Mikroby tworzą góry: dzieła sztuki ze zrównoważonego biocementu

Laura Maria Gonzalez stworzyła zrównoważony biocement z drobnoustrojów, aby stworzyć dzieła sztuki na wystawę w MIT Keller Gallery.

Microbes Make Mountains | Laura Maria Gonzalez
Microbes Make Mountains | Laura Maria Gonzalez

Na wystawie Laury Marii Gonzalez pt. Microbes Make Mountains (Mikroby tworzą góry) badaczka i projektantka przybliża nam najmniejszych architektów Ziemi — mikroby — których cicha praca kształtuje nasze ekosystemy od miliardów lat. Prezentowana w Galerii Keller MIT wystawa zagłębia się w skrzyżowanie projektowania i życia mikrobiologicznego, odsłaniając ukryty artyzm tych starożytnych społeczności i ich potencjał wpływania na koncepcje projektowe.

Sprawdx też: Anamorficzna rzeźba z zagrożonymi gatunkami zwierząt!

Gdy Gonzalez pokazuje, jak te formy życia mogą wpływać na koncepcje projektowe, przedstawia świeże spojrzenie na zawiły taniec życia i geologii, skłaniając nas do ponownego wyobrażenia sobie, jak budujemy i żyjemy.

Instalacje czerpią inspirację z tętniących życiem formacji mineralnych znalezionych w miejscach takich jak Rio Tinto w Hiszpanii i Depresja Danakil w Etiopii, gdzie społeczności drobnoustrojów znacząco przyczyniają się do tworzenia uderzających wzorów mineralnych. Opierając się na tym, Gonzalez pokazuje potencjał bakterii do tworzenia biocementu, zrównoważonej alternatywy dla tradycyjnego betonu, który jest wytwarzany poprzez delikatny akt uprawy i tworzenia.

Laura Maria Gonzalez poszukuje projektantów w świecie mikrobów

Proces tworzenia biocementu przez Laurę Marię Gonzalez rozpoczyna się od hodowli bakterii, które są następnie wprowadzane do specjalnie zaprojektowanych form wydrukowanych w 3D, wypełnionych kruszywową mieszanką mineralną. Dodatek mocznika i wapnia tworzy następnie środowisko sprzyjające tworzeniu się kryształów węglanu wapnia, w wyniku czego powstaje szereg biocementowanych kulek.

Ujawniają one zróżnicowaną paletę mikroorganizmów i minerałów oraz podkreślają możliwość tworzenia skomplikowanych krzywizn i kształtów 3D w procesie biofabrykacji. Ponadto projektantka prezentuje na wystawie dwie prototypowe rzeźby, aby zademonstrować rolę żelaza i miedzi w procesie biocementacji, odsłaniając złożoną zależność między mikrobami i minerałami oraz estetyczne i sprężyste właściwości struktur bioinżynieryjnych.

Rzeźba z wystawy Microbes Make Mountains | Laura Maria Gonzalez
Rzeźba z wystawy Microbes Make Mountains | Laura Maria Gonzalez

Układ wystawy prowadzi zwiedzających przez ukryty świat drobnoustrojów i minerałów w kierunku szerszego zrozumienia struktur biocementu, wykorzystując narzędzia takie jak mikroskopy, obrazy SEM i krótki film.

Poprzez Microbes Make Mountains Laura Maria Gonzalez stara się zmienić nasze postrzeganie niewidzialnego świata drobnoustrojów i zachęca nas do wyobrażenia sobie przyszłości, w której ci mali architekci będą zintegrowani z naszym środowiskiem budowlanym.

Łącząc mikroskopijność z makroskopią, ten proces projektowania opowiada się za podejściem do projektowania ekosystemów i architektury, które rozpoznaje nieodłączne możliwości tych starożytnych żywych społeczności. Ta wystawa jest finansowana z grantu Council for the Arts at MIT (CAMIT), a także Wydziału Architektury MIT i wspierana przez Huang-Hobbs BioMaker Space.

Informacje o projekcie:

nazwa: Microbes Make Mountains Exhibition
Projektantka: Laura Maria Gonzalez
współpracownicy: Justin Buck, Donald Galler, Tejumola Bayowa, Christopher Dewart, Amir B Jahanbin
zespół wystawy: Amanda Moore, Jim Harrington, Joél Carela

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: designboom | MIT