„Uratuj kotka!” – biblia pisania (nie tylko) scenariuszy wreszcie po polsku!

Blake Snyder napisał bestsellerową książkę, po którą od lat sięgają nie tylko scenarzyści z całego świata, ale również pisarze i storytellerzy.

Uratuj kotka! Ostatnia książka o pisaniu, jaką przeczytasz - okładka książki

Książka „Uratuj kotka! Ostatnia książka o pisaniu, jaką przeczytasz” to zbiór uniwersalnych porad budowania historii, dzięki którym pisanie staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dowiesz się, dlaczego powinieneś uratować kotka, jakie cztery elementy zawiera idealny logline, poznasz 10 gatunków, do których zakwalifikować można absolutnie każdy film, a także jak opanować „bity”. Uratuj kotka! ® to uniwersalny poradnik pisania, który uczy, że każdą historię da się opowiedzieć/napisać/nakręcić w pasjonujący sposób.

Może Cię zainteresować też: Nowa książka „Seriale. Do następnego odcinka”

Wiesz, że pisać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej. Ty jednak nie chcesz ani trochę lepiej, ani trochę gorzej. Postawiłeś sobie jasny cel: zaliczać się do czołówki mistrzów słowa. Pomoże ci go osiągną lekki podręcznik sztuki narratologicznej. Dzięki niemu tysiące scenarzystów, storytellerek i pisarzy z całego świata przekuło swoje pomysły w uwielbiane przez publiczność historie. Ebook „Uratuj kotka!” to biblia pisania, nie tylko scenariuszy – tak świetna, że zapewne okaże się ostatnią książką z tej dziedziny, jaką przeczytasz.

Kochamy bohaterów, którzy budzą w nas emocje. Ci, którzy są nam obojętni, mogliby w pierwszej scenie wpaść pod koła ciężarówki. Blake Snyder wie, jak w prosty sposób stworzyć postać, na której będzie nam zależało. Jak poprowadzić ją przez historię i sprawić, żeby inni chcieli wyruszyć w tę podróż razem z nią. To prostsze, niż ci się wydaje.

„Uratuj kotka!”® to lekki podręcznik sztuki narratologicznej. Dzięki niemu tysiące scenarzystów, storytellerek i pisarzy z całego świata przekuło swoje pomysły w uwielbiane przez publiczność historie.

W roku 2025 minie dwadzieścia lat od pierwszej amerykańskiej edycji książki, którą polska czytelniczka i polski czytelnik otrzymują właśnie w przekładzie Katarzyny Mojkowskiej. Uratuj kotka!© od niemal dwóch dekad sprzedaje się tak samo dobrze, a wielu wykładowców szkół filmowych – w tym ja, ilekroć prowadzę zajęcia ze scenariopisarstwa – używa jej z niezmienną przyjemnością i niezachwianym przekonaniem.

Snyder pisze tak klarownie, gawędziarsko i konkretnie zarazem, że czytając jego (nie najgrubszą przecież) książkę, możemy się poczuć przez jedno długie popołudnie niczym na spotkaniu scenariuszowym w słonecznej Kalifornii. Nawet jeśli za naszym oknem rozpościera się pastelowe blokowisko, a scenariusz, nad którym pracujemy, ma jedynie śladowe szanse na bycie sprzedanym za siedmiocyfrową kwotę – a już zwłaszcza liczoną w dolarach.

Dwie dekady w historii masowej rozrywki to bardzo dużo – w takim przedziale czasowym potrafią rozegrać się całe epoki; mogą narodzić się (i wygasnąć) liczne trendy. Od momentu wydania Uratuj kotka!© pozornie zmieniło się wszystko. Rynek kaset wideo i płyt DVD niemal całkowicie się zwinął. W naszych domach zagościły szybkie łącza i pękające w szwach serwisy VOD. W naszych kieszeniach pojawiły się urządzenia z ekranami o wysokiej rozdzielczości, kuszące gigantycznym (powiększającym się z godziny na godzinę) repertuarem, dostępnym na wyciągnięcie kciuka […]

Fragmenty z książki Uratuj kotka! Blake Snyder – „Wstęp. Twój kot czytałby Snydera. Michał Oleszczyk”

Książka przetłumaczona przez Katarzynę Mojkowską została opatrzona wstępem Michała Oleszczyka, krytyka filmowego i autora podcastu Spoiler Master.

O książce:

  • tytuł oryginalny: Save the Cat!©
  • autor: Blake Snyder
  • tłumaczenie: Katarzyna Mojkowska
  • data premiery: 20 stycznia 2023 r.
  • liczba stron: 272
  • okładka: twarda
  • Wydawca W.A.B.
  • format 142 x 202
  • ISBN 978-83-8318-308-4

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Wydawnictwo W.A.B.