Nowa aktualizacja WhatsAppa ułatwia unikanie znajomych

WhatsApp dodaje nowe opcje prywatności, w tym blokowanie zrzutów ekranu i tryb ukrycia, który pozwala ukryć swój status „ostatnio widziany” przed wybranymi kontaktami.

Nowe funkcje prywatności w aplikacji WhatsApp (sierpień 2022)
Nowe funkcje prywatności w aplikacji WhatsApp (sierpień 2022) | fot. WhatsApp

Od teraz WhatsApp wprowadza sposób na ukrycie statusu „ostatnio widziany” przed określonymi kontaktami, a także możliwość opuszczenia grupy bez powiadamiania innych użytkowników. W grudniu ubiegłego roku WhatsApp zaczął domyślnie ukrywać status online użytkowników przed nieznajomymi. Chociaż był to krok we właściwym kierunku, nadal pozwalał całej Twojej liście kontaktów sprawdzić, czy jesteś online. Nadchodząca aktualizacja aplikacji WhatsApp ma to jednak naprawić, ponieważ pozwoli wybrać, które kontakty mogą zobaczyć nasz status. Jeśli więc nie chcesz, aby ktoś wiedział, że ignorujesz jego wiadomość, włącz ustawienie dla tego użytkownika, a (miejmy nadzieję) nigdy nie zauważy różnicy.

WhatsApp uruchamia również kolejną przydatną funkcję, która pozwoli po cichu opuszczać grupy. W tej chwili aplikacja (bardzo nieprzyjemnie) powiadamia każdego użytkownika w grupie o Twoim odejściu, co może skłonić niektórych członków grupy do wysłania do Ciebie prywatnej wiadomości z pytaniem, dlaczego opuściłeś grupę.

Nowa funkcja jest cyfrowym odpowiednikiem irlandzkiego pożegnania — aktu opuszczenia imprezy bez mówienia nikomu — i powinna pomóc wyeliminować niezręczność towarzyszącą wychodzeniu z czatu.

WhatsApp twierdzi, że zacznie wprowadzać te dwie funkcje w tym miesiącu, a także pracuje nad sposobem, aby uniemożliwić użytkownikom robienie zrzutów ekranu wiadomości – tzw. funkcja „wyświetl raz”. W przeciwieństwie do znikających wiadomości, wiadomości po wyświetleniu nie znikają po określonym czasie — znikają po tym, jak odbiorca zobaczył je raz, podobnie jak zdjęcie lub wideo wysłane przez Snapchata.

Dodanie sposobu blokowania zrzutów ekranu może uniemożliwić użytkownikom zapisywanie lub udostępnianie poufnych informacji innym osobom. Ta funkcja jest nadal w fazie testów, ale WhatsApp twierdzi, że „wkrótce” zacznie ją udostępniać użytkownikom.

WhatsApp wprowadził w tym roku kilka innych małych, ale znaczących aktualizacji. Oprócz wprowadzenia reakcji emoji i wprowadzenia sposobu na przyspieszenie wiadomości głosowych, platforma zaczęła również umożliwiać użytkownikom Androida przenoszenie historii czatów na iPhone’a.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: WhatsApp | The Verge