WordPad dla Windowsa kończy swój żywot

Firma Microsoft ogłosiła rychły koniec programu WordPad dla systemu Windows. Aplikacja nie będzie już otrzymywać aktualizacji.

Ikona programu WordPad firmy Microsoft

Firma Microsoft po cichu ogłosiła koniec programu WordPad dla systemu Windows, zachęcając użytkowników do migracji do programu Microsoft Word lub Notatnika w celu edytowania dokumentów w różnych formatach. Chociaż WordPad ma znaczenie historyczne, stał się przestarzały w porównaniu z alternatywnymi opcjami oprogramowania, które oferują więcej funkcji i możliwości. Użytkownicy Windowsa mogą teraz łatwo formatować tekst za pośrednictwem aplikacji internetowych pakietu Office lub korzystać z pakietów open source, takich jak LibreOffice, do lokalnej edycji dokumentów.

Sprawdź również: Firefox nie zadziała pod starszymi systemami operacyjnymi

Najwyraźniej nadszedł sezon wycofywania i usuwania starszego oprogramowania. Kilka dni temu Microsoft niespodziewanie ogłosił, że wycofuje Visual Studio dla komputerów Mac. Wcześniej ujawnił także listę funkcji, które znikną z Microsoft Edge, mniej więcej w czasie, gdy Google ogłosił koniec subskrypcji Pixel Pass. Teraz Microsoft zdecydował się pozbyć programu WordPad dla systemu Windows.

Jak zauważył Neowin, Microsoft po cichu zaktualizował jeden ze swoich dokumentów pomocy, aby podkreślić, że nadszedł kres WordPada. Aplikacja nie będzie już aktualizowana i zostanie całkowicie usunięta w „przyszłej wersji” systemu operacyjnego. Firma nie ujawniła jeszcze konkretnego harmonogramu procesu wycofywania, ale namawia klientów, którzy chcą otwierać rozszerzenia dokumentów tekstowych, takie jak .doc i .rtf, do migracji do programu Microsoft Word, a klientów korzystających z dokumentów w formacie zwykłego tekstu w formacie .txt, aby zamiast WordPada korzystali z Notatnika.

Trudno powiedzieć, czy to posunięcie będzie miało wpływ na znaczną część użytkowników Windowsa. Jak wspomniał Microsoft, istnieją inne alternatywy dla WordPada. Pierwotnie program pojawił się wraz z systemem Windows 95 i pierwszą wersją przeglądarki Internet Explorer. Prawie trzydzieści lat temu zastąpił Microsoft Write — i był podstawowym edytorem tekstu dostarczanym w pakiecie z systemem Windows.

Chociaż na przestrzeni lat WordPad otrzymał kilka drobnych aktualizacji, w tym momencie jest to głównie relikt, ponieważ jego funkcje zostały z łatwością przewyższone przez alternatywne i prawdopodobnie lepsze oprogramowanie.

WordPad mógł być przydatne dla osób, które potrzebowały darmowego edytora tekstu obsługującego podstawowe formaty tekstu, którymi można zarządzać za pośrednictwem aplikacji internetowych pakietu Office dostępnych bezpłatnie w chmurze. Ci, którzy wolą korzystać z oprogramowania zainstalowanego lokalnie na swoim komputerze, mogą również korzystać z pakietów open source, takich jak LibreOffice.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Microsoft | XDA Developers