Polskie zamki, dworki, pałace i nie tylko we wrześniu w Planete+ i CANAL+ online

Sprawdź listę nowych serii w pasmach dokumentalnych kanału Planete+ we wrześniu 2023 roku.

Polska z góry: zamki, dworki, pałace
Polska z góry: zamki, dworki, pałace (Planete+) | fot. © CANAL+ Polska S.A. 2023

Kanał telewizyjny PLANETE+ zabiera widzów na fascynującą wędrówkę w kolejnym sezonie produkcji oryginalnej POLSKA Z GÓRY. ZAMKI, DWORKI, PAŁACE. W nowych odcinkach odkryjemy m.in.: najpiękniejsze pałace Warszawy, Trójmiasta i Rzeszowa. W trakcie podróży w czasie, w paśmie HISTORIA XX WIEKU poznamy zapomniane dzieje niesławnej czeskiej organizacji (KURATORIUM – CZESKIE HITLERJUGEND), a w cyklu OBLICZA ZŁA poznamy historię zbrodni sprzed 40 lat (KTO ZABIŁ PAMELĘ MAURER).

POLSKA Z GÓRY. ZAMKI, DWORKI, PAŁACE 4, seria dokumentalna, premierowe odcinki w poniedziałki o godz.  18:30 PLANETE + i CANAL+ online.

Po raz kolejny przekonamy się, jak wiele jest w Polsce zamków, dworków i pałaców godnych obejrzenia. Potężne krzyżackie warownie i fantazyjne pałace. Siedziby królów, przemysłowców i najważniejszych rodów dawnej Europy. W nowym sezonie oryginalnej serii PLANETE+ odwiedzimy kolejne historyczne budowle, ukryte w pejzażu miejskim lub na łonie natury. Te bardziej i mniej znane, jak również te zupełnie nieodkryte.

Najpiękniejsze pałace Warszawy, Trójmiasta, Wrocławia i Rzeszowa. Na ziemi kłodzkiej odwiedzimy Zamek Sarny, Ratno Dolne i pałac von Münchhausenów w Żelaźnie. Posłuchamy fascynującej historii dawnych właścicieli pałacu w Kopicach i zajrzymy do zamku w Głogówku. Poszybujemy też nad Kujawami, aby obejrzeć zamki w Sztumie, Gniewie i Kwidzynie. Pięknym zdjęciom towarzyszyć będą jak zawsze wciągające opowieści o życiu dawnych właścicieli prezentowanych obiektów.

PASMO NIE TYLKO SEKS

PAN FABER ZOSTAJE PANIĄ, film dokumentalny, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

Kierowca ciężarówki z 30-letnim stażem małżeńskim decyduje się na korektę płci. Co na to jego bliscy?

To historia, którą pokochała Holandia. Harm Faber jest dojrzałym człowiekiem, zawodowym kierowcą i złotą rączką. Ma ułożone życie, rodzinę, dom i wielu kumpli. Jednak nie czuje się dobrze w swoim ciele. Od dawna wie, że jest kobietą. Zbiera się na odwagę i przeprowadza zmianę płci. Dla jego żony, rodziców, siostry i kolegów to twardy orzech do zgryzienia. Ich stary, dobry Harm przeistacza się w Harriette. Jak sobie z tym poradzą?

PAN FABER ZOSTAJE PANIĄ
PAN FABER ZOSTAJE PANIĄ (Planete+) | fot. ©BNNVARA/Hollandse Helden

Film PAN FABER ZOSTAJE PANIĄ jest dowodem na to, że o trudnych sprawach można opowiadać lekko i pogodnie, nie umniejszając ich wagi.

PASMO HISTORIA XX WIEKU 

NAZISTOWSKI TOPÓR SPRAWIEDLIWOŚCI, seria dokumentalna, premierowe odcinki od 7.09 w czwartki o godz.  22:00 PLANETE + i CANAL+ online.

W jaki sposób Hitler i jego ludzie podporządkowali sobie wymiar sprawiedliwości, aby siać w Niemczech terror i zdusić wszelki opór?

W latach 1933-1945 nazistowskie sądy wydały w Niemczech 16 tysięcy wyroków śmierci. Kolejne tysiące osób skazały trybunały wojskowe. Ten sądowy terror był zapowiedzią wojen i zbrodni na masową skalę, popełnianych w zgodzie z literą faszystowskiego prawa.

Dwuczęściowy dokument pokazuje, jak powstał i funkcjonował faszystowski system sądownictwa na przykładzie pewnego sędziego, kata i podsądnego. Historia wstrząsająca i dająca do myślenia.

KURATORIUM – CZESKIE HITLERJUGEND, film dokumentalny, premiera w czwartek 14.09 o godz. 22:00 w PLANETE+ oraz w serwisie CANAL+ online.

Zapomniana historia niesławnej czeskiej organizacji, wzorowanej na niemieckim Hitlerjugend.

„Kuratorium do spraw wychowania młodzieży w Czechach i na Morawach”, w skrócie zwane „Kuratorium” – młodzieżowa organizacja szkoląca młodych czeskich nazistów, powołana w 1942 roku w Protektoracie Czech i Moraw, utworzonym na ziemiach zaanektowanych przez III Rzeszę. Zadaniem tej organizacji było szkolenie chłopców i dziewcząt w duchu nazistowskim. W ciągu trzech lat przez Kuratorium przewinęły się tysiące nastolatków.

Autorzy dokumentu wracają do tych mrocznych kart czeskiej historii.

PASMO HIT

LAURA CHCE ŻYĆ, film dokumentalny, premiera w piątek 8.09 o godz. 22:00 w PLANETE+ oraz w serwisie CANAL+ online.  

Młoda kobieta próbuje wyjść z anoreksji. Przejmujący zapis zmagań z chorobą, prowadzony w formie pamiętnika wideo. 

Laura Vermeire była pełną życia, atrakcyjną dwudziestolatką, lubiącą dalekie podróże. Jednak w pewnym momencie przestała akceptować siebie i swoje ciało. Bardzo schudła, jednak nie chciała przyjąć do wiadomości, że cierpi na zaburzenia odżywiania. Dopiero gdy osiągnęła wagę 36 kilogramów i nie była w stanie wejść po schodach, zrozumiała, że jest bliska śmierci. Postanowiła o siebie zawalczyć.

Dokument ten to rodzaj wideo pamiętnika, który Laura prowadziła podczas długiego i bolesnego wychodzenia z choroby.

MÓJ GŁUCHY SYN TOBIAS, film dokumentalny, premiera w piątek 15.09 o godz. 22:00 w PLANETE+ oraz w serwisie CANAL+ online.

Reżyser Alex de Ronde portretuje swojego niesłyszącego syna, pokazując jego drogę od kołyski do samodzielności. Osobisty dokument o bliskości i przełamywaniu barier.

MÓJ GŁUCHY SYN TOBIAS (Planete+)
MÓJ GŁUCHY SYN TOBIAS | fot. ©KRO-NCRV/Pieter van Huystee Film

Tobias de Ronde nie słyszy od urodzenia. Jego kochająca rodzina zrobiła wszystko, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju i edukacji. Dziś Tobias jest nauczycielem języka migowego na Uniwersytecie Gallaudeta w Waszyngtonie – jedynej na świecie wyższej uczelni dla osób niesłyszących. Ten pełen życia młodzieniec emanuje optymizmem, który udziela się innym, a bliskie więzi z ojcem i bratem dodają mu sił.

PASMO OBLICZA ZŁA

KTO ZABIŁ PAMELĘ MAURER, seria dokumentalna, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

Ponad 40 lat po niewyjaśnionym zabójstwie nastolatki uparty policjant wznawia śledztwo. Czy uda mu się znaleźć sprawcę?

13 stycznia 1976 roku w spokojnym miasteczku Lisle pod Chicago zostaje znalezione ciało 16-letniej Pameli Maurer. Śledztwo nie przynosi rezultatów, a zabójca pozostaje na wolności. Wstrząśnięci zbrodnią mieszkańcy  boją się o życie swoich dzieci. Dopiero cztery dekady później, dzięki wysiłkom dociekliwego policjanta i badaniom DNA, pojawia się szansa na rozwikłanie tej bulwersującej sprawy. Poszlaki wskazują również na to, że Pamela Maurer nie była jedyną ofiarą mordercy.

MORDERSTWO NA JACHCIE LAZY DUCK, film dokumentalny, premiera w niedzielę 24.09 o godz. 22:00 w PLANETE+ oraz w serwisie CANAL+ online.

Kto zabił Durdanę Bruijn – jej mąż czy piraci? Ta sprawa zelektryzowała holenderską opinię publiczną.

Morderstwo na jachcie Lazy Duck (Planete+)
Morderstwo na jachcie Lazy Duck | fot. ©VPRO/Zeppers Film

17 września 2015 roku, wybrzeże Kolumbii. Holender Peter Putker z jachtu Lazy Duck zgłasza przez radio, że on i jego żona zostali napadnięci przez piratów, żona została przez nich śmiertelnie pobita, a następnie piraci odpłynęli. Kolumbijscy śledczy podważają wersję Putkera, sugerując, że to on jest sprawcą zbrodni. Po ekstradycji do Holandii Peter Putker staje przed sądem. Wiarygodnie podtrzymuje swoją wersję wydarzeń, choć dowody temu przeczą. Co naprawdę wydarzyło się na Lazy Duck?   

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Canal+ Polska