Optimus: zobacz prototyp humanoidalnego robota Tesli

CEO Tesli Elon Musk przedstawił prototyp humanoidalnego robota Optimus, który nie jest już facetem w kostiumie – cena będzie oscylowała w granicach 20 tys. dolarów.

Optimus - najnowszy prototyp robota humanoidalnego Tesli
Optimus – najnowszy prototyp robota humanoidalnego Tesli (2022)

Dyrektor generalny Tesli Elon Musk ujawnił prototyp humanoidalnego robota Optimus, który łączy oprogramowanie i czujniki sztucznej inteligencji z funkcjami wspomagania kierowcy systemu Autopilot. Na początku prezentacji Tesli 2022 AI Day Musk przyznał, że w zeszłym roku mieli „faceta w garniturze”, ale dziś pokazał coś znacznie bardziej imponującego. Według Muska najnowszy prototyp może zrobić więcej niż to, co pokazano na żywo – „pierwszy raz, gdy wszedł na scenę”.

Musk przewidział, że robot może osiągnąć cenę „prawdopodobnie mniejszą niż 20.000 USD”, a później, w sesji pytań i odpowiedzi, wyjaśnił, że Tesla jest bardzo dobry w budowaniu sztucznej inteligencji i siłowników niezbędnych w robotyce w oparciu o doświadczenie w produkcji jednostek napędowych do samochodów elektrycznych. Musk powiedział, że pomogłoby to wprowadzić wydajne roboty do produkcji i dać początek testowania ich w swoich fabrykach.

Twierdził, że różnica między projektem Tesli a innymi „bardzo imponującymi demonstracjami robotów humanoidalnych” polega na tym, że Optimus Tesli jest przeznaczony do masowej produkcji w „milionach” jednostek i jest bardzo wydajny. Po tym, gdy to powiedział, zespół pracowników przeniósł za jego plecy najnowszy prototyp.

Na początku prezentacji tylne drzwi sceny otworzyły się, ukazując zdekonstruowanego Optimusa, którego Tesla nazywa „Bumble C”, który podszedł do przodu, wykonał ruch taneczny machając ręką do publiczności. Musk przyznał, że chcieli go chronić, aby nie wykonywał zbyt wielu ruchów na scenie – mógłby „upaść na twarz” (najlepiej unikać kolejnego incydentu z młotem kowalskim na Cybertrucku).

Następnie zespół Tesli wypuścił kolejny prototyp przedstawiający wersję Optimusa „bardzo zbliżoną do wersji produkcyjnej” z w pełni zmontowanym korpusem, ale nie w pełni funkcjonalnym — trzymano go na stojaku i machał publiczności, pokazując zakres ruchu nadgarstka i ręki. Musk twierdził, że ta jednostka (która została wycofana i ostatecznie zrzucona przez zespół pracowników) nadal zawiera siłowniki, akumulator i wszystko inne, ale „nie była jeszcze gotowa do chodzenia”.

Robot humanoidalny Tesli – od konceptu do projektu (2021-2022)
Robot humanoidalny Tesli – od konceptu do projektu (2021-2022)

Ujawnili, że pierwszy zaprezentowany robot został opracowany w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Omawiając przeszkody, które muszą pokonać w przejściu od prototypu do działającego projektu, mają nadzieję „zrobić to w ciągu najbliższych kilku miesięcy… lub lat”.

Robot posiada akumulator 2,3 kWh, działa na Tesla SoC i ma łączność Wi-Fi i LTE. Demonstracje skupione na stawach robota, takich jak dłonie, nadgarstki czy kolana, pokazały, w jaki sposób przetwarzali dane dla każdego stawu, a następnie szukali wspólnych obszarów w każdym projekcie, aby znaleźć metodę przy użyciu tylko sześciu różnych siłowników. Dłonie to „projekt inspirowany biologią”, który według inżynierów sprawi, że będą bardziej odpowiednie do podnoszenia przedmiotów o różnych kształtach i rozmiarach, trzymania 20-punktowej torby i „precyzyjnego chwytu” na małych częściach.

Dłoń robota Optimus Tesli – inspirowana ludzką biologią
Dłoń robota Optimus Tesli – inspirowana ludzką biologią

Oprogramowanie Autopilot Tesli zostało przeniesione z samochodów do bota i przerobione do pracy w nowym nadwoziu i środowisku. Tesla uchwyciła rychy ludzi wykonujących rzeczywiste zadania, takie jak podnoszenie pudła, a następnie za pomocą odwrotnej kinematyki, powtarza ruchy za pomocą Optimusa. Następnie stosowana jest „adaptacja ruchu online”, aby zadania te nie były tak sztywne i można było nimi manipulować, aby uwzględnić nieustrukturyzowane środowisko.

„Będzie to fundamentalna transformacja dla cywilizacji, jaką znamy” – powiedział Musk. Nadal twierdzi, że Optimus ma potencjał „dwóch rzędów wielkości” potencjalnej poprawy wyników gospodarczych. Musk po raz pierwszy ogłosił „Tesla Bot” podczas zeszłorocznego AI Day, obiecując, że będzie „przyjazny” i potencjalnie zrewolucjonizuje linię montażową i działalność produkcyjną firmy.

Musk ostrzegł swoich fanów, aby nie spodziewali się, że prototyp będzie wyglądał jak błyszczący, czarno-biały rendering pokazany po raz pierwszy na zeszłorocznej imprezie. Ale nie brakuje ekscytacji, a Musk nazywa robota „najważniejszym rozwojem produktu, jaki robimy w tym roku” i przewiduje, że będzie miał potencjał, by „z czasem stać się bardziej znaczący niż branża motoryzacyjna”.

Specyfikacja eTesla Optimus - najnowsza generacja z 2022 r.
Specyfikacja eTesla Optimus – najnowsza generacja z 2022 r.

Przyszłe zastosowania mogą obejmować gotowanie, ogrodnictwo, a nawet partnerów seksualnych typu „dziewczyna-kot”… Musk twierdzi, że produkcja może ruszyć już w przyszłym roku.

W dniach poprzedzających AI Day eksperci od robotyki ostrzegali przed traktowaniem serio niektórych twierdzeń Muska. Zauważyli, że inne firmy zaszły już znacznie dalej w rozwoju robotów – ich jednostki mogą chodzić, biegać, a nawet skakać – ale żadna z nich nie twierdzi, że jest bliska zastąpienia ludzkiej pracy.

Historia Tesli jest zaśmiecona fantazyjnymi pomysłami, które nigdy się nie sprawdziły – jak zasilana energią słoneczną sieć Supercharger, wymiana baterii lub zrobotyzowane ładowarki w kształcie węża – więc nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy gotowy do produkcji Bot Tesli kiedykolwiek ujrzy światło dzienne . Ale firma mocno w to wierzy, z czystej woli Muska. A ujawnienie prototypowej wersji robota z pewnością wzmocni twierdzenia Muska, że Tesla jest „największą na świecie firmą robotyczną”.

Całe wydarzenie Tesla AI Day 2022 możesz obejrzeć poniżej:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Tesla | The Verge