Gdzie szybki internet jest najbardziej i najmniej powszechny?

Sprawdź, w których krajach na świecie szybkie połączenia internetowe są najbardziej i najmniej rozpowszechnione.

Powszechnośc szybkich łączy internetowych w wybranych krajach na świecie 2Q 2022

W poniedziałek Biały Dom ogłosił wartą ponad 42 miliardy dolarów inicjatywę szybkiego internetu, której celem jest zapewnienie szybkiej łączności każdemu amerykańskiemu gospodarstwu domowemu do 2030 roku. Patrząc na dane OECD, Stany Zjednoczone przeszły już długą drogę w zapewnianiu szybkiego internetu – zdefiniowanego jako połączenia o prędkości pobierania co najmniej 25 megabitów na sekundę. Od drugiego kwartału 2022 roku do tej kategorii należało około 88 procent łączy szerokopasmowych w USA.

Zobacz też: Nowy rekord prędkości światłowodu – 1,53 Pbit/s

Stany Zjednoczone potencjalnie pozostają nieco w tyle, jeśli chodzi o ogólną dostępność połączeń szerokopasmowych. Raport OECD podaje 38 łączy szerokopasmowych na 100 mieszkańców USA w 2022 roku, w porównaniu do 41-47 w wybranych krajach europejskich. Niestety w Polsce jest to zaledwie 22 na 100 mieszkańców. Może to wynikać z braku dostępności szerokopasmowego łącza, rozumianego jako dowolne łącze DSL, kablowe, światłowodowe lub stacjonarne połączenie bezprzewodowe o prędkości pobierania wynoszącej co najmniej 0,256 megabitów na sekundę, lub z powodu braku wykorzystania.

Krajem OECD, który prowadzi w rankingu prędkości i wykorzystania Internetu, jest Korea Południowa z 45 liniami szerokopasmowymi na 100 mieszkańców, z czego 99 procent to szybkie łącza szerokopasmowe.

Podobny popyt z ponad 90-procentowymi szybkimi połączeniami można znaleźć w Belgii, Portugalii, Szwajcarii, Holandii i Szwecji. Brak danych dla Japonii. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, kraje osiągające dobrą prędkość internetu, ale nieco słabsze wykorzystanie łączy szerokopasmowych to Islandia, Węgry, Chile, Australia i Nowa Zelandia, co pokazuje, że duże kraje i/lub te z dużymi obszarami wiejskimi mają trudności z osiągnięciem powszechnego dostępu do szybkich szerokopasmowy. To potencjalnie może być większym wyzwaniem dla planu Bidena.

Kraje Ameryki Łacińskiej w rankingu, takie jak Kolumbia, mogły pokonać niektóre europejskie odpowiedniki pod względem wskaźników szybkości, dostępności i wykorzystania, które były w tych krajach znacznie niższe.

Internet wg technologii na świecie (2Q 2022)
Internet wg technologii na świecie (2Q 2022) | źródło: OECD

Podobnie wygląda to w Izraelu, w kraju z szybkim internetem. Wiele krajów, które uzyskały dobre wyniki pod względem szybkiego internetu, również dobrze wypadło w osobnym rankingu: udział połączeń światłowodowych, które mogą osiągać prędkość około 1 gigabita na sekundę. Korea Południowa również prowadzi w tym rankingu, podczas gdy Belgia wydaje się być zadowolona z niemal powszechnego dostępu do szybkich łączy szerokopasmowych poza światłowodami, zajmując przedostatnie miejsce przed Grecją pod względem absorpcji światłowodów.

Polska jest nieco powyżej średniej OECD z 37,3% światłowodu, 16% połączeń DSL, 33,4% połączeniami kablowymi i 13,2% oznaczonymi jako inne.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: OECD | Statista