Paint dostaje tryb ciemnym pod Windowsem 11

Microsoft testuje nowy tryb ciemny w nieśmiertelnym programie do prostej edycji grafik Paint – prawie dwa lata po zapowiedziach, że nadchodzi i po prawie 40 latach od wydania programu.

Paint z trybem ciemnym pod Windowsem 11
Paint z trybem ciemnym pod Windowsem 11

Firma Microsoft w końcu zaczęła testować nowy tryb ciemny (ang. dark mode) dla swojej aplikacji Paint pod systemem Windows 11. Gigant prawie dwa lata temu zapowiadał dodanie trybu ciemnego, a teraz jest testowany zarówno w kanałach Canary, jak i Dev Channels dla niejawnych testerów systemu Windows. Podobnie jak większość innych aplikacji pod systeme, Windows 11, które obsługują tryby ciemne, Paint automatycznie dostosuje się do ustawionego motywu systemu lub można ręcznie włączyć tryb ciemny na nowej stronie ustawień w programie Paint.

„Wprowadzamy również ulepszenia w kontrolkach powiększenia, aby zapewnić większą elastyczność i kontrolę nad widokiem zawartości na kanwie” — wyjaśnia Dave Grochocki, główny programista wbudowanych aplikacji systemu Windows.

Możesz teraz powiększać i pomniejszać elementy za pomocą niestandardowej wartości, a nawet pojawił się przycisk dopasowania do ekranu, który dostosuje powiększenie do rozmiaru okna programu Paint i rozdzielczości.

Inne ulepszenia programu Paint obejmują zaktualizowane okna dialogowe pasujące do stylu systemu Windows 11 oraz ulepszone skróty ułatwień dostępu.

Klawisze dostępu w programie Paint
Klawisze dostępu w programie Paint

Niestety nadal nie ma opcji dla warstw, więc Paint jest nadal bardzo podstawowym edytorem obrazów, który mamy w systemie Windows od dziesięcioleci. Microsoft planował usunąć program Paint z systemu Windows 10 w pewnym momencie, ale ostatecznie zdecydował się go zachować. Zamiast tego Microsoft porzucił program 3D Paint – zmodernizowaną wersję, która miała zastąpić tradycyjną aplikację Windows Paint.

Zoom w aplikacji Paint
Zoom w aplikacji Paint

Microsoft testuje teraz tę zaktualizowaną wersję programu Paint z testerami systemu Windows, co oznacza, że powinna ona dotrzeć do wszystkich użytkowników systemu Windows 11 w nadchodzących miesiącach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Microsoft Blog | The Verge