Apple usunęło ponad 100 aplikacji podobnych do ChatGPT z chińskiego App Store’a

Wyprzedzając nowe chińskie przepisy dotyczące sztucznej inteligencji, Apple usunęło aplikacje AI z lokalnego sklepu App Store, w tym niedawno wydane głośne tytuły.

Ikona sklepu App Store z flagą Chin

Firma Apple wcześniej usunęła około 30.000 gier z chińskiego App Store, następnie kolejne 94.000, a następnie 44.000, które według Chin nie miały odpowiednich licencji. Teraz kasowanie odbyło się na mniejszą skalę, ale wszystkie aplikacje pochodzą z dość znaczącej kategorii. Według South China Morning Post we wtorek usunięto ponad 100 aplikacji, które zawierały usługi sztucznej inteligencji podobne do ChatGPT.

W notatce dla programistów, którą wspomniano w publikacji, Apple poinformowało, że aplikacje „zawierają treści, które są nielegalne w Chinach”.

Wśród aplikacji podobno znajdowała się jedna o nazwie Spark, która została dość głośno uruchomiona w chińskim App Storze, zaledwie kilka dni temu – 29 czerwca 2023 roku. Oparty na sztucznej inteligencji chatbot i usługa tłumaczeniowa o nazwie ChatGAi Plus, która zajęła 9. miejsce na liście płatnych aplikacji, został również usunięty.

Programiści są również informowani, że treść podlega tak zwanym surowszym przepisom dotyczącym technologii głębokiej syntezy i generatywnej sztucznej inteligencji. Podobno nowe przepisy mają wejść w życie w Chinach za dwa tygodnie.

Apple od dawna jest krytykowany za uginanie się pod presją chińskich władz. Po ostatnich czystkach aplikacji Apple powiedziało, że zapewni większą przejrzystość przyczyn usuwania aplikacji ze sklepu App Store.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Insider | South China Morning Post