Paint wreszcie będzie obsługiwał warstwy i przezroczystość!

Nowa aktualizacja aplikacji Paint dodaje obsługę warstw i przezroczystości — zaczyna być udostępniana programistom Windows Insider.

Paint — obsługa warstw
Paint — obsługa wartsw

Microsoft zaczął udostępniać aktualizację aplikacji Paint dla niejawnych testerów systemu Windows w kanałach Canary i Dev (wersja 11.2308.18.0 lub wyższa). W tej aktualizacji wprowadza obsługę warstw i przezroczystości. Oznacza to, że w nowej wersji programu można teraz dodawać, usuwać i zarządzać warstwami na płótnie, aby tworzyć bogatszą i bardziej złożoną grafikę cyfrową. Dzięki warstwom można układać kształty, tekst i inne elementy obrazu jeden na drugim. Aby rozpocząć korzystanie z warstw, należy kliknąć nowy przycisk Warstwy na pasku narzędzi, co spowoduje otwarcie panelu z boku płótna.

Można dodać nowe warstwy do płótna i zmieniać kolejność warstw w tym panelu, aby zobaczyć, jak zmienia się kolejność ułożonych w stos elementów obrazu na płótnie. Można także pokazywać, ukrywać i duplikować poszczególne warstwy lub łączyć je ze sobą.

Dodano wreszcie także obsługę przezroczystości, w tym możliwość otwierania i zapisywania przezroczystych plików PNG. Pracując z pojedynczą warstwą, na płótnie zauważysz wzór szachownicy wskazujący fragmenty obrazu, które są przezroczyste. Usunięcie dowolnej zawartości z płótna teraz naprawdę usuwa zawartość, zamiast malować obszar na biało. Jeśli podczas pracy z wieloma warstwami usuniesz zawartość jednej warstwy, odsłonisz ją w warstwach znajdujących się poniżej.

Łącząc warstwy, przezroczystość i inne narzędzia w programie Paint, można będzie tworzyć nowe, ekscytujące obrazy i grafiki. Na przykład w połączeniu z nową funkcją usuwania tła można szybko tworzyć ciekawe kompozycje warstwowe.

Paint — obsługa przezroczystości PNGPaint — przezroczystość PNG
Obsługa przezroczystości dla obrazów PNG w programie Paint

Opinie na temat działania nowych funkcji można przesyłać przez w Centrum opinii (WIN + F) w obszarze Aplikacje ➔ Paint.

Funkcje są dopiero wdrażane, więc mogą nie być jeszcze dostępne dla wszystkich Insiderów na kanałach Canary i Dev Channel, ponieważ Microsoft planuje monitorować opinie i zobaczyć, jak się sprawdzą, zanim udostępni je wszystkim.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Windows Blog