Tesla dołącza do firm z kapitalizacją ponad 1 bln USD

Firma Tesla Elona Muska, produkująca samochody elektryczne, jest jedną z najszybciej rozwijających się firm, których kapitalizacja wyceniana jest na ponad 1 bln dolarów.

Podczas gdy kapitalizacja rynkowa producenta samochodów zbliżała się od jakiegoś czasu do wartości 1 biliona dolarów, potrzeba było bezprecedensowego zamówienia 100.000 samochodów Tesli przez firmę wynajmu samochodów Hertz, aby ostatecznie osiągnęła swoją rekordową wartość. To nie tylko czyni Teslę najnowszą, ale także jedną z najszybszych firm, które osiągnęły wartość ponad bilion dolarów.

Jak pokazuje wykres, przygotowany przez serwis Statista, tylko jedna firma wyceniana obecnie na ponad 1 bilion dolarów szybciej osiągnęła tę liczbę. Saudi Aramco, właściciel drugich co do wielkości rezerw ropy naftowej i producent największej ilości ropy dziennie, zadebiutował 11 grudnia 2019 roku i osiągnął wycenę 1,9 USD już po jednym dniu notowań.

Druga najszybsza firma – Facebook, wypadła z tego elitarnego klubu po tym, jak znalazła się na liście między czerwcem a wrześniem 2021 roku, prawdopodobnie z powodu kontrowersji wokół demaskator Frances Haugen i ujawnienia przez nią wątpliwych mechanizmów zaangażowania giganta mediów społecznościowych we wrześniu i październiku.

Apple i Microsoft, to obecnie dwaj giganci technologiczni wiodący pod względem kapitalizacji rynkowej, którym najdłużej zajęło osiągnięcie poziomu biliona dolarów. Obie firmy weszły na giełdę w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ale nie przekroczyły pożądanej kwoty 1 bln USD aż do 2010 roku.

Co ciekawe, Tesla nie zbliża się nawet do innych firm wartych biliony dolarów, jeśli chodzi o zarobki. Podczas gdy każda inna firma na liście znajduje się w pierwszej 25 korporacji generujących największe przychody w 2021 roku, producent samochodów elektrycznych zajmuje 196. miejsce w rankingu Companies Market Cap.

Wykres: Tesla dołączyła do firm z kapitalizacją ponad 1 bln USD (październik 2021 r.)
Tesla dołączyła do firm z kapitalizacją ponad 1 bln USD (październik 2021 r.)

To pokazuje, że chociaż działalność biznesowa Tesli może nie sprawić, że obecnie znajduje się ona w pierwszej 50, a nawet w pierwszej setce, jej cena akcji sugeruje, że inwestorzy ufają, że zmieni się to raczej prędzej niż później, a Tesla została uznana za najszybciej rozwijającą się markę w 2021 roku w rankingu Interbrands.

źródło: Tesla | Statista