Optimus Tesli uczy się nawigacji, czucia i podnoszenia przedmiotów

Tesla zaprezentowała zaktualizowane zdolności swojego humanoidalnego robota Optimus – zobacz jak chodzi i zbiera rzeczy bez niczyjej pomocy.

Robot Optimus Tesli podnosi i przekłada przedmioty
Robot Optimus Tesli podnosi i przekłada przedmioty

W sierpniu 2021 roku, podczas Tesla AI Day, Elon Musk po raz pierwszy ogłosił projekt humanoidalnego robota znanego jako Tesla Bot. Prawie rok później, na imprezie Cyber ​​​​Rodeo w Teksasie, Musk ponownie omówił możliwości robota, tym razem nawiązując do jako Optimus Sub-Prime i podkreślając wysoki priorytet, jaki nadał temu projektowi. Z przekonaniem stwierdził, że robot będzie gotowy do produkcji do końca 2023 roku. Robot już samodzielnie wykonuje pierwsze kroki i wykonuje podstawowe zadania.

Przeczytaj także: Optimus: zobacz prototyp humanoidalnego robota Tesli

Teraz, w 2023 roku, gdy Tesla Bot nie jest jeszcze gotowy do produkcji, ostatnie aktualizacje wskazują na znaczny postęp. Nowy film przedstawia poruszającego się robota, który skutecznie wykonuje coraz bardziej złożone codzienne zadania bez żadnej pomocy.

Efektywny trening SI z wykorzystaniem ruchów człowieka

Film został zaprezentowany przez Elona Muska podczas dorocznego spotkania akcjonariuszy Tesli, które odbyło się 16 maja 2023 roku, podczas którego podkreślono postępy w projekcie Tesla Bota.

Materiał filmowy ujawnia gotowe do produkcji projekt, pokazujący roboty idące do przodu z lepszą stabilnością w porównaniu z ich początkowymi zdolnościami, choć wciąż poruszają się ostrożnie, w wolnym tempie. Film pokazuje również nowo odkryte możliwości botów w zakresie podnoszenia przedmiotów i identyfikowania obiektów.

Film przedstawia znaczące postępy w projekcie Tesla Bota (więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Tesli), obejmując kilka godnych uwagi aktualizacji. Te aktualizacje obejmują kontrolę momentu obrotowego silnika, ulepszoną percepcję otoczenia i zapamiętywanie, szkolenie AI z wykorzystaniem ruchów śledzonych przez człowieka oraz ulepszoną manipulację obiektami.

Warto zauważyć, że wideo zawierało demonstrację, w której robot Optimus Tesli z powodzeniem pobierał przedmioty z jednego pojemnika i przenosił je do drugiego, ilustrując proces szkolenia sztucznej inteligencji oparty na demonstracjach przez człowieka.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Tesla