Z jakich krajów wyjeżdżają najbogatsi?

Sprawdź kraje i terytoria, z których wyemigrowało najwięcej milionerów w latach 2022-2023.

Kraje, które najczęściej opuszczają bogaci ludzie
Kraje, które najczęściej opuszczają bogaci ludzie | Henley & Partners, Statista

Nowo opublikowane dane Henley & Partners pokazują, że podczas gdy Chiny i Indie tracą najwięcej milionerów (lub miliarderów) na skutek emigracji, oczekuje się, że Wielka Brytania i Rosja również zostaną pozostawione w tyle przez zmniejszającą się znaczną liczbę ich bardzo zamożnych mieszkańców w latach 2022 i 2023. Badaniem objęto tylko osoby z majątkiem, który można zainwestować, w wysokości co najmniej 1 miliona dolarów, które osiedliły się w nowym kraju i spędziły tam co najmniej pół roku.

Zobacz też: Najbogatsi ludzie z branży nowych technologii

Po tym, jak migracja bogatych spadła w latach pandemii, oszacowano, że w 2022 roku swoje kraje ojczyste opuściło 84.000 netto milionerów – wciąż o około 24 procent mniej niż w 2019 roku. Oczekuje się, że w 2023 roku migracja majątku netto osiągnie nowy rekord 122.000 osób na całym świecie, a następnie przewidywane 128.000 w 2024 roku.

Według źródła, stabilność polityczna, swobody osobiste oraz względy podatkowe i finansowe były jednymi z powodów, dla których milionerzy decydują się na te posunięcia. Wojna na Ukrainie doprowadziła do exodusu Rosjan – szczególnie wyraźnego w zeszłym roku – który przyniósł nowych przybyszów głównie z europejskich miast. Zmiana oznacza 33-procentową redukcję rosyjskich milionerów mieszkających w ich kraju w latach 2021-2022.

Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły się na szczycie listy krajów przyjmujących w 2022 roku, podczas gdy Australia ma zająć to miejsce w tym roku. W 2022 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie przyciągnęły 5200 milionerów-imigrantów. Przewiduje się, że Australia otrzyma taką samą liczbę w 2023 roku.

Portugalia i Grecja również znalazły się w pierwszej dziesiątce krajów przyciągających milionerów z zagranicy. Oprócz słonecznego klimatu oba kraje prowadzą programy dla inwestorów, które zapewniają dostęp do rezydencji i obywatelstwa UE. Stany Zjednoczone zajęły 4. miejsce, spodziewając się, że w 2023 roku przyjmą 2100 milionerów-imigrantów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista