Jak utworzyć kod QR za pomocą przeglądarki?

Jeśli chcesz ułatwić komuś znalezienie strony internetowej, pomocny może okazać się kod QR, który łatwo wygenerujesz i udostępnisz w przeglądarce.

Kod QR do strony mobiRANK.pl, wygenerowany w przeglądarce Chrome

Kody QR mogą być bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli chodzi o szybkie i łatwe dotarcie do strony internetowej. Tego typu rozwiązanie wykorzystywane jest często na ulotkach, plakatach czy przystankach autobusowych, gdy przepisywanie adresu URL może być kłopotliwe i czasochłonne. Twórcy aplikacji mobilnych mogą też korzystać z narzędzia Apple’a do generowania kodów QR z łaczami do sklepu App Store. Wystarczy skierować aparat telefonu na taki kod i od razu podstawi się adres URL strony ukrytej pod kodem QR. Jeśli chcesz komuś szybko udostępnić adres strony internetowej, możesz utworzyć kod QR dla tej strony. — teraz łatwo to zrobisz w przeglądarce Chrome lub Edge.

Zobacz także: Bądź Pro: Jak zamienić hasło do Wi-Fi w kod QR?

Dostępnych jest wiele aplikacji generujących kody QR. Pamiętaj, że warto zachować ostrożność, wybierając taką aplikację, ponieważ niezbyt uczciwa aplikacja może zawierać kod śledzący lub inny kod z wygenerowanym kodem QR. Ponadto niektóre usługi online, takie jak Instagram, mogą oferować własne kody QR.

Podobnie warto być ostrożnym skanując kody QR, i zawsze przed przejściem do danej strony najpierw sprawdź czy adres URL jest bezpieczny. Lepiej nie przechodzić na skrócone linki lub adresy stron, których nie znasz lub wzbudzają podejrzenia.

Aby uzyskać dobre i bezpieczne rozwiązanie, możesz łatwo utworzyć kod QR za pomocą przeglądarek opartych na Chromium, takich jak Chrome od Google’a lub Edge firmy Microsoft — zarówno na komputerze jak i na smartfonie.

Generowanie kodu QR w przeglądarce Chrome na Androidzie

Możesz użyć funkcji Udostępnij przeglądarki Chrome, aby utworzyć kod QR. Po wygenerowaniu możesz pobrać lub udostępnić kod QR. Ponieważ przeglądarka Chrome jest wbudowana w system Android, ta metoda jest łatwa:

 • Otwórz przeglądarkę Chrome i przejdź do witryny (lub adres strony), dla której chcesz utworzyć kod.
 • Kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu i wybierz Udostępnij…
 • Na dole wyskakującego okienka Udostępnij pojawi się ikona kodu QR (przesuń w lewo, jeśli nie widzisz jej od razu). Kliknij ikonę.
 • Kod QR zostanie natychmiast utworzony. Stuknij opcję Pobierz, jeśli chcesz skorzystać z niej później.

Generowanie kodu QR w Chromie na iPhonie lub iPadzie (iOS/iPadOS)

Możesz także użyć przeglądarki Chrome na swoim iPhonie (lub iPadzie), aby utworzyć kod QR. Co ciekawe, pod systemem iOS masz jeszcze mniej kroków do wykonania niż w przypadku wersji przeglądarki Chrome na Androida.

 • Otwórz przeglądarkę Chrome i przejdź do witryny, dla której chcesz utworzyć kod.
 • Kliknij ikonę przesyłania w prawym górnym rogu.
 • Z wyskakującego menu wybierz opcję Utwórz kod QR.
 • Kod QR zostanie natychmiast utworzony. Naciśnij przycisk Udostępnij…, jeśli chcesz pobrać kod QR lub go udostępnić.

Generowanie kodu QR w Chromie komputerze

Jeśli używasz przeglądarki Chrome na dowolnym komputerze stacjonarnym – Mac z macOS lub PC z systemem Windows – możesz jej użyć do utworzenia kodu QR.

 • Otwórz przeglądarkę Chrome i przejdź do witryny, dla której chcesz utworzyć kod.
 • Kliknij ikonę Udostępnij – tę ze strzałką po prawej stronie w pasku adresu — i wybierz opcję Utwórz kod QR powiązany z tą stroną.
Utwórz kod QR powiązany ze stroną w przeglądarce Chrome (krok 1.)
Utwórz kod QR powiązany ze stroną w przeglądarce Chrome (krok 1.)
 • Pojawi się rozwijane pole zawierające kod QR, adres URL reprezentowany przez ten kod oraz przyciski umożliwiające skopiowanie lub pobranie.
Utwórz kod QR powiązany ze stroną w przeglądarce Chrome (krok 2.)
Utwórz kod QR powiązany ze stroną w przeglądarce Chrome (krok 2.)

Generowanie kodu QR w przeglądarce Edge na komputerze

Przeglądarka Edge jest domyślną przeglądarką dla komputerów z systemem Windows (i tak naprawdę Microsoft czasami utrudnia nieużywanie Edge’a). Utworzenie kodu QR jest także bardzo łatwe.

 • Otwórz przeglądarkę Edge i przejdź do strony, dla której chcesz utworzyć kod QR.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu strony i wybierz opcję Utwórz kod QR dla tej strony.
 • Pojawi się rozwijane pole zawierające kod QR, adres URL reprezentowany przez ten kod oraz przyciski umożliwiające skopiowanie lub pobranie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge