Nowe propozycje filmowe Vodylli: o dyskryminacji kaskaderek i sztuce dźwięku w kinie

„Kaskaderki. Nieznana historia Hollywood”  i „Tworząc fale. Sztuka kinowego dźwięku” dostępne w serwisie VODYLLA.

Kadr z filmu dokumentalnego „Kaskaderki. Nieznana historia Hollywood” (Vodylla)
Kadr z filmu dokumentalnego „Kaskaderki. Nieznana historia Hollywood” (Vodylla)

Platforma streamingowa VODYLLA to nie tylko ekscytujące dokumenty skierowane do osób zainteresowanych polityką, historią, konfliktami zbrojnymi, ale również filmy dla pasjonatów kina i rozrywki. Na letnie wieczory polecamy dwa dokumenty traktujące o kulisach filmowych produkcji.

KASKADERKI. NIEZNANA HISTORIA HOLLYWOOD

Bohaterki dokumentu Eleny Avdiji wykonują zawód kaskaderek. Wpadają pod samochód, wskakują do pędzącego pociągu, płoną, walczą wręcz, spadają z wysokości… I wstają, gotowe do kręcenia tej samej sceny tyle razy, ile to jest konieczne. Kim są kobiety, które podejmują ryzyko, by widz oglądając film, mógł przeżyć dreszcz emocji? Co je motywuje do pokonywania ograniczeń ciała i umysłu  – potrzeba uznania, uzależnienie od adrenaliny, duch rywalizacji w profesji zdominowanej przez mężczyzn?

W dokumencie „Kaskaderki” zobaczymy ekscytujące  sceny kaskaderskie z udziałem kobiet począwszy od kina niemego, aż do współczesności. Poznamy kulisy ich pracy, która musi pozostać w cieniu. Magia znika, jeśli  niebezpieczne ujęcia i sceny walki wyglądają jak akrobacja. Magia znika, jeśli widać, że aktorkę lub aktora zastąpił dubler.

Zobacz też: TOP 10 najchętniej oglądanych produkcji po tygodniu od startu serwisu VODYLLA

Słuchamy wypowiedzi między innymi Virginie Arnaud, jednej z nestorek branży z ponad 25-letnim stażem, Petry Speccher, która ma na swoim koncie udział w kilku kinowych hitach, choćby w „Dniu Niepodległości. Odrodzenie” czy „Raporcie mniejszości”, oraz Estelli Piget, która jest na początku kariery, ale  dała popis w „The 355” i „Notre Dame płonie”. 

Jak mówią bohaterki filmu, nawet najlepsze w swoim fachu muszą rozpychać się łokciami
z mężczyznami, którzy dominują w tej profesji. Do niedawna w scenach akcji aktorki były dublowane przez mężczyzn. Do tej pory w filmach akcji powszechne są stereotypowe role bezbronnych kobiet,  bitych, duszonych, wieszanych, przejeżdżanych samochodami, w które wcielają się  kaskaderki, podczas gdy ich koledzy grają oprawców lub bohaterów. Najlepsze akrobacje zdarzają się w komediach, ale tu  kobiety wciąż noszą szpilki i udają głupie.

Kaskaderki muszą walczyć o ciekawe wyzwania – niektórzy reżyserzy uważają, że mogą pokazywać piersi, ale nie mogą ginąć od kuli. Nie decydują o kostiumach. A pod krótką spódniczkę czy sukienkę nie da się włożyć ochraniaczy, których używają mężczyźni. Ale przynajmniej okrzepły i potrafią mówić nie, jeśli planowane ujęcie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

W filmie „Kaskaderki. Nieznana historia Hollywood” Elena Avdija prezentuje kulisy pracy kaskaderek od początku kina, ale też porusza zagadnienia dyskryminacji ze względu na płeć i utrwalania obrazu kobiety jako ofiary w przemyśle filmowym.

TWORZĄC FALE. SZTUKA KINOWEGO DŹWIĘKU

Fascynujący pełnometrażowy dokument w reżyserii Midge’a Costina, który pokazuje, jakie znaczenie  dla przedstawianej na ekranie kinowym opowieści ma symfonia, na którą składa się filmowy dźwięk: muzyka, efekty specjalne i głos. Eksploruje historię, technikę oraz sztukę projektowania dźwięku od filmu niemego po współczesne produkcje.

Swoim doświadczeniem dzielą się mistrzowie kina: George Lucas, Steven Spielberg, David Lynch, Ryan  Coogler, Sofia Coppola, Ang Lee czy też Barbara Streisand i Robert Redford. Wybitni montażyści  dźwięku, a wśród nich Walter Murch („Czas apokalipsy”, „Ojciec chrzestny”), Ben Burtt („Gwiezdne  wojny”, „Poszukiwacze zaginionej Arki”) i Gary Rydstrom („Szeregowiec Ryan”, „Toy Story”) opowiadają o dźwięku jako nośniku emocji, intensyfikującym wrażenia widzów, o wyobraźni, niuansach i rozwiązaniach technicznych pozwalających przekształcić obraz w poruszającą historię.

Spektakularne fragmenty filmów z komentarzem ludzi kina,  zabawne  anegdoty i spora dawka wiedzy o dźwięku, począwszy od Edisona i narodzin w 1877 r. fonografu, przez lata 20. XX wieku, kiedy powstały filmy „Don  Juan” i „Śpiewak jazzbandu”, przez „King Konga” z 1933 r., pierwszego przykładu projektowania dźwięku i powojenne filmy hollywoodzkie, po osiągnięcia techniczne i związane z nimi eksperymenty w kinie od lat 70., dzięki którym do dzisiaj możemy zanurzać się w dźwięku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Vodylla