Funkcje, o których Apple nie wspomniało podczas WWDC 2023

Oto najciekawsze nowości, które dostaniemy wraz z nowymi systemami na iPhone’a, iPada, Maca i Apple Watcha, których nie pokazano podczas konferencji WWDC 2023.

iOS 17 preview (iPhone'y Apple)

Firma Apple zorganizowała w tym roku jedną z ciekawszych konferencji WWDC i wiele z tego, o czym mówiono, ujrzy światło dzienne już jesienią, ale jest sporo ciekawych funkcji, na które nie było czasu podczas oficjalnej prezentacji. Zobaczyliśmy zapowiedzi między innymi systemów iOS 17, iPadOS 17, macOS 14 Sonoma, watchOS 10, tvOS 17 i udoskonaleń produktów audio i smart home. Jeśli chodzi o sprzęt – zaprezentowano nowy 15-calowy MacBook Air, Mac Studio z M2 i wreszcie opracowany przez Apple’a zestaw do rzeczywistości mieszanej AR/VR – który, jak wiemy, nazywa się Apple Vision Pro.

Jak zwykle, Apple nie wspomniało o wszystkich nowościach podczas swojej prezentacji otwierającej konferencję dla programistów WWDC 2023. Ale wiele małych funkcji, które mogą zmienić sposób korzystania z urządzeń Apple’a (lub po prostu fajnie się nimi bawić), także się pojawi, a my zebraliśmy ich tyle, ile mogliśmy znaleźć.

Aby ten artykuł nie był długi na milę, niektóre wspólne funkcje iOS 17 i iPadOS 17 w dużej części trafią także na pozostałe platformy Apple’a.

iOS 17 i iPadOS 17

Wiele nowych funkcji w iOS 17 i iPadOS 17 z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu. Większość, jeśli nie wszystkie, poniższych nowych funkcji będzie dostępna w obu systemach operacyjnych i są to dodatkowe informacje, które nie pojawiły się podczas prezentacji!

 • iPhone’y X, 8 i 8 Plus nie będą już obsługiwane przez nowy system. Wygląda na to, że każdy, kto miał nadzieję na aktualizację dla oferty Apple’a z 2017 roku, nie ma szczęścia. Apple miał niezłą serię wsparcia dla starszych telefonów – iOS 13, iOS 14 i iOS 15 mogły działać na tych samych telefonach – ale iOS 16 ograniczył wsparcie do iPhone’a 7 i iPhone’a SE pierwszej generacji i nowszych.
 • iPadOS 17 straci wsparcie dla iPada Pro pierwszej generacji i iPada piątej generacji.
 • Udostępnianie AirTag i Find My nadchodzi! Obejmuje to również wszelkie inne akcesoria w aplikacji Znajdź i możesz udostępniać je maksymalnie pięciu osobom.
 • Mapy Apple są pobierane do trybu offline. Osiem lat po dodaniu tej funkcji w Mapach Google, Mapy Apple w końcu będą pobierane offline.
 • Ulepszone wyznaczanie tras pojazdów elektrycznych. Będziesz mógł zobaczyć stacje ładowania na swojej trasie z „dostępnością w czasie rzeczywistym”. Możesz wybrać preferowaną sieć ładowania, a ona pokaże Ci, co jest dostępne na Twojej trasie. Mapy Google mają tę funkcję od 2019 roku i jest to bardzo przydatne!
 • Skróty aplikacji pojawią się na karcie wynikóww wyszukiwaniu Spotlight. Możesz więc przejść bezpośrednio do ulubionych albumów Apple Photo, wyszukując je na przykład w wyszukiwarce iOS Spotlight.
 • Funkcja Visual Look Up umożliwia znajdowanie przepisów na podstawie zdjęć potraw. Możesz dowiedzieć się o rzeczach, którym zrobiłeś zdjęcia od czasu iOS 15, korzystając z funkcji Visual Look Up. Teraz możesz znaleźć przepisy na potrawy podobne do tych, których zdjęcia masz w swojej bibliotece Zdjęć. Będziesz także mógł uzyskać informacje o filmach lub wycinkach, które wyciągnąłeś ze Zdjęć Apple.
 • Bezpieczeństwo komunikacji się rozwija. Pojawi się w AirDrop, selektorze zdjęć, wiadomościach FaceTime, nowej funkcji plakatów kontaktowych, a nawet w aplikacjach innych firm. To dość szerokie rozszerzenie systemu ostrzegania dotyczącego nagości. Firma dodaje również opcję rozmycia tych zdjęć, więc musisz zrobić jeszcze jeden krok, aby je zobaczyć.
 • Więcej aktualizacji prywatności. Apple twierdzi, że możesz wybrać, które zdjęcia chcesz udostępnić w aplikacji, zachowując prywatność reszty biblioteki Zdjęć (chociaż nie jest jasne, czym różni się to od tej samej funkcji wprowadzonej w iOS 14), a aplikacje mogą dodawać wydarzenia do aplikacji Kalendarz Apple bez możliwości przeglądania kalendarza. Dostępny jest również rozszerzony tryb blokady, który pozwala włączyć superprywatny tryb Apple na wszystkich urządzeniach, w tym na zegarku Apple Watch.
 • Nowe naklejki Memoji. Teraz masz Halo, Smirk i Peekaboo.
 • Automatycznie sortowane listy zakupów w Przypomnieniach. Przypomnienia automatycznie pogrupują Twoje elementy, możesz zmienić sposób ich grupowania, a Twoje preferencje pozostaną zastosowane.
 • Historia aktywności w Apple Home. Aplikacja Home pokaże, kto obsługiwał zamek w drzwiach i kiedy to zrobił, a także ostatnią aktywność związaną z bramami garażowymi, czujnikami kontaktowymi i systemem bezpieczeństwa. Przypis mówi, że będzie to dostępne tylko wtedy, gdy uaktualnisz aplikację Home do nowej architektury Apple Home.
 • Krzyżówki w aplikacji Wiadomości. Apple ma sherlockowe krzyżówki! Tylko subskrybenci Apple News Plus.
iOS 17 preview
 • Historie audio Apple News Plus będą dostępne w aplikacji Apple Podcasts.
 • Zaloguj się za pomocą dowolnego adresu e-mail lub numeru telefonu podanego na koncie Apple ID.
 • Freeform otrzymuje nowe narzędzia. Niektóre z nich zostały wspomniane w przemówieniu w sekcji dotyczącej iPada, ale inne narzędzia pojawiające się w aplikacji Apple’a do współpracy z tablicami obejmują linijkę, pędzel do akwareli, pióro do kaligrafii, zakreślacz i pióro o zmiennej szerokości. Funkcja rozpoznawania kształtu, o której Apple wspomniało w tej sekcji, nie jest wymieniona na stronie podglądu iOS 17, więc możliwe, że dotyczy wyłącznie iPadów.
 • Przenikanie między utworami w Apple Music. Starzy fani Apple iTunes dla komputerów Mac mogą pamiętać możliwość dodawania przenikania między utworami, co oznaczało, że głośność zanikała pod koniec jednego utworu, gdy zaczynał się następny. Nienawidziłem tej funkcji, ale może niektórym się to podobało. A teraz ta funkcja jest dostępna w pierwszej wersji beta iOS 17.
 • Przeprojektowana karta Teraz odtwarzane. Pasek Teraz odtwarzane na dole aplikacji Apple Music w systemie iOS 17 unosi się nad resztą interfejsu użytkownika w aplikacji, a znajdujące się pod nim zakładki znikają w pozostałej części interfejsu użytkownika po obu stronach pływających elementów sterujących.
 • Wspólne playlisty. Chociaż zawsze możesz udostępniać listy odtwarzania, iOS 17 pozwoli Ci w pełni współpracować nad nimi z innymi. Każdy, kto udostępni listę, będzie mógł dodawać, zmieniać kolejność i usuwać utwory, a także będzie mógł reagować na wybrane utwory za pomocą emotikonów.
 • Możesz teraz wywoływać Siri podczas rozmowy lub FaceTime na swoim telefonie. Ta funkcja, zauważona przez użytkownika Reddit w pierwszej wersji beta systemu iOS 17, umożliwia korzystanie z Siri nawet podczas rozmowy, rozszerzając możliwość używania Siri do rozłączania się, co zostało wprowadzone w iOS 16.
 • Możesz dodawać linki z jednej notatki do drugiej. Firma Apple spędziła trochę czasu opowiadając o plikach PDF w aplikacji Notatki, ale nie wspomniano o tej miłej aktualizacji. Firma wspomina o tej funkcji tylko na stronie podglądu iPadOS 17, ale jak pisze MacRumors, jest ona również dostępna na iOS 17, więc prawdopodobnie będzie działać na wielu platformach.
 • iPhone w końcu otrzymuje wiele timerów. Kto wie, dlaczego nawet Apple Watch miał tę funkcję przed iPhonem, ale pod iOS 17 dopiero teraz będziesz mógł ustawić wiele timerów, chwała niech będzie za to. Podobnie jak w przypadku łączenia plików PDF, Apple wspomniało o tej funkcji dla iPadów, ale pojawi się również na iOS-a.
 • Safari otrzymuje nową funkcję „Listen to Page”. Do opcji strony Safari dodano nową opcję, dzięki której Twój iPhone przeczyta na głos stronę internetową, którą właśnie przeglądasz. Funkcję można wstrzymać i wznowić.
 • Przerwij Siri. iOS 17 pozwoli Ci przerwać działanie asystenta głosowego bez ponownego wypowiadania „Siri”.
 • Nowa sekcja sterowania połączeniami znajduje się w ustawieniach AirPods Pro. W wersji beta systemu iOS 17 pozwoliłoby to skonfigurować, ile razy ściskasz słuchawki AirPods Pro, aby zakończyć połączenie. Odbierania połączeń nie można skonfigurować, ale biorąc pod uwagę, że jest to wersja beta, może się to zmienić.
 • Zaimki w kontaktach. iOS 17 zawiera możliwość dodawania zaimków osoby do jej wizytówki.
 • Będziesz mógł pingować swój zegarek Apple Watch z Centrum sterowania.
 • iOS 17 pozwoli ci automatycznie usuwać kody weryfikacyjne w Wiadomościach i Mailach.

macOS Sonoma

Najnowsza wersja komputerowego systemu operacyjnego Apple przyniesie więcej elementów i funkcji dostępnych też pod systemem iOS, ze zaktualizowanymi widżetami, które można faktycznie umieścić na pulpicie i ekranie blokady, który ma ten sam wygląd, co iPhone lub iPad. Oto, o czym firma nie wspomniała.

 • macOS Sonoma rezygnuje ze wsparcia następujących komputerów Mac: MacBooki Pro z 2017 r.; ukochany 12-calowy MacBook 2017; i iMac 2017.
 • Kontroluj kompozycję sceny centralnej. W Sonoma będziesz mógł zdecydować, gdzie chcesz usiąść w kadrze podczas rozmów wideo dzięki nowym kontrolkom powiększania i przesuwania — to będzie świetne, jeśli chcesz coś pokazać podczas rozmowy i nie jeśli chcesz, aby Mac o tym decydował musisz być punktem centralnym. W każdej chwili możesz się zresetować i wygląda na to, że ta funkcja działa również z aplikacjami innych firm.
 • Udostępnij okno pełnoekranowe w aplikacjach do rozmów wideo. Zielony przycisk w lewym górnym rogu okien ma teraz nową funkcję w rozwijanym menu. Być może o tym nie wiedziałeś, ale po najechaniu myszką na ten przycisk daje to kilka opcji szybkiego kafelkowania, a także możliwość szybkiego przeniesienia okna aplikacji na inny ekran w konfiguracji. W Sonoma będziesz mógł teraz udostępnić to okno podczas rozmowy wideo.
macOS Sonoma - podgląd ekranów na różnych komputerach Mac

 • Kontynuuj notatki w Pages. Sonoma pozwoli ci użyć przycisku udostępniania w Notatkach, aby wysłać swoją pracę do aplikacji Pages, aby kontynuować w tej aplikacji.
 • Udostępnianie ekranu zyskuje na popularności. Sonoma dodaje nową funkcję udostępniania ekranu, która pozwala aktywować tryb wysokiej wydajności podczas zdalnego uzyskiwania dostępu do komputera Mac za pośrednictwem połączenia o dużej przepustowości. Strona podglądu Sonoma firmy Apple mówi, że użyje zaawansowanego silnika multimediów, aby wzmocnić to połączenie, aby było ono bardziej responsywne.
 • macOS Sonoma umożliwia parowanie komputerów Mac z aparatami słuchowymi Made for iPhone. Oprócz tego nowa funkcja Personal Voice pojawi się na komputerach Mac, a także aktualizacje regulacji rozmiaru tekstu, możliwość automatycznego wstrzymywania automatycznego odtwarzania animowanych obrazów w internecie oraz zaktualizowane doświadczenie do nauki sterowania głosowego Mac.
 • Aktualizacje Apple Mail. Poczta zacznie wyświetlać e-maile związane z podróżami u góry wyników wyszukiwania, gdy zbliża się data podróży. Będziesz mógł dodawać duże emotikony do swoich wiadomości, co sprawi, że e-maile będą bardziej irytujące niż kiedykolwiek.

watchOS 10

WatchOS 10 otrzyma jeszcze w tym roku przeróbkę widżetów i wprowadzi kilka fajnych nowych ulepszeń do treningów rowerowych i pieszych, ale to nie wszystko. Oto, co odkryliśmy, na co Apple nie zwróciło uwagi podczas przemówienia WWDC 2023.

 • watchOS 10 będzie działać tylko z Apple Watch Series 4 i nowszymi. Każdy zegarek kompatybilny z systemem watchOS 9 będzie kwalifikował się do tej aktualizacji.
 • Centrum sterowania jest teraz dostępne po naciśnięciu bocznego przycisku. Wcześniej wyświetlało to wszystkie otwarte aplikacje.
 • Zarządzanie urządzeniami mobilnymi jest teraz dostępne w Apple Watchu. Apple otwiera zarządzane zegarkami Apple’a dla klientów korporacyjnych, dodając możliwość konfigurowania VPN, wdrażania wewnętrznych aplikacji i nie tylko.
watchOS 10 na Apple Watchach
 • Możesz teraz dodać zegarek Apple Watch do grupowego FaceTime’a. Oczywiście dołączysz tylko z dźwiękiem, ponieważ w Apple Watch nie ma kamery.
 • Pobieranie Apple Maps będzie działać na Apple Watchu. Ale musisz być w zasięgu swojego iPhone’a.
 • Przypomnienia o lekach otrzymują powiadomienia uzupełniające, które można sklasyfikować jako alerty „krytyczne”.
 • Wiadomości wideo nagrane przez FaceTime’a będą widoczne na Apple Watchu.

Sprzęt Apple’a

Apple zaktualizowało niektóre linie komputerów Mac prezentując aktualizacje podczas przemówienia WWDC, ale przetasował każdą z nich niesamowicie szybko, więc pominięto kilka drobnych szczegółów. Oto, co udało mi się znaleźć.

 • Funkcje Mac Studio: Mac Studio otrzymuje Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3, oba uaktualnienia z wersji M1.
 • Funkcje Mac Pro: Podobnie jak Mac Studio, Mac Pro będzie obsługiwał zarówno Wi-Fi 6E, jak i Bluetooth 5.3 po wyjęciu z pudełka.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | The Verge