Microsoft Teams z dźwiękiem przestrzennym, ale są pewne ograniczenia

Aplikacja Microsoft Teams w końcu obsługuje dźwięk przestrzenny, ale są pewne zastrzeżenia, o których powinieneś wiedzieć.

Dźwięk przestrzenny (Spatial Audio) w aplikacji Microsoft Teams
Dźwięk przestrzenny (Spatial Audio) w aplikacji Microsoft Teams

Microsoft Teams często otrzymuje nowe funkcje, co ma sens, biorąc pod uwagę, że jest to jedno z najczęściej używanych narzędzi do komunikacji i współpracy online, zwłaszcza w środowiskach pracy. Niedawno Microsoft ujawnił wszystkie aktualizacje, które wprowadził w celu ulepszenia Teamsów w lipcu 2023 roku, a teraz ogłosił obsługę dźwięku przestrzennego w swoim oprogramowaniu.

Sprawdź też: Microsoft Teams dodaje filtry „makijażu” oparte na sztucznej inteligencji firmy Maybelline

Jak sama nazwa wskazuje, dźwięk przestrzenny odwzorowuje wrażenie osobistego spotkania odbywającego się w środowisku fizycznym, oddzielając głosy poszczególnych uczestników, zapewniając bardziej wciągające i naturalne wrażenia słuchowe. Technologia odbiera lokalizację audio uczestnika, co jest również pomocne, gdy wiele osób mówi jednocześnie. Ponadto Microsoft twierdzi, że zmniejsza to zmęczenie spotkaniami i obciążenie poznawcze.

Należy jednak zwrócić uwagę na kilka ograniczeń. Jeśli chodzi o sprzęt, przestrzenny dźwięk jest obsługiwany głównie przez przewodowe stereofoniczne zestawy słuchawkowe, ale niektóre bezprzewodowe zestawy słuchawkowe z kluczem USB mogą również obsługiwać tę funkcję.

Głośniki otwarte stereo również kwalifikują się do tej technologii, ale zestawy słuchawkowe Bluetooth już nie, ponieważ protokół nie obsługuje technologii stereo podczas rozmowy. Nadchodzące standardy Bluetooth umożliwią obsługę tej funkcji, a każdy zestaw słuchawkowy, który wykorzystuje te standardy, będzie naturalnie obsługiwał również dźwięk przestrzenny w aplikacji Teams.

Dźwięk przestrzenny jest teraz ogólnie dostępny tylko dla użytkowników stacjonarnych aplikacji Teams i można go włączyć za pomocą opcji Ustawienia Urządzenia w aplikacji Teams.

Ustawienia – włączenie dźwięku przestrzennego w aplikacji Teams
Ustawienia – włączenie dźwięku przestrzennego w aplikacji Teams

Po stronie infrastruktury, jeśli spotkanie ma ponad 100 uczestników, niektórzy mogą zostać przeniesieni na serwer satelitarny. Ta infrastruktura obecnie nie obsługuje dźwięku przestrzennego, ale docelowo będzie. Podobnie, jeśli korzystasz z trybu muzycznego, możesz wysyłać dźwięk za pomocą technologii przestrzennej, ale go nie odbierać.

Nadchodzące wydania technologii będą również obsługiwać tryb odbioru. Wreszcie, w trybie interpretacji na żywo dźwięk z głównego piętra i tłumacza będzie słyszalny z różnych kierunków, ale z tą samą amplitudą. Firma Microsoft zamierza w przyszłości poprawić to za pomocą indywidualnych regulatorów głośności.

Podsumowując, jeśli masz przewodowy zestaw słuchawkowy stereo i dołączasz do regularnych spotkań, powinieneś móc skorzystać z dźwięku przestrzennego w Teamsach (Spacial Audio). Jeśli jednak korzystasz w którykolwiek z innych opisanych powyżej przypadków użycia, możesz na razie uzyskać gorsze wrażenia dźwiękowe.

Więcej informacji na temat nowej funkcji możesz znaleźć na stronie pomocy firmy Microsoft.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: XDA Developers | Tech Community Microsoft