Maska SomaSleep przenosi analizę REM z laboratorium do łóżka

Maska SomaSleep powinna kosztować 199 USD i można z niej korzystać w zaciszu domowych pieleszy.

SomaSleep od Somalytics

Faza snu REM (szybkie ruchy gałek ocznych) odgrywa ważną rolę w uczeniu się, zapamiętywaniu i rozwoju mózgu. Obecnie wymagane są testy laboratoryjne, aby bezpośrednio ocenić, ile snu REM dostaje dana osoba. Uważa się jednak, że maska ​​SomaSleep pozwala użytkownikom robić to w domu. W tradycyjnych badaniach laboratoryjnych do określenia, ile czasu pacjent spędza we śnie REM, stosuje się technikę zwaną elektrookulografią. Proces polega na przyklejeniu par elektrod do skóry pacjenta, nad i pod jednym okiem oraz po obu stronach drugiego oka.

Może Cię zainteresować także: Ranking najlepszych aplikacji do śledzenia snu!

Gdy każde oko porusza się w górę iw dół lub z boku na bok, jego rogówka (przód oka) i siatkówka (tył) odpowiednio zbliżają się lub oddalają od każdej elektrody. Ponieważ pola elektryczne rogówki i siatkówki różnią się od siebie, elektrody są w stanie określić, w którą stronę skierowane jest oko względem nich, wychwytując zmiany wykrytych sygnałów elektrycznych.

Opracowany przez start-up Somalytics z Seattle – SomaSleep – również śledzi ruchy gałek ocznych podczas snu użytkownika, ale robi to za pomocą zintegrowanych czujników pojemnościowych wykonanych z zastrzeżonego „papierowego” materiału kompozytowego z nanorurek węglowych. Połączona grupa czterech takich czujników znajduje się pod piankową wyściółką w jednej z dwóch muszli ocznych maski. Gdy pianka jest dociskana do oka podczas noszenia maski, czujniki wykrywają sygnały elektryczne powyżej, poniżej i po obu stronach tego oka.

Dane dotyczące ruchu gałek ocznych rejestrowane przez czujniki przez całą noc są przekazywane do sparowanego smartfona, tabletu lub kompatybilnego urządzenia do monitorowania kondycji, które zapewnia użytkownikowi ocenę snu na ekranie, gdy się przebudzi. Jedno naładowanie baterii maski powinno wystarczyć na co najmniej osiem godzin użytkowania.

SomaSleep od Somalytics

Firma Somalytics poszukuje obecnie partnerów programistycznych, którzy pomogą wprowadzić urządzenie na rynek. Firma twierdzi, że SomaSleep powinno być dostępne na rynku do grudnia przyszłego roku w cenie 199 USD. Potencjalni nabywcy mogą zarejestrować się w celu otrzymywania aktualizacji za pośrednictwem strony internetowej firmy.

Na marginesie, naukowcy z University of Massachusetts Amherst pracują nad własnym urządzeniem do monitorowania REM, znanym jako maska ​​Chesma.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Somalytics | New Atlas