NASK uruchomił portal „Bezpieczne Wybory”

Serwis BezpieczneWybory.pl jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji oraz kompendium wiedzy wyborczej.

Portal BezpieczneWybory.pl
Portal BezpieczneWybory.pl od NASK i partnerów

Na portalu Bezpieczne Wybory zamieszczane są aktualne, zweryfikowane informacje dotyczące wyborów i ich bezpieczeństwa. Strona powstała z inicjatywy NASK przy wsparciu firm Google, Meta i TikToka.  Witryna oferuje wszystkim zainteresowanym, w tym komitetom wyborczym, bezpłatne skanowanie stron internetowych pod kątem bezpieczeństwa zaawansowanym narzędziem Artemis, rozwijanym przez działający w strukturach NASK zespół CERT Polska.

Zapoznaj się także z : Centralny Rejestr Wyborców już działa!

Za pośrednictwem portalu można zgłaszać do NASK i CERT Polska incydenty cyberbezpieczeństwa i dezinformację. Znajdują się w nim także m.in. informacje i linki do rozwiązań i procedur Google, Meta i TikTok dotyczących zarządzania treściami oraz możliwości i zasad publicznej ekspresji. 

Portal publikuje komunikaty i kalendarium wyborcze, przedstawia dobre praktyki w zwalczaniu zagrożeń internetowych, pomaga w rozpoznawaniu technik manipulacji.

Główne założenia serwisu BezpieczneWybory.pl:

  • Zgłaszanie incydentów
  • Demaskowanie dezinformacji
  • Skanowanie stron internetowych narzędziem Artemis
  • Współpraca z globalnymi platformami internetowymi
  • Promocja dobrych praktyk internetowych
  • Kompendium wiedzy wyborczej
  • Kalendarium wyborcze
  • Analiza zagrożeń cyberbezpieczeństwa i dezinformacji

Bezpieczeństwo informacyjne

Serwis BezpieczneWybory.pl to element prac nad zapewnieniem cyfrowego bezpieczeństwa nadchodzących wyborów parlamentarnych. Intencją jest ograniczanie dezinformacji, zapobieganie fake newsom czy przeciwdziałanie zagrożeniom i naciskom, które mogą pojawić się w związku z trwającą wojną hybrydową. Z możliwości, jakie daje serwis mogą korzystać przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, którym zależy na transparentności kampanii wyborczej i bezpieczeństwie najważniejszego wydarzenia w tegorocznym kalendarzu politycznym Polski.

W działania edukacyjne, informacyjne oraz rozwój serwisu bezpiecznewybory.pl zaangażowali się również partnerzy inicjatywy: Google, Meta i TikTok.

Edukacja

W sieci pojawiają się nowe, coraz bardziej wyrafinowane sposoby oszustw, fałszowania treści i manipulacji. Wykorzystywane są technologie deepfake do tworzenia sfabrykowanych obrazów, filmów czy przekazów głosowych. Edukacja, przygotowująca m.in. do rozpoznawania tego rodzaju mistyfikacji, jest jednym z głównych celów portalu bezpiecznewybory.pl. W ramach edukacyjnego komponentu projektu NASK planuje zorganizować zarówno specjalne spotkania edukacyjne, jak i opracować materiały edukacyjne dla komitetów wyborczych na temat identyfikacji i przeciwdziałania cyberzagrożeniom. Wiedza w tym obszarze jest kluczowa dla ochrony debaty publicznej w czasie kampanii wyborczej. 

Region Europy Środkowo-Wschodniej, między innymi ze względu na wojnę rosyjsko-ukraińską, jest szczególnie narażony m.in. na dezinformację.

Incydenty cyberbezpieczeństwa i dezinformacja

Zgłoszenia incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformację można przekazać za pośrednictwem portalu bezpiecznewybory.pl do NASK, CERT Polska, Google, Mety i TikToka. Na stronie można też zgłosić stronę internetową do skanowania systemem Artemis rozwijanym przez CERT Polska.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NASK