na Tylko w widoku Stage Manager
Ustawienia opcji „Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko” - Tylko w widoku Stage Manager
Ustawienia opcji „Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko” – Tylko w widoku Stage Manager

Po wykonaniu tych kroków komputer Mac nie będzie już wyświetlał Pulpitu po kliknięciu tapety, chyba że włączony jest program Stage Manager.

Czy ta funkcja Ci przeszkadzała? Jeśli tak, to już nie powinna!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Mac