Tani router TP-Link Archer AX73 z szybkim Wi-Fi 6

Gigabitowy TP-Link Archer AX73 to dwupasmowy router Wi‑Fi 6 w dobrej cenie, dzięki któremu stworzysz szybką i stabilną sieć bezprzewodową dla ponad 200 urządzeń w domu lub firmie.

Router TP-Link Archer AX73

Router Archer AX73 firmy TP-Link oferuje wszystkie wymienione w specyfikacji osiągi, dzięki szybkiemu połączeniu AX5400 Wi-Fi 6, USB 3.0 i obsłudze Wi-Fi 6. Obsługuje także MU-MIMO, OFDMA, 160 MHz i DFS dla dodatkowych kanałów 5 GHz. Projekt urządzenia jest uniwersalny i kompaktowy, a zasięg jest rozsądny jak za taką cenę, choć nie zawsze radzi sobie z bardzo dużą liczbą podłączonych urządzeń – ale mówimy tu już o trzycyfrowych liczbach… Archer AX73 jest łatwy w konfiguracji i dobrze współpracuje z aplikacją mobilną TP-Link Tether. Obejmuje również HomeShield do bezpłatnej kontroli rodzicielskiej i podstawowe opcje bezpieczeństwa z możliwością wykupienia dodatkowej subskrypcji. Jeśli szukasz jednego z najtańszych i szybkich routerów WI-Fi 6, to Archer AX73 posiada wszystkie niezbędne funkcje i możliwości dla większości użytkowników.

Może Cię zainteresować także: Przyspieszyłem Wi-Fi dzięki TP-Link Archer C80

2,4 i 5 GHz

obsługuje standard Wi-Fi AX5400:
802.11ax, HE160: do 4804 Mb/s (5 GHz), do 574 Mb/s (2,4 GHz)

do 200 urządzeń

technologie MU-MIMO i OFDMA redukują przestoje w transmisji do minimum i zwiększają średnią przepustowość nawet czterokrotnie

duży zasięg

połączenie sześciu anten i technologii Beamforming pozwala na utworzenie silnej i niezawodnej sieci bezprzewodowej.

Wi-Fi 6

konstrukcja urządzenia uwzględnia w przypadku pasma 5 GHz takie mechanizmy jak 4T4R i HT160, które umożliwiają dostęp do ultraszybkich połączeń o prędkości 4,8 Gb/s

TP-Link Archer AX73 to nowy model wydany na początku 2021 roku w cenie ok. 500 zł. Ten router prawdopodobnie zostanie udostępniony we wszystkich krajach, w których TP-Link prowadzi działalność, chociaż wydajność będzie się nieco różnić w zależności od regionu. Wynika to z dostępności widma w różnych krajach. Mimo to dla większości ludzi prędkości będą wystarczające.

Podobnie jak w przypadku większości routerów od TP-Link, najłatwiejszym sposobem konfiguracji i zarządzaniem routerem Archer AX73 jest aplikacja Tether. Ułatwia i przyspiesza ona konfigurację sieci i dostęp do internetu, ale jeśli chcesz mieć lepszą kontrolę, możesz dostosować właściwości i parametry urządzenia w przeglądarce internetowej. W tym celu pomocne jest łącze do strony konfiguracji w opcji ustawień zaawansowanych w aplikacji Tether.

Łatwe i intuicyjne zarządzanie opcjami routera

Interfejs wersji do zarządzania przez przeglądarkę internetową jest dobrze zaprojektowany i intuicyjny, więc nie ma problemu z dostosowaniem ustawień dokładnie tak, jak chcemy. Domyślnie kanał 5 GHz jest ustawiony na 80 MHz, ale można go skonfigurować bez problemu na 160 MHz. Smart Connect jest dostępny do ujednolicenia kanałów 5 GHz i 2,4 GHz pod jedną nazwą, ale nie jest zoptymalizowany, aby zapewnić największą możliwą prędkość. Dzięki inteligentnemu połączeniu moje urządzenia miały łącze o szybkości do 600 Mb/s. Jest to dobre dla większości standardowych zastosowań, ale aby zobaczyć, co potrafi ten router, trzeba podzielić na dwa pasma i skonfigurować je na pełną prędkość.

Różnica pomiędzy routerem AX5400 a routerem AX6000 polega na zmniejszeniu o połowę szybkości 2,4 GHz. Dwa z sześciu strumieni tego routera są przeznaczone dla pasma 2,4 GHz w porównaniu z czterema z ośmiu typowych dla routera AX6000, takiego jak Netgear Nighthawk RAX80. Mimo to, przy tak wielu urządzeniach obsługujących 5 GHz, nie ma powodu, aby się na nim skupiać, chyba że masz wiele urządzeń Wi-Fi obsługujących tylko 2,4 GHz w tym samym obszarze. Spowoduje to szybki spadek prędkości.

Jeśli jednak używasz większości urządzeń w sieci 5 GHz, prędkości są świetne i nadążają za znacznie droższymi routerami. Warto jednak pamiętać, że osiągi prędkości podawanych przez producentów różnią się od rzeczywistych prędkości, jakie można osiągnąć na urządzeniu klienckim. Często maksymalną prędkość należy podzielić na pół albo nawet 3 razy.

Archer AX73 - widok góra-przód

OFDMA i MU-MIMO

Technologie OFDMA i MU-MIMO przenoszą Twoją sieć domową w przyszłość, zapewniając tak dużą wydajność, że żadne połączone urządzenie nie będzie musiało czekać na swoją kolej — router z łatwością poradzi sobie z intensywnym ruchem danych, generowanym przez transmisje strumieniowe i gry.

 • Technologia OFDMA, podnosząc wydajność sieci, zapewnia możliwość korzystania z jednego strumienia transmisji na wielu urządzeniach.
 • MU-MIMO – dane przesyłane są do wielu urządzeń jednocześnie poprzez kilka oddzielnych strumieni.

Archer AX73 ma bardzo ciekawy wygląd i jest jednym z najlepszych tanich routerów Wi-Fi 6, jakie można obecnie dostać. Router ma kanciasty płaski blat z bardzo dobrą wentylacją. Nie jestem fanem umieszczenia portu USB z boku, ale wszystko inne jest dobrze przemyślane. Z tyłu znajdują się:

 • 1x RJ45 GbE WAN
 • 4x RJ45 GbE LAN
 • przycisk zasilania
 • przycisk WPS
 • przycisk Wi-Fi (włącz/wyłącz)
 • przycisk LED (włącz/wyłącz)
 • przycisk reset/restart
Wymiary i porty routera Archer AX73

Jeśli chcesz zamontować ten router na ścianie, dostępne są otwory montażowe, a anteny można wyregulować w celu uzyskania optymalnej wydajności. Jeśli montujesz ten router na ścianie, pamiętaj, że jest on chłodzony pasywnie i powinieneś zostawić nad nim wystarczającą przestrzeń do oddychania, aby ciepło swobodnie się rozpraszało.

Archer AX73 spód + mocowanie do ściany

HomeShield – ochrona dla wszystkich połączonych klientów

TP-Link HomeShield to wyjątkowa wartość w Archer AX73, tak jak w Archer AX90. HomeShield jest wyposażony w kontrolę rodzicielską z profilami i blokowaniem treści. HomeShield zawiera również opcje QoS, a także pewne ulepszenia bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym. Ma także fajną funkcję, która skanuje w poszukiwaniu problemów w sieci, w tym tych dotyczących bezpieczeństwa i wydajności sieci. Jeśli na przykład ustawisz kanał z zakłóceniami, może zalecić lepszą opcję.

 • Zapobieganie atakom DDoS
  HomeShield rejestruje każdy nieprawidłowy ruch przychodzący, aby urządzenie mogło automatyczne blokować żądania wysyłane z adresów IP, które znajdują się na czarnej liście.
 • Usprawniona ochrona urządzeń IoT
  HomeShield wykrywa urządzenia IoT, w tym kamery i asystentów głosowych, aby blokować wszystkie potencjalne luki w zabezpieczeniach i chronić Twoją prywatność.
 • Skuteczna kontrola rodzicielska
  Blokuj nieodpowiednie treści i ograniczaj czas spędzany online, aby cała rodzina mogła czuć się w sieci bezpiecznie.

Ten router ma port USB 3.0, który współpracuje z większością urządzeń pamięci masowej, w tym z formatami komputerów Mac i PC. Włożone urządzenie USB od razu pojawiło się jako dysk sieciowy i było szybkie i łatwe do podłączenia. Użytkownicy komputerów Mac mogą również ustawić dysk jako lokalizację kopii zapasowej Time Machine, która pojawi się w ustawieniach Time Machine. Jeśli jeszcze nie tworzysz kopii zapasowej komputera Mac, jest to łatwy sposób na wykonywanie kopii zapasowych bez podłączania dysku USB do laptopa.

Technologie zwiększające zasięg routera Archer AX73

Archer AX73: specyfikacja techniczna

wymiary i waga147 (głębokość) x 272 (szerokość) x 49 (172 z antenami) mm (wysokość),
0,65 kg
procesor3 rdzenie, 1500 MHz 
RAM512 MB
pamięć Flash16 MB
standard sieciIEEE 802.11 ax/ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11 ax/n/g/b 2,4 GHz
anteny Wi-Fizewnętrzne, 6 dookólnych 
prędkość transmisji 5 GHz: 4808 Mbps (802.11ac)
2,4 GHz: 574 Mbps (802.11ax)
szerokość kanałów20/40/80/160 MHz
szyfrowanie64/128-bit WEP, WPA/WPA2/WPA3, WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3-PSK
protokołyIPv4 i IPv6
porty4 x RJ45 LAN (1000 Mbps)
1 x RJ45 WAN (1000 Mbps)
1 x USB 3.0 
przyciskiWPS, Reset/Restart, Zasilanie, LED, Wi-Fi
zarządzaniekontrola dostępu, zarządzanie lokalne, zarządzanie zdalne
przekierowanie portówPort Triggering, UPnP, DMZ
funkcje zaawansowane:Smart Connect
Sieć gości
Beamforming (kształtowanie wiązki)
MU-MIMO 4×4:4 dla 5 GHz
MU-MIMO 2×2:2 dla 2,4 GHz
OFDMA
1024 QAM
VPN passthrough
HomeShield (podstawowy)

Dla kogo jest router TP-Link Archer AX73?

Powinieneś kupić router Archer AX73, jeśli:

 • chcesz korzystać z dużych prędkości Wi-Fi 6 za mniejszą kwotę niż w przypadku konkurencyjnych urządzeń,
 • chcesz integracji asystenta Alexa z routerem,
 • potrzebujesz włączonej kontroli rodzicielskiej,
 • potrzebujesz kompaktowego routera Wi-Fi 6 z regulowanymi antenami.

Podsumowanie

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

Dzięki routerowi Archer AX73 TP-Link prędkości połączenia internetowego są wystarczająco duże, a zasięg jest odpowiedni dla większości domów. Za cenę, która pokonuje większość konkurencyjnych urządzeń o podobnych parametrach, nie dostaniemy lepszego routera.

Opcje USB są również świetne, z pewnymi bonusami dla użytkowników komputerów Mac (Time Machine). Jeśli potrzebujesz routera Wi-Fi 6 z pełną obsługą 160 MHz, łatwą konfiguracją i bonusami do kontroli rodzicielskiej, jest to bardzo solidny wybór.

ZALETY ⬆

 • bardzo dobry zasięg dla sieci 5 GHz,
 • duża prędkość Wi-Fi 6,
 • USB 3.0 i możliwość konfiguracji Time Machine,
 • HomeShield,
 • obsługa OneMesh,
 • zarządzanie przez aplikacje mobilną

WADY ⬇

 • USB obsługuje tylko nośniki danych,
 • niektóre z usług wymagają dodatkowych opłat,

NASZA OCENA

8,5★

w 10-stopniowej skali (8,5/10)

Ile kosztuje router i gdzie kupić?

Pudełko routera Archer AX73 od TP-Link (wersja EU)

TP-Link Archer AX73

od495,00 zł

stan na 16 maja 2021 r.

źródło: testy redakcji