Kindle Software w wersji 5.15.1 dostępne do pobrania

Firma Amazon udostępniła uaktualnienie oprogramowania swoich czytników e-booków Kindle do wersji 5.15.1.

Kindle Firmware (Software) 5.15.1

Nowe oprogramowanie czytników Kindle firmy Amazon w wersji 5.15.1 przynosi kilka nowości, w tym jedna istotną z punktu widzenia polskich użytkowników. W oficjalnym spisie zmian i nowości Kindle Firmware 5.15.1 nie ma zbyt wielu informacji. Wspomniano o rozszerzeniu funkcji Amazon Kids o możliwość wysyłania próśb do rodziców o zakup książki z Kindle Store. Aby włączyć tę funkcję trzeba przejść do strony kontroli rodzicielskiej Amazon Kids i w ustawieniach należy włączyć dostęp do sklepu. Z kolei właściciele nowych czytników Kindle Paperwhite 5 otrzymali obsługę zabezpieczeń WPA3 dla sieci Wi-Fi. Jak zwykle dodano także ulepszenia wydajności, poprawki błędów i inne ogólne ulepszenia.

Jednak jedną z najbardziej istotnych zmian z punktu widzenia polskich użytkowników czytników Kindle w Polsce jest prawidłowe wyświetlanie okładek e-booków wysłanych na Kindle’a bezprzewodowo (e-mailem lub przez usługę Send To Kindle).

Niestety okładki dla pobranych e-booków nie pojawią się automatycznie po wykonaniu aktualizacji. Trzeba je ponownie pobrać z chmury lub wgrać – dotyczy to zarówno książek w formacie MOBI jak i EPUB. Wystarczy zatem usunąć z czytnika książki bez okładek i pobrać jeszcze raz z ze swojego konta Kindle – dotyczy to tylko książek wgranych bezprzewodowo! Jeśli usuniesz e-booki wgrane po kablu, to nie pobierzesz ich z chmury!

Jak donosi serwis Świat Czytników, u niektórych użytkowników aktualizacja 5.15.1 powoduje, że nie mogą wyjść z książki – nie działa im powrót do listy książek i nie są wstanie uruchomić także ustawień z menu. Co w takiej sytuacji można zrobić? Można spróbować dotknąć lewego górnego narożnika ekranu – niektórym pojawiła się możliwość wyjścia z książki. Innym rozwiązaniem jest zrestartowanie czytnika – poprzez przyciśnięcie przycisku włączania do momentu aż pojawi się opcja Restart.

Amazon zapewne naprawi ten błąd, wydając małą poprawkę. Możesz poczekać aż się pojawi lub zainstalować uaktualnienie, licząc, że ten błąd nie będzie u Ciebie występował.

Wersja 5.15.1 dostępna jest dla następujących modeli czytników:

Najnowszą wersję oprogramowania można zainstalować ręcznie, wykonując następujące kroki:

  1. Pobierz plik z aktualizacją dla swojego czytnika ze strony Kindle E-Reader Software Updates.
  2. Podłącz czytnik do komputera za pomocą kabla USB.
  3. Wgraj odpowiedni dla czytnika plik do katalogu głównego na czytniku. Nazwa pliku odpowiada nazwie i generacji urządzenia, update_kindle_[nazwa_modelu_XX]_5.15.1.bin, na przykład nazwa pliku dla Kindle Paperwhite 5 wygląda następująco:
    • update_kindle_all_new_paperwhite_11th_5.15.1.bin
  4. Odłącz czytnik od komputera.
  5. Wybierz na czytniku Menu ( trzy kropki ⋮ w prawym górnym roku) ➔ Settings ➔ Menu ➔ Update Your Kindle.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Amazon | Świat Czytników