Nowy rekord prędkości światłowodu – 1,53 Pbit/s

Ustanowiono nowy rekord prędkości transmisji danych za pomocą standardowego światłowodu.

kable światłowodowe
fot Depositphotos

Inżynierowie ustanowili nowy rekord prędkości transmisji danych przez światłowód o standardowej średnicy. Przesyłając 55 modów sygnałów przez jednordzeniowy światłowód, zespół był w stanie przesyłać dane z szybkością 1,53 petabitów na sekundę (Pbit/s). Aby naprawdę zrozumieć, jak szybko to jest, jeden petabit jest równy milionowi gigabitów. Dzisiejsze domowe połączenia internetowe miałyby szczęście, gdyby uzyskały prędkość jednego gigabita na sekundę. W rzeczywistości szacuje się, że cała globalna przepustowość Internetu wynosi nieco poniżej 1 Pbit/s, co oznacza, że światłowód może obsłużyć to wszystko z zapasem miejsca.

Zobacz także: Najszybsza na świecie sieć internetowa osiąga już 46 Tb/s

Technicznie rzecz biorąc, nie jest to największa szybkość transmisji danych w historii – ten zaszczyt należy do najnowszego układu optycznego, który osiągał oszałamiającą prędkość 1,84 petabitów na sekundę (Pbit/s). Ale ta technologia jest wciąż dość eksperymentalna i daleko jej do komercjalizacji.

Nowy rekord jest jednak znaczący, ponieważ został osiągnięty przy użyciu światłowodu o standardowej średnicy 0,125 mm. Oznacza to, że powinien być w dużej mierze kompatybilny z istniejącą infrastrukturą. Podobnie jak większość obecnych światłowodów, nowy system wykorzystywał pojedynczy szklany rdzeń do przesyłania danych, ale światło jest najpierw modulowane w celu utworzenia 55 odrębnych strumieni danych lub trybów, które przenoszą różne informacje. Na drugim końcu światłowodu sygnały te są przetwarzane w celu dekodowania przesyłanych danych.

To pierwsza demonstracja transmisji z wykorzystaniem 55 trybów, pozwalająca inżynierom na bardziej efektywne wykorzystanie światła niż ich poprzedni rekord ustanowiony w maju tego roku. W tej pracy zespołowi udało się przesłać dane z prędkością 1,02 Pbit/s, używając tylko czterech trybów w postaci czterech oddzielnych szklanych rdzeni. Wtedy szerokość pasma transmisji została rozłożona na 801 kanałów długości fal w trzech pasmach – teraz szerokość pasma została ograniczona do zaledwie 184 długości fal w jednym paśmie, co oznacza trzykrotną poprawę wydajności.

Zespół twierdzi, że przepustowość transmisji wciąż może zostać ulepszona poprzez rozszerzenie pasma częstotliwości.

Wyniki badań zostały zaprezentowane na wrześniowej Europejskiej Konferencji na temat Komunikacji Optycznej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NICT | New Atlas
zdjęcie wykorzystane we wpisie od Depositphotos