Pasek Apple Watcha pokrywa sporo bakterii!

Dla wielu osób nie będzie to zaskoczeniem, że paski do Apple Watch są wylęgarnią bakterii.

Baterie na paskach Apple Wtacha
fot. Apple (paski) | Depositphotos (grafiki bakterii)

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Advances in Infectious Diseases bardziej szczegółowo omawiają tę kwestię i odkrywa korelację między niektórymi typami pasków Apple Watcha a wyższym poziomem bakterii. Badanie, które jak po raz pierwszy zauważył New York Post, zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z Florida Atlantic University. Badanie obejmowało paski do zegarka Apple Watch i innych urządzeń do noszenia wykonane z gumy, materiału, skóry, plastiku, złota i srebra. Celem było znalezienie zależności „pomiędzy materiałem opaski a gromadzeniem się bakterii”.

Badanie od razu wykazało, że 95% wszystkich opasek było „skażonych jakimiś niebezpiecznymi bakteriami”. Najczęstszym rodzajem bakterii przyciąganych przez paski Apple Watcha jest Staphylococcus spp., który może powodować infekcje gronkowcem i stwierdzono go w przypadku 85% pasków. Naukowcy podkreślają jednak, że „nie było to zaskoczeniem”.

To, co badacze odkryli bardziej godne uwagi, to 30-proc. częstość występowania Pseudomonas aeruginosa – rodzaju zarazka, który według CDC może powodować zapalenie płuc, infekcje krwi i nie tylko. Naukowcy wskazali również, że 60% przetestowanych urządzeń do noszenia zawierało bakterie E. coli.

Bakterie znalezione w badaniu to pospolite bakterie zamieszkujące skórę z rodzajów Staphylococcus i Pseudomonas oraz organizmy jelitowe z rodzaju Escherichia, w szczególności E. coli. Staphylococcus spp. występował na 85% opasek na rękę; badacze odkryli Pseudomonas spp. na 30 procentach opasek na rękę; i na 60 procentach opasek na nadgarstki znaleźli bakterię E. coli, która najczęściej rozpoczyna infekcję poprzez transmisję fekalno-ustną.

Największą liczbę gronkowców wykazywały opaski osób, które bywają na siłowniach, co podkreśla konieczność dezynfekcji opasek po intensywnych ćwiczeniach na siłowni lub w domu.

Staphylococcus aureus to rodzaj bakterii występujących na ludzkiej skórze, w nosie, pod pachami, w pachwinie i w innych obszarach, które powodują szeroką gamę chorób klinicznych. Pseudomonas spp., powszechnie występujące w środowisku, mogą powodować zakażenia krwi, płuc (zapalenie płuc) lub innych części ciała po zabiegu chirurgicznym. Enterobakterie to duża rodzina bakterii obejmująca wiele bardziej znanych patogenów, takich jak E. coli i Salmonella.

Nic więc dziwnego, że uczestnicy badania, którzy podczas treningów noszą Apple Watche lub inne urządzenie na nadgarstku, wykazali najwyższy poziom bakterii. „Najwyższa liczba gronkowców znajdowała się u osób chodzących na siłownię, co podkreśla konieczność odkażania opasek na nadgarstki po intensywnych ćwiczeniach na siłowni lub w domu” – czytamy w badaniu.

Ludzie nie czyszczą regularnie swoich opasek… Po kilku dniach spróbuj powąchać swoją opaskę sportową — nawet jeśli się nie pocisz, zapach jest wyraźny.

Jeśli chodzi o materiały, z których wykonane są opaski, naukowcy twierdzą, że najwięcej bakterii miały opaski materiałowe, gumowe i plastikowe, a następnie skórzane. Stwierdzono, że metalowe opaski przenoszą bardzo mało bakterii, prawdopodobnie dlatego, że nie są powszechnie noszone podczas treningów.

W podsumowaniu badania wyjaśniono, że liczby te podkreślają, jak ważne jest, aby użytkownicy Apple Watchów i innych urządzeń do noszenia dezynfekowali swoje paski zgodnie z zaleceniami. „Ilość i taksonomia bakterii, które znaleźliśmy na opaskach na rękę, pokazują, że istnieje potrzeba regularnej dezynfekcji tych powierzchni” – powiedział badacz Nwadiuto Esiobu.

Kiedy ostatni raz dokładnie czyściłeś pasek swojego Apple Watcha? Firma Apple udostępnia też dokument pomocy wyjaśniający najlepsze praktyki czyszczenia zegarka i dezynfekcji różnych typów pasków Apple Watcha.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Florida Atlantic University | 9TO5Mac
grafiki bakterii wykorzystane w nagłówku wpisu z Depositphotos