Google Arts & Culture prezentuje „Leonardo da Vinci: wewnątrz genialnego umysłu”

Leonardo da Vinci, mistrz wielu dyscyplin, zmienił świat poprzez swoją sztukę, naukę i pomysłowość – poznaj internetową wystawę „Leonardo da Vinci: wewnątrz genialnego umysłu”.

Google Arts & Culture prezentuje ,,Leonardo da Vinci: wewnątrz genialnego umysłu"

We współpracy z 28 instytucjami z całego świata, w tym Muzeum Narodowym w Krakowie, Google Arts & Culture prezentuje Inside a Genius Mind (Wewnętrz genialnego umysłu) — największą internetową retrospektywę poświęconą geniuszowi renesansu, prezentującą jego niezwykły dorobek oraz wkład artystyczny i naukowy. 

Od poznania historii jego życia po przyglądanie się z bliska jego arcydziełom – teraz każdy może zagłębić się w umysł Leonarda, ponieważ po raz pierwszy zebrano razem 1300 stron z jego kolekcji tomów i zeszytów. Kodeksy – pełne szkicówpomysłów i obserwacji – dają wgląd w nieograniczoną wyobraźnię jednego z największych erudytów w historii.

Może Ci się spodobać także: Poznaj legendy, magię i tajemnice Krakowa w nowej kolekcji Google Arts & Culture

Dodatkowo, z pomocą uczenia maszynowego i wiedzy kuratorskiej profesora Martina Kempa, Google Arts & Culture udostępnia towarzyszący kolekcji eksperyment, zwany także „Inside a Genius Mind”, który odkrywa te intrygujące, a czasem tajemnicze materiały. 

Na kolekcję składają się między innymi:

 • 2 eksperymenty ze sztuczną inteligencją 
 • Da Vinci Stickies – dzięki eksperymentowi można poczuć się jak wielki innowator renesansu – wejść w wyobraźnię i zeszyty Leonarda Da Vinci. Na potrzeby kreatywnej sesji odkrywania kodeksów Leonarda, jego zeszyty zaadoptowano w nowoczesną tablicę i karteczki samoprzylepne. Korzystając z generatywnej sztucznej inteligencji, we współpracy z muzealnymi partnerami Google Arts & Culture zachęca do zabawnego myślenia i łączenia rzeczy, tak jak robił to Da Vinci. 
 • Inside a Genius Mind – Prace Leonarda ożyją w niespotykany dotąd sposób dzięki sztucznej inteligencji. Z pomocą AI i kuratorskiej wiedzy światowej sławy eksperta, Martina Kempa, Google Arts & Culture Lab stworzył eksperyment o nazwie Inside A Genius Mind, który umożliwia interaktywną eksplorację świata Leonarda.
 • 17 modeli 3D wynalazków Leonarda
 • 7 kodeksów (3 dostępne w całości, 4 w części) – razem ponad 1300 stron zdigitalizowanych w wysokiej rozdzielczości 
 • Ponad 80 wystaw online (w tym ponad 200 ujęć w wysokiej rozdzielczości wykonanych dzięki Google Art Camera)
 • 15 wirtualnych wycieczek na Street View

Swój wkład w kolekcję ma również Muzeum Narodowe w Krakowie, które przygotowało 2 wystawy:

 • Historia Damy – wystawa o powstaniu jednego z najbardziej fascynujących portretów w historii sztuki europejskiej
 • Co kryje w sobie farba? Konserwacja obrazu „Dama z Gronostajem” – historia konserwacji, badań i ochrony tego wyjątkowego dzieła sztuki

Dodatkowe ciekawostki z życia Leonarda, które można znaleźć na Google Arts & Culture

 • Leonardo był wegetarianinem i interesował się odżywianiem: jego zainteresowanie naturą i przekonanie, że wszystkie aspekty świata przyrody są ze sobą powiązane, skłoniły go do przyjęcia diety wegetariańskiej. Jego zeszyty zawierają listy zakupów ziół, roślin strączkowych i przepisów.
 • Leonardo był leworęczny: nie otrzymał formalnego wykształcenia. Leworęczność skłoniła go do eksperymentowania ze sposobem pisania od prawej do lewej („pismo lustrzane”). Codex Trivulzianus (przechowywany przez Bibliotekę na zamku w Mediolanie) świadczy o tym ręcznym doświadczeniu Leonarda. Inne dowody graficzne pokazują jego opanowanie zwykłego sposobu pisania, od lewej do prawej.
 • Leonardo urodził się w Vinci, małym miasteczku w Toskanii. W Toskanii urodził się także Michał Anioł (malarz, rzeźbiarz i rzekomy rywal Leonarda). Akt urodzenia Leonarda był notatką napisaną przez jego dziadka na końcu książki.
„Leonardo da Vinci: wewnątrz genialnego umysłu” w Google Arts & Culture
„Leonardo da Vinci: wewnątrz genialnego umysłu” w Google Arts & Culture

Mapowanie umysłu erudyty

Odkrywajcie w interaktywny sposób świat kodeksów Leonarda, korzystając z eksperymentu, którego kuratorem jest Martin Kemp i który wykorzystuje uczenie maszynowe.

Kodeksy Leonarda oddają esencję jego nienasyconej ciekawości i niezrównanej kreatywności. Na przykład Codex Atlanticus, obejmujący dorobek jego życia, przedstawia mityczną pogoń za ucieczką oraz list motywacyjny ukazujący jego wszechstronne umiejętności. Tymczasem Codex Arundel, przechowywany w Bibliotece Brytyjskiej, ujawnia ostatnie, pełne geniuszu dzieła Leonarda, w tym pozornie przyziemny komentarz na temat jego chłodzącej zupy — intymne spojrzenie na codzienną egzystencję artysty.

Odkryjcie więcej, zagłębiając się w te cenne kolekcje za pośrednictwem „Inside the Genius Mind”, które według słów profesora Martina Kempa przekształca różnorodną zawartość Kodeksów w interaktywną podróż wizualną, angażując odbiorców potężnym narzędziem, aby dowiedzieć się więcej o złożoności i powiązaniach, które przewijają się przez geniusz Leonarda, wyjaśniając to, co wydaje się niejasne. Celem jest, aby Leonardo przemówił do nas wizualnie na przestrzeni 500 lat. 

Leonardo wynalazca

Umysł podróżował szybciej niż człowiek: pracując na dworach szlachty, Leonardo wymyślił różne wynalazki z zakresu inżynierii hydraulicznej lub wojskowej. Większość maszyn nigdy nie została zbudowana ze względu na dostępną wówczas technologię, ale okazała się nowoczesna i pomysłowa.

Model 3D latającej maszyny Leonarda da Vinci
Model 3D latającej maszyny Leonarda da Vinci | fot. Google Arts & Culture

Zobaczcie szkic szybowca i trójwymiarowe świadectwo marzenia Leonarda o lataniu. W Narodowym Muzeum Nauki i Technologii w Mediolanie znajduje się kolekcja 170 maszyn i modeli 3D autorstwa mistrza. 

Arcydziała Leonarda w jednym miejscu

Arcydzieła Leonarda da Vinci łączą się po raz pierwszy, przekraczając granice poszczególnych galerii, które je przechowują na całym świecie. Każdy może zbliżyć się do jedynego obrazu Leonarda, który jest przechowywany w Ameryce Północnej w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie: portretu Ginevry de’ Benci, który wyprzedza kompozycję i styl Mona Lisy. Portrety Leonarda, jak żadne inne, w wyjątkowy sposób ucieleśniają esencję ludzkiego ducha: od Scapiliata w Parmie, po Portret muzyka w Mediolanie i Damę z gronostajem w Krakowie. Wśród nich wyróżnia się autoportret Leonarda w wieku 65 lat – twarz naznaczona mądrością, długą brodą i introspekcyjnymi zmarszczkami. 

Karteczki Da Vinci

Przeciągnij i połącz szkice kodeksu da Vinci, aby zobaczyć, jakie nowatorskie lub zwariowane pomysły możecie wymyślić.

Łączcie szkice Leonarda, aby generować nowe zwariowane pomysły za pomocą badania nad rozwojem grafiki generowanej przez AI od Google. Da Vinci był ciekawym i płodnym rysownikiem. W swoich szkicach do kodeksu przedstawiał swoje obserwacje, budował powiązania między elementami naturalnymi, nauką i technologią. Uwolnijcie swojego wewnętrznego da Vinci podczas kreatywnej sesji w stylu XXI wieku, łącząc jego kodeksy z cyfrową tablicą, naklejkami i generatywną sztuczną inteligencją.

Od Vinciego do Amboise

Widok Vinci w Toskanii, gdzie urodził się Leonardo i otrzymał swój słynny przydomek.

Gdzie urodził się, żył i umarł Leonardo: dzięki Street View możecie zobaczyć miejsca, które wyznaczały etapy życia Leonarda: od jego rodzinnego miasta Vinci, przez zamek Sforzów, który udekorował w Mediolanie, po Francję nad Loarą w Chateau D’Amboise

Kontynuujcie odkrywanie wszystkiego, co związane z Leonardo da Vinci, online lub w aplikacji Google Arts & Culture na Androida i iOS-a:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Polska