Nowa seria robotów Roomba j9 od iRobot!

Nowy flagowy robot sprzątający Roomba j9+ firmy iRobot ma między innymi zaktualizowany system operacyjny, który ułatwia sprzątanie.

iRobot Roomba j9 z funkcją Dirt Detective w oprogramowaniu iRobot OS 7.0
iRobot Roomba j9 z funkcją Dirt Detective w oprogramowaniu iRobot OS 7.0

Firma iRobot należąca do Amazona właśnie wypuściła już parę niedrogich robotów odkurzających do skromnych zadań sprzątających, ale ma też w swoim portfolio modele premium. Minęło trochę czasu, odkąd flagowy odkurzacz Roomba j7+ w końcu został odświeżony. Firma iRobot właśnie ogłosiła przedsprzedaż nadchodzącej linii odkurzaczy Roomba j9, w skład której wchodzą aż trzy modele: Roomba Combo j9+, Roomba j9+ i Roomba j9.

Te wysokiej klasy zaawansowane urządzenia oferują wiele przydatnych funkcji dla tych, którzy absolutnie nie znoszą ręcznego pchania odkurzacza lub mopa. Dodatkowo oprogramowanie priorytetowo traktuje brudne pomieszczenia, a nawet sprząta łazienkę na końcu.

Roomba j9+ jest dostępna w dwóch wersjach, co zwykle ma miejsce w przypadku nowoczesnych urządzeń Roomba. Dostępne są tradycyjne odkurzacze j9+ i Roomba Combo j9+, które oprócz zasysania brudu także mopują. Ten ostatni jest dostarczany z przeprojektowanym dokiem do napełniania, który automatycznie opróżnia pojemnik na śmieci i uzupełnia robota płynem do mopowania, eliminując kolejny etap ręcznego czyszczenia, dzięki czemu możesz zająć się swoimi sprawami.

Roboty te są potężniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a dzięki wzmocnionemu silnikowi „usuwają brud, sierść zwierząt domowych i zanieczyszczenia z niezrównaną precyzją”. Czterostopniowy system czyszczenia zapewnia wielokrotne przejścia, a nowo dodane podwójne szczotki gumowe znacznie zwiększają siłę ssania, a także umożliwiają szorowanie pod ciśnieniem, jeśli to konieczne. Model Roomba Combo j9+ posiada silnik, który automatycznie podnosi nakładki mopa podczas odkurzania dywanów i dywaników, aby zapobiec wyciekaniu wilgoci.

iRobot Roomba j9+ SmartScrub
iRobot Roomba j9+ SmartScrub

Aktualizacje oprogramowania sprzętu są również bardzo przydatne — nowe oprogramowanie odpowiada za większą część nowych funkcji i możliwości robota. Roomby z serii j9 są dostarczane z systemem operacyjnym iRobot OS 7.0, który ma przenieść automatyzację i wydajność na wyższy poziom. Oprogramowanie dostarcza narzędzie o nazwie Dirt Detective, które wykorzystuje zastrzeżony algorytm do śledzenia poprzednich zadań sprzątania w celu oceny najbrudniejszych części domu i odpowiedniej priorytetyzacji tych lokalizacji. Innymi słowy, kolejne sprzątanie zacznie się od najbrudniejszych pomieszczeń.

Roomba Combo J9+ idzie o krok dalej, a Dirt Detective zmusi odkurzacz i mop do sprzątania łazienki na samym końcu, niezależnie od tego, jak bardzo jest brudna. Oznacza to, że odkurzacz nie będzie śledził brudnych rzeczy w łazience, tylko w pozostałej części domu. Jeśli wolisz bardziej praktyczne podejście, możesz użyć aplikacji do ręcznego wybrania trasy nawigacji po domu, lub wybrać tylko niektóre pomieszczenia.

Inne ulepszenia oprogramowania obejmują funkcję SmartScrub, która zapewnia, że ​​Roomba Combo j9+ podczas mycia mopem wielokrotnie przechodzi przez określone części domu, np. kuchnię. Zwiększy nawet siłę szorowania w tych miejscach, aby wyeliminować brud i plamy. Działa to również w drugą stronę, więc odkurzacz będzie mniej szorował w czystszych obszarach, aby chronić drewniane podłogi i tym podobne.

Po lewej Roomba Combo j9+ z pojemnikiem na wodę, po prawej Roomba j9+
Po lewej Roomba Combo j9+ z pojemnikiem na wodę, po prawej Roomba j9+

Roomba j9+ i Roomba Combo j9+ są już dostępne w przedsprzedaży w sklepie iRobot, a jutro u zewnętrznych sprzedawców detalicznych, a dostawy będą realizowane jesienią tego roku. Robot odkurzająco-mopujący Roomba Combo j9+ kosztuje 6449 zł. Za model Roomba j9+ trzeba zapłacić 4599 zł, a za podstawowy model odkurzający Roomba j9 zapłacimy 3699 zł.

Jeśli chodzi o system iRobot OS 7, pojawi się on także w innych modelach Roomby (oprócz modeli z serii J9), ale firma nie podała, które z nich.

Robot Roomba Combo j9+ – więcej mocy, inteligencji i autonomii, niż kiedykolwiek

Najnowszy reprezentant marki został zaprojektowany do czyszczenia wszelkich rodzajów podłóg z niezrównaną precyzją. Posiada 4-stopniowy system sprzątania z 2, specjalnie zaprojektowanymi szczotkami z gumową powłoką, aby zapewnić 100% więcej mocy ssącej oraz systemem szorowania z użyciem siły docisku. Co ważne, w przeciwieństwie do innych robotów odkurzajaco-mopujących, które podnoszą moduł mopujący w niewielkim zakresie (jeżeli w ogóle), nowy model od iRobot został wyposażony w moduł wykrywania podłóg miękkich D.R.I. (Dry Rug Intelligence). Dzięki niemu ramię mopujące unosi się na wierzch robota, aby nie pobrudzić i nie zamoczyć wykładzin czy nawet dywanów z długim włosiem. 

Zaawansowana technologia systemu operacyjnego iRobot OS pozwala na dokładne mapowanie przestrzeni w domu 7 razy szybciej wraz z sugestiami nazw pomieszczeń. Nowy model Roomba Combo j9+ rozpoznaje i efektywnie manewruje wokół takich przeszkód jak buty, przewody, plecaki, ubrania, „niespodzianki” zwierząt domowych i wiele innych, dając użytkownikom pewność, że właściwie wykona i ukończy swoją pracę. 

iRobot Roomba Combo j9+
iRobot Roomba Combo j9+

Dzięki technologii Dirt Detective, Roomba Combo j9+, przewiduje potrzeby w zakresie sprzątania, automatycznie dostosowując ustawienia pracy dla każdego pomieszczenia z osobna. Dodatkowo misja rozpocznie się od najbardziej zabrudzonej powierzchni, bazując na informacjach z poprzednich cyklów sprzątania, więc użytkownicy w praktyce nie muszą planować pracy robota. Mopowanie uporczywych zabrudzeń optymalizuje technologia SmartScrub – robot porusza się na zmianę w tył i przód oraz dociska nakładkę do podłoża. 

Roomba Combo j9+ ze stacją Clean Base AutoFill 

Clean Base AutoFill to stylowa konstrukcja, która zapewnia większe niż kiedykolwiek wsparcie dla robota odkurzająco-mopującego Roomba Combo. Magazynuje zabrudzenia nawet z 60 dni oraz uzupełnia płyn do mopownia podłóg nawet przez 30 dni. Zaprojektowana z najwyższą starannością, z najwyższej jakości materiałów, włącznie z imitującą drewno pokrywą wierzchnią. Clean Base AutoFill posiada przemyślane przegródki, które pozwalają wygodnie przechowywać zapasowe worki oraz nakładki mopujące. Co istotne, jest to również najcichsze tego typu rozwiązanie w gamie iRobot.

Roomba j9+ – #1 wśród robotów odkurzających

Najmocniejszy i najbardziej inteligentny robot odkurzający w gamie iRobot, Roomba serii j9 zaprojektowano tak, aby dokładnie czyścił większe domy lub te, w których mieszkają zwierzęta. Robot posiada 100% większą moc ssącą, dłużej działający akumulator i może pochwalić się największą ilością rozwiązań, które powstały z myślą o właścicielach zwierząt. Dzięki technologii Carpet Boost, 3-stopniowemu systemowi sprzątania z 2 gumowymi szczotkami głównymi, oraz systemowi wykrywania rodzaju podłoża, roboty te automatycznie dostosowują moc ssącą do aktualnych warunków, aby np. zwiększyć ją na dywanie.

Kiedy Roomba j9+ zakończy pracę, wróci do kompaktowej i eleganckiej stacji Clean Base. Oprócz naładowania robota, opróżni jego pojemnik z zabrudzeń, aby znalazły się w specjalnym, szczelnym worku, który wystarcza na nawet 2 miesiące. Roomba serii j9, podobnie jak odkurzająco-mopujaca siostra, wykorzystuje system Dirt Detective – analizuje poprzednie cykle swojej pracy, aby automatycznie ustalić, które obszary wymagają uwagi jako pierwsze oraz zoptymalizować dla każdego z nich takie ustawienia jak poziom mocy ssącej czy ilość przebiegów. 

Napędzane mocą systemu operacyjnego iRobot OS oraz technologią inteligentnych map Imprint, nowe roboty Roomba Combo j9+ oraz Roomba serii j9, rozumieją więcej komend głosowych, niż jakikolwiek inny robot. Użytkownicy mogą sparować je z asystentami Alexa, Google Assistant i Siri, aby zlecić sprzątanie danych pomieszczeń lub w pobliżu określonych obiektów, jak kanapy, stoły lub kuchenka. Dzięki nawigacji PrecisionVision, Roomba Combo j9+ oraz Roomba serii j9 są również w stanie dokładnie zidentyfikować przedmioty, które się przed nimi znajdują, a jeśli jest to obiekt, którego powinny unikać, to omija go. Obejmuje to sznury, miski i zabawki dla zwierząt, kuwety, koty, psy czy pozostawione przez nie „niespodzianki”. 

iRobot OS 7.0 – sprząta dom dokładnie tak, jak chcesz

Bazując na zwyczajach mieszkańców, uwarunkowaniach domu, a nawet porze roku, system operacyjny iRobot OS tworzy spersonalizowane sugestie sprzątania. Są one dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika i w razie potrzeby można nimi zarządzać w aplikacji iRobot Home. Kolejna aktualizacja wprowadza nowe rozwiązania – m.in. technologie Dirt Detective oraz SmartScrub, które debiutują wraz z robotami Roomba serii j9. 

Dirt Detctive – planuje, przewiduje i dostarcza doskonałej efektywności sprzątania

Robot sprzątający powinien być na tyle inteligentny i wydajny, aby umiał właściwie planować swoją pracę – np. rozpoczynać od najbardziej brudzących się pomieszczeń, ale czyszczenie na mokro podłogi w łazience pozostawiał na koniec. Dzięki jedynej w swoim rodzaju rozwiązaniu technologii Dirt Detective najnowsze iRoboty, dokonują automatyzacji procesu sprzątania, bazując na wykonanych wcześniej misjach. Automatycznie nadają priorytety zwyczajowo bardziej brudzącym się miejscom i dostosowują ustawienia mocy ssącej, ilości przebiegów czy mopowania. Dirt Detective wprowadza:

  • Mapa oceny czystości: użytkownicy robotów Roomba serii j9 mogą sprawdzić w aplikacji iRobot Home ocenę stanu czystości poszczególnych pomieszczeń. System operacyjny iRobot OS bada wykonane już przez robota misje sprzątania, w tym miejsca aktywacji systemu sprzątania przestrzeni bardziej zabrudzonych, aby ocenić, które pomieszczenia wymagają więcej uwagi przy kolejnym procesie sprzątania.  
  • Priorytet dla bardziej zabrudzonych pomieszczeń: dzięki Dirt Detective, Roomba Combo j9+ może ocenić, gdzie wykonać cykl odkurzania z mopowaniem, a gdzie jedynie odkurzania. Na podstawie tego, które pokoje były ostatnio sprzątane i jak szybko się brudzą, Dirt Detective automatycznie wyczyści najbrudniejsze z nich – te, które nie były sprzątane ostatnio lub wymagają większej uwagi. System ten sprawia również, że robot Roomba Combo j9+ w trybie odkurzania i mopowania wyczyści łazienkę jako ostatnią. Daje to pewność, że po zakończeniu takiego cyklu nakładka mopująca nie ma kontaktu z podłogami w innych pomieszczeniach. 
  • Preferencje inteligentnego sprzątania: Dirt Detective tworzy personalizowany plan, bazując na charakterystyce danego pomieszczenia i rodzaju podłoża. Pozwala to na gruntowne sprzątanie obszarów o większym natężeniu ruchu. Dzięki temu Roomba serii j9 wie np., że powinna wykonać dwa przebiegi sprzątania w kuchni, zwiększyć moc na podłogach miękkich, a zmniejszyć ją na podłogach twardych. W przypadku mopowania pozwala to również na optymalizację pracy, poprzez dodatkowe szorowanie w miejscach, które tego wymagają. 

SmartScrub – plamy mu nie straszne   

Niektóre obszary w domu wymagają głębszego czyszczenia, np. pełne śladów mokrych łap wejście do domu czy kuchenne płytki. Dzięki aktualizacji systemu operacyjnego iRobot OS 7.0, użytkownicy nowych modeli Roomba Combo serii j9 oraz znanych już Roomba Combo serii j7 mogą skorzystać z technologii SmartScrub. Dzięki niej robot w trybie mopowania będzie dosłownie szorować podłogę jeżdżąc tam i z powrotem, dociskając nakładkę mopującą do podłoża, aby wyczyścić zabrudzenia dwa razy lepiej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: iRobot Roomba | Engadget