„Spotkania z Zabytkami” i apka MonumentApp na wakacje

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wprowadza najważniejsze obiekty historyczne w świat nowych technologii: aplikacja MonumentApp oraz portal „Spotkania z Zabytkami”.

Zrzuty ekranów z aplikacji MonumentApp
Zrzuty ekranów z aplikacji MonumentApp

Polska Organizacja Turystyczna oraz Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków będą ściślej współpracować w zakresie promocji polskich zabytków. Podpisano deklarację o współpracy przy budowie i rozwoju aplikacji MonumentApp. Odbyła się także premiera magazynu i portalu spotkaniazzabytkami.pl. Ich dopełnieniem będzie kwartalnik „Spotkania z Zabytkami”.

Sprawdź też: Złote Pinezki dla 16 atrakcji turystycznych z całej Polski

Aż 85 procent Polaków uważa, że ochrona zabytków jest ważna, choć jedynie 20 procent badanych zadeklarowało, że te zabytki odwiedza. Jednocześnie zwiedzanie to nadal druga, zaraz po koncertach muzyki rozrywkowej, najpopularniejsza w naszym kraju aktywność kulturalna, co pokazuje, że w polskich zabytkach tkwi ogromny potencjał do dalszego wykorzystania.

Wnioski płynące z badań przeprowadzonych w 2022 roku na zlecenie Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków przez firmę IPSOS Polska wyraźnie wskazują, że obecny stan rzeczy wymaga wprowadzenia rozwiązań, które będą prezentowały treści dotyczące zabytków i dziedzictwa kulturowego w interesujący i angażujący sposób.

Wraz z rozpoczęciem okresu wakacji szkolnych, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków inauguruje trzy projekty, różne zarówno pod względem formy, jak i zawartych w nich treści. To trzy odmienne sposoby na tytułowe spotkania z zabytkami – idealne pomysły na spędzenie czasu podczas letniego urlopu oraz wakacji.

Aplikacja mobilna MonumentApp

Aplikacja MonumentApp opowie o zabytkach poprzez fascynujące biografie postaci historycznych znanych z kart polskiej historii, a także zaoferuje gotowe propozycje tras wycieczkowych, proponując użytkownikom np. miejsca związane z popularnymi serialami, postaciami literackimi czy po prostu najpiękniejsze widoki. W aplikacji nie zabraknie też informacji praktycznych, w tym m.in. przewidywanych czasów zwiedzania, cen biletów czy atrakcji znajdujących się w najbliższej okolicy.

MonumentApp nie tylko dostarczy informacji o konkretnych zabytkach, ale także będzie pełnić funkcję społecznościową – odbiorcy będą mogli współtworzyć opisy zabytków, przesyłać własnoręcznie wykonane zdjęcia miejsc i obiektów, a także dzielić się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi, pokazywać atrakcje czy tworzyć własne mapy oraz plany wycieczek.

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie dla urządzeń mobilnych w dwóch wersjach systemowych – Android oraz iOS:

Portal spotkaniazzabytkami.pl

Portal spotkaniazzabytkami.pl będzie uzupełnieniem aplikacji, która w związku ze sposobem dystrybucji (przede wszystkim na smartfony) musi być syntetyczna. Odbiorcy zainteresowani większą ilością informacji i refleksjami cenionych autorów będą mogli sięgnąć do zasobów tej witryny. Poza codziennie publikowanymi artykułami internauci znajdą w portalu bogate materiały ilustracyjne, co zarówno uatrakcyjni poznawane treści, jak i znacząco ułatwi wybór miejsc do zwiedzania.

Magazyn „Spotkania z Zabytkami” (kwartalnik)

„Spotkania z Zabytkami” to doskonale znane pasjonatom historii i dziedzictwa czasopismo o ponad 45-letniej tradycji, które zmieniło właśnie wydawcę, objętość i szatę graficzną i które z pisma branżowego przekształciło się w nowoczesny magazyn lifestyle’owy, zawierający przekrojowe materiały na temat kultury oraz historii.

Pierwszy numer odświeżonego pisma w wersji cyfrowej jest już dostępny w sprzedaży, z kolei w wersji papierowej magazyn będzie można znaleźć u wybranych dystrybutorów od 2 lipca 2023 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków | Ministerstwo Sportu i Turystyki