„Aptos” to nowa domyślna czcionka w Microsoft Office

Programy pakietu Office firmy Microsoft: Word, Outlook, PowerPoint i Excel otrzymują właśnie nową domyślną czcionkę o nazwie Aptos.

Aptos – nowa domyślna czcionka pakietu Microsoft Office
Aptos – nowa domyślna czcionka pakietu Microsoft Office

Firma Microsoft zastępuje domyślną czcionkę Calibri nową o nazwie Aptos. Jest to czcionka bezszeryfowa inspirowana szwajcarską typografią z połowy XX wieku, wcześniej znaną jako Bierstadt. Microsoft poszukiwało nowej domyślnej czcionki Aptos w ciągu ostatnich kilku lat. Gigant oprogramowania zamówił pięć nowych niestandardowych czcionek dla pakietu Office w 2021 roku, a czcionka Aptos została wybrana jako domyślna po latach zbierania opinii.

Przeczytaj też: „LoveFrom, Serif” to nowoczesna interpretacja Baskerville’a

Dzisiaj rozpoczynamy ostatnią fazę tej ważnej zmiany, w której «Aptos» zacznie pojawiać się jako nowa domyślna czcionka w programach Word, Outlook, PowerPoint i Excel dla setek milionów użytkowników. I w ciągu najbliższych kilku miesięcy stanie się domyślnym rozwiązaniem dla wszystkich naszych klientów.

— wyjaśnia Si Daniels, główny menedżer programu w firmie Microsoft, we wpisie na blogu projektowym

Aptos został stworzony przez Steve’a Mattesona, wiodącego projektanta czcionek. Matteson wcześniej stworzył Segoe, który był licencjonowany przez Microsoft jako domyślna czcionka Windowsa. Firma Microsoft po raz pierwszy zaczęła używać podrodziny czcionek Segoe UI pod systemem Windows Vista i nadal jest używana pod systemem Windows 11. Matteson pracował również nad rozwojem oryginalnych podstawowych czcionek Windows TrueType. Bierstadt zostało przemianowane na Aptos po ulubionym, nieposiadającym osobowości prawnej mieście Mattesona w Santa Cruz w Kalifornii.

Końcówki kresek Aptosa są bardzo wyraźnie odcięte, ale zastosowano subtelne zmiękczenie, aby uniknąć sztywnej typografii opartej na siatce, którą zwykle można znaleźć w takiej czcionce. Helvetica jest najsłynniejszym przykładem tego typu „groteskowej czcionki san-serif”, a Matteson kontrastował tutaj również z czcionką Arial firmy Microsoft.

Aptos – nowa domyślna czcionka pakietu Microsoft Office (lipiec 2023)
Aptos – nowa domyślna czcionka pakietu Microsoft Office

Pomimo że Aptos domyślnie zastąpi Calibri, to stara domyslna czcionka nadal będzie wstępnie przypięta u góry nowego menu czcionek (początkowo dostępnego tylko w internecie) obok swoich poprzedników, Times New Roman i Ariala.

Calibri jest domyślną czcionką pakietu Office od czasu wydania pakietu Office 2007, zastępując wówczas Times New Roman. Calibri jest tak szeroko stosowane, że stało się nawet kluczowym dowodem w dochodzeniu korupcyjnym wokół premiera Pakistanu w 2017 roku. Jednak nie wszyscy używają Calibri od lat.

Departament Stanu USA dopiero co polecił swoim pracownikom używanie Calibri do tworzenia notatek na początku tego roku. Departament Stanu używał Times New Roman od 2004 roku. Biorąc pod uwagę, że przejście na Calibri zajęło im pełne 16 lat, prawdopodobnie będą czekać kolejną dekadę lub dłużej, aby w końcu przejść na Apto [sic!].

Aptos – nowa domyślna czcionka pakietu Microsoft Office
Aptos – nowa domyślna czcionka pakietu Microsoft Office

«Aptos» jest częścią szerszej fali funkcji wchodzących w skład platformy Microsoft 365. Dążymy do tego, aby oprogramowanie było bardziej wyraziste i integracyjne. Wprowadzono nowo zaprojektowany selektor czcionek, a także nowe motywy, kolory i tła.

— wyjaśnia Daniels

Pozostałe cztery czcionki, które nie zostały wybrane jako domyślne — Grandview, Seaford, Skeena i Tenorite — będą nadal dostępne w pakiecie Office, a Microsoft nawet trzyma nazwę czcionki Bierstadt w rozwijanym selektorze.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: | The Verge