Antropocen: nowa epoka w historii Ziemi

W historii Ziemi miały miejsce dramatyczne zmiany w krajobrazie, klimacie i różnorodności biologicznej planety. A wszystko to jest archiwizowane pod ziemią.

Warstwy skorupy planety niosą ze sobą dowody kluczowych momentów, które zmieniły oblicze Ziemi, takich jak epoka lodowcowa i uderzenia asteroid. Naukowcy niedawno zdefiniowali kolejną ważną epokę, korzystając z geologicznej skali czasu – Antropocen. Na poniższej infografice zagłębiamy się w geologiczną oś czasu Ziemi, aby odkryć przejście planety z jednej epoki do drugiej oraz konkretne wydarzenia, które je oddzielają.

Zobacz także: „Planeta zmian” – jak potoczy się nasza historia?

Historia geologiczna Ziemi jest podzielona na wiele odrębnych jednostek, od eonów po epoki. Przedział czasowy każdego z nich jest różny, ponieważ zależy od głównych wydarzeń, takich jak wprowadzenie nowego gatunku, a także od tego, jak pasują do swoich jednostek rodzicielskich.

jednostka geochronologicznaprzedział czasuprzykład
Eonkilkaset milionów lat do 2 miliardów latFanerozoik
Eradziesiątki do setek milionów latKenozoik
Okresmiliony lat do dziesiątek milionów latczwartorzęd
Epokasetki tysięcy lat do dziesiątek milionów latHolocen
Wiektysiące lat do milionów latMeghalayan
Uwaga: podepoki (pomiędzy epokami i wiekami) również zostały ratyfikowane do stosowania w 2022 roku, ale nie zostały jeszcze jasno zdefiniowane.

Gdybyśmy przecięli górę na pół, moglibyśmy zauważyć warstwy reprezentujące zmieniające się okresy czasu, charakteryzujące się różnicami w składzie chemicznym i nagromadzonym osadzie. Niektóre granice są tak wyraźne i tak powszechne w zapisie geologicznym, że nazywa się je „złotymi gwoździami”. Złote gwoździe mogą być klimatyczne, magnetyczne, biologiczne lub izotopowe (chemiczne).

Należą do nich epoki takie jak wczesny dewon, w którym 400 milionów lat temu pojawiły się pierwsze organizmy muszlowe, oraz trzy epoki jurajskie, w których dinozaury stały się dominującymi kręgowcami lądowymi.

Ziemia przeszła przez wiele epok, aż do współczesnego Antropocenu

Geologiczna oś czasu Ziemi prowadząca do Antropocenu:

Infografika: geologiczna oś czasu Ziemi prowadząca do Antropocenu
Infografika: geologiczna oś czasu Ziemi prowadząca do Antropocenu | fot. VisualCapitalis

Przez ostatnie 11.700 lat żyjemy w epoce Holocenu, stosunkowo stabilnym okresie, który umożliwił rozkwit cywilizacji ludzkiej. Jednak po tysiącleciach działalności człowieka epoka ta szybko ustępuje miejsca Antropocenowi.

epoka
(nazwa)
początek epoki
(MLT – milion lat temu)
Antropocen70 MLT
Holocen0,01 MLT
Plejstocen2,58 MLT
Pliocen5,33 MLT
Miocen23,04 MLT
Oligocen33,90 MLT
Eocen56,00 MLT
Paleocen66,00 MLT
Kreda145 MLT
Jura201,50 MLT
itd…

Antropocen wyróżnia się niezliczoną ilością śladów na Ziemi, w tym proliferacją cząstek tworzyw sztucznych i zauważalnym wzrostem poziomu dwutlenku węgla w osadach.

Nowy rozdział w historii Ziemi

Najwyraźniej zidentyfikowanym znacznikiem tego geologicznego przesunięcia czasu i wybranym złotym gwoździem antropocenu jest radioaktywny pluton uzyskany podczas testów nuklearnych w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Najlepszy przykład znaleziony w osadzie jeziora Crawford w Ontario w Kanadzie. Jezioro składa się z dwóch odrębnych warstw wody, które nigdy się nie mieszają, co powoduje, że opadające osady z czasem osadzają się w odrębnych warstwach na jego dnie.

Choć Międzynarodowa Komisja Stratygrafii ogłosiła nazwę nowej epoki w lipcu 2023 roku, jezioro Crawford wciąż znajduje się w trakcie zatwierdzania jako miejsca wyznaczającego nową epokę. Jeśli zostanie wybrane, nasza planeta oficjalnie wejdzie w crawfordowską epokę Antropocenu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: VisualCapitalist