Najpopularniejsze systemy operacyjne komputerów od 2003 roku!

Sprawdź, jak zmieniała się popularność (udział) systemów operacyjnych dla komputerów w ciągu ostatnich 20 lat – od 2003 do 2022 roku.

Udział systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych (2003-2022)
Udział systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych (2003-2022) | fot. PieChartPirate

Telefony komórkowe (smartfony) mogą być obecnie najpopularniejszym sposobem łączenia się z internetem, ale era cyfrowa i internetowa rozpoczęła się dla większości ludzi od skromnego komputera stacjonarnego. A w ciągu ostatnich 20 lat długa lista systemów operacyjnych (OS) była używana na najpopularniejszych komputerów stacjonarnych. Sjoerd Tilmans stworzył animowany wykres pokazujący wzrosty i spadki udziału w rynku popularnych systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych w okresie od maja 2003 do czerwca 2022 roku , korzystając z danych z W3Schools i GS Stat Counter.

Monopol Microsoftu na najpopularniejszy system operacyjny dla komputerów stacjonarnych

Historia rynku systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych to historia gwałtownego rozwoju i dominacji rynkowej Microsoftu. W latach 80. raczkująca firma podpisała umowę partnerską z gigantem komputerów osobistych IBM. Microsoft dostarczał IBM system operacyjny MS-DOS dla komputerów i otrzymywał tantiemy za każdy sprzedany komputer.

Te tantiemy zasiliły budżet Microsoftu. Wydanie systemu Windows — interfejsu bardziej wizualnego niż DOS — pomogło firmie zdominować rynek komputerów osobistych. Pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku różne pojawiały się kolejne wersje systemu Windows.

  • Windows 95: słynny już pasek narzędzi i menu Start zadebiutowały wraz z tą wersją systemu. Pojawił się także Internet Explorer, niegdyś najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie.
  • Windows 98: aktualizacja wersji 95, która obsługiwała więcej urządzeń i akcesoriów, takich jak USB i podłączanie więcej niż jednego monitora.
  • Windows XP: XP szybko stał się ulubieńcem użytkowników ze względu na swoją stabilność i był hitem zarówno wśród klientów komercyjnych, jak i dla właścicieli komputerów osobistych. System Windows XP stale zyskiwał udział w rynku po wydaniu w 2001 roku, szybko stając się najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów stacjonarnych, osiągając szczytowy udział w rynku na poziomie 76% w 2007 roku.
system operacyjnymax udział w rynkurok rekordu
Windows 9557,4%1998
Windows 9817,2%1999
Windows XP76,1%2006

Microsoft podwoił liczbę kolejnych wydań od końca 2000 roku do 2020 roku, z kilkoma chybieniami (Windows Vista) i kilkoma hitami (Windows 10). Oto przegląd najpopularniejszych:

  • Windows 7: wydany jako następca słabo przyjętego systemu Windows Vista, zachował ten sam styl wizualny („Aero”), ale znacznie poprawiono w nim wydajność i stabilność w porównaniu z testami porównawczymi Visty. W 2011 roku Windows 7 wyprzedził XP i stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów stacjonarnych.
  • Windows 8 i 8.1: stworzony do integracji tabletu z komputerem stacjonarnym (firma Microsoft wypuściła towarzyszący mu tablet Surface). Ukochane menu Start zostało zastąpione (niepopularna decyzja) i wprowadzono kafelkowy styl wizualny. Jednak dramatyczne różnice między wersjami na komputery stacjonarne i tablety spowodowały refleksę – wersja 8.1 ponownie wprowadziła przycisk Start.
  • Windows 10: kontynuacja systemu Windows 8 zachowała wygląd oparty na kafelkach, ale skupiła się na interfejsie dla komputera z aktualizacjami jakości życia. Do 2018 roku Windows 10 stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów stacjonarnych, osiągając ostatecznie 61% udziału w rynku na początku 2022 roku.
system operacyjnymax udział w rynkurok rekordu
Windows 755,1%2014
Windows 88,1%2013
Windows 8.116,8%2015
Windows 1061,2%2022
  • Windows 11 (najnowsza wydana wersja systemu Windows), miał zaktualizowany styl graficzny, integrację widżetów i wprowadzono najnowszą przeglądarkę internetową Microsoft Edge. Jednak spotkał się z mieszanymi reakcjami i powolnym przyjęciem w porównaniu z Windows 10, zdobywając udział w rynku na poziomie 8,3% do czerwca 2022 r.

Ranking systemów operacyjnych dla komputerów (2003-2023)

Obejrzyj poniższą animację, aby zobaczyć zmiany udziałów poszczególnych wersji systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych na przestrzeni lat – od 2003 roku do dzisiaj.

Microsoft vs. inni dostawcy systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych

Według stanu na luty 2023 roku. Microsoft miał wciąż ogromną przewagę na rynku systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych, posiadając prawie 72% udziału.

Na dalekim drugim miejscu znalazł się system operacyjny macOS firmy Apple. Najbardziej dochodowa firma na świecie może zarobić większość swoich pieniędzy na smartfonach, ale Apple wciąż zdołał wykroić mały, ale solidny segment rynku systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych. Szczyt swojego udziału (wynoszący 19%) osiągnął w kwietniu 2020 roku.

system operacyjnyudział w rynku
(luty 2023 r.)
Windows (Microsoft)72,0%
macOS (Apple)16,3%
Linux (Open Source)2,9%
ChromeOS (Alphabet/Google)2,9%
inne6,0%

Innym technologicznym gigantem w grze jest Alphabet, którego ChromeOS jest wyjątkowy pod względem używania przeglądarki internetowej (Google Chrome) jako głównego interfejsu. Ogólnie pozycjonowany jest jako system dla prostszych i tańszych opcji urządzenia – został wydany głównie z niedrogimi laptopami o nazwie Chromebooki. Niedawno Alphabet ogłosił wersję, którą można zainstalować na istniejącym sprzęcie komputerowym.

W porównaniu z komercyjnie wydanymi systemami operacyjnymi, opensource’owy system Linux można pobrać i używać całkowicie za darmo i jest to największy projekt oprogramowania typu open source na świecie. Chociaż system ten jest używany tylko na około 3% komputerów stacjonarnych na świecie, był również podstawą Androida i ChromeOS. Jest za to najczęściej używanym systemem operacyjnym na urządzeniach z wbudowanym oprogramowaniem — routerach, inteligentnych urządzeniach domowych, samochodach, a nawet kilku statkach kosmicznych (na przykład SpaceX Falcon 9).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: W3Schools | GS Stat Counter | Visual Capitalist | Sjoerd Tilmans