Tesla pracuje nad robotami humanoidalnymi

Elon Musk ogłosił, że jego firma tworzy Tesla Bota, w oparciu o doświadczenie firmy w zakresie zautomatyzowanych maszyn w swoich fabrykach, a także sprzętu i oprogramowania systemu Autopilot w samochodach.

Tesla Bot

Dyrektor generalny Tesli Elon Musk, mówi, że jego firma pracuje nad robotem humanoidalnym i że zbuduje prototyp „w przyszłym roku”. Humanoidalny Tesla Bot wykorzysta doświadczenie Tesli w wykorzystaniu zautomatyzowanych maszyn w swoich fabrykach, a także część sprzętu i oprogramowania, które napędzają oprogramowanie wspomagające kierowcę Autopilot.

Musk, który wielokrotnie mówił o swoich obawach przed niekontrolowaną sztuczną inteligencją, powiedział, że Tesla Bot „ma być przyjazny”. Forma projektuje robota na „poziomie mechanicznym”, aby „można było od niego uciec i najprawdopodobniej obezwładnić go.” Będzie miał pięć stóp i osiem cali wysokości (ok. 173 cm), waży 125 funtów (ok. 57 kg) i będzie miał wyświetlacz w miejscu na twarz. Powiedział, że nazwa kodowa bota w firmie to „Optimus”.

Roboty zostaną zaprojektowane do obsługi „zadań, które są niebezpieczne, powtarzalne lub nudne”, czytamy na stronie internetowej firmy, ale jeszcze nie wiemy zbyt wiele o robocie, przynajmniej na tym etapie. (Tam bot nazywa się po prostu „Tesla Bot”).

Myślę, że w przyszłości praca fizyczna będzie wyborem, jeśli chcesz to zrobić, to możesz – powiedział Musk.

Pod koniec wydarzenia „AI Day” Elon Musk zaprezentował projekty Tesla Bota, gdzie ujawniono niektóre z technologii sztucznej inteligencji i superkomputerów, nad którymi pracuje, aby pewnego dnia zasilać autonomiczne samochody. Firma miała również na scenie wersję manekina, która nie działała.

Tesla Bot

Historia Tesli jest zaśmiecona fantazyjnymi pomysłami, które nigdy się nie sprawdziły – takimi jak zasilana energią słoneczną sieć Supercharger, wymiana baterii lub zrobotyzowane ładowarki w kształcie węża – więc nie możemy mieć pewności, czy działający Bot Tesli kiedykolwiek ujrzy światło dzienne.

Ale Elon Musk lubi snuć różne wizję, które są korzystne dla jego firmy. Zapytany o krótkoterminowy plan wejścia do branży robotyki, Musk powiedział, że „będziemy musieli się dopiero przekonać”.

Całe wydarzenie Tesla AI Day z 20 sierpnia 2021 roku możesz obejrzeć poniżej:

źródło: Tesla | The Verge